Objawy alergii na kota
Koty uczulają częściej niż psy, ponieważ posiadają silniejsze alergeny. Jednym z najbardziej uczulających jest alergen zawarty w skórze kota i jego gruczołach ślinowych.
Alergia na kota to z reguły uczulenie na jego ślinę z powodu zawartego w niej białka oraz na drobinki skóry, które osadzają się na sierści.
Uczulenie na kota najczęściej objawia się problemami ze strony układu oddechowego. Kocie alergeny są mikroskopijnej wielkości i z łatwością wdychane z powietrzem. Drogami oddechowymi docierają do oskrzeli i powodują trudności w oddychaniu.
Do takich objawów należą:
- kaszel, który w przypadku alergii jest z reguły suchy i duszący. To reakcja obronna organizmu na rozwijające się w zaatakowanym organizmie skutki kontaktu z alergenem,
- napadowy suchy kaszel, który pojawia się rzadziej, ale ze zdwojoną siłą. Jest na tyle silny i uciążliwy, że wręcz utrudnia codzienne normalne funkcjonowanie,
- duszność, która jest uczuciem nieprzyjemnego i niekomfortowego oddychania,
- obrzęk krtani, który znacznie utrudnia oddychanie,
- świszczący oddech, czyli charakterystyczny dźwięk, powstający w trakcie przepływu powietrza przez zwężone drogi oddechowe na skutek kontaktu z alergenem,
- świąd gardła, czyli uczucie swędzenia gardła, często odczuwane jako „drapanie” w gardle,
- świąd oskrzeli, czyli szmery w oskrzelach, które mogą oznaczać nawet alergiczne zapalenie oskrzeli. W tym przypadku pojawia się mokry kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, problemy z oddychaniem i świsty w oskrzelach, wyczuwalne w trakcie badania,
- zatkany nos jako reakcja na uwolnienie histaminy (hormonu tkankowego) na skutek rozpoznania alergenu,
- wodnisty katar,
- częste kichanie.
Objawy uczulenia na kota występują także w postaci zmian skórnych. Do takich należą:
- swędzenie skóry, któremu towarzyszy często podrażnienie skóry,
- zaczerwienie skóry w postaci większych skupisk pęcherzyków czy krost, które tworzą czerwone plamy,
- wysypka, pojawiająca się na skutek kontaktu skóry z alergenem, czyli śliną lub sierścią kota,
- opuchnięte powieki na skutek przedostania się alergenu z powietrza do oka lub w wyniku potarcia lub przeniesienia alergenu ze skóry na powiekę,
- rumień na twarzy, czyli mocne zaczerwienienie, nieco wystające ponad poziom skóry.
U wielu osób najczęściej pojawia się dość silny związek między uczuleniem na kota a wysypką. Zmiany skórne są w wielu przypadkach pierwszym objawem tego typu uczulenia. Alergeny dotykają także narządu wzroku, wywołując zaczerwienienie spojówek lub łzawienie.
Reklama
Po jakim czasie pojawią się objawy alergii na kota?
Nagła alergia na kota pojawia się natychmiast po zetknięciu ze zwierzęciem lub w ciągu najbliższych kilku godzin. To czas, w którym zaczynają dawać znać o sobie objawy uczulenia na sierść kota lub jego ślinę. Lekarze twierdzą, iż pierwsze symptomy mogą już wystąpić nawet po 15 minutach od zetknięcia z alergenem.
Nie w każdym przypadku reakcja na koci alergen jest tak szybka. Specjaliści twierdzą, iż może pojawiać nawet po 6 godzinach. Często wiele osób nie potrafi połączyć nieprzyjemnych dolegliwości z kontaktem z kotem.
Mylne jest twierdzenie, iż objawy alergii pojawiają się tylko podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzakiem. Warto zatem połączyć nieprzyjemny skutek, jak kichanie, wysypka czy trudności w oddychaniu z wcześniejszą zabawą ze zwierzakiem.
Po jakim czasie wychodzi uczulenie na kota? W niektórych przypadkach może pojawić się u konkretnej osoby alergia na kota po latach. Dlaczego jest to możliwe, pomimo upływu długiego czasu?
Kocie alergeny są obecne w wielu miejscach, nawet w domach, których już nie ma kota. Ich charakterystyczną cechą jest dość łatwe przyleganie do powierzchni domowych przedmiotów. Potrafią pozostawać tam nawet przez kilka lat.
Wyprowadzka kota z domu nie zawsze oznacza pozbycie się wszelkich alergenów, które pochodzą z jego śliny i sierści. Kocie alergeny utrzymują się bardzo długo, mimo sprzątania w domu. Pojawiają się nawet w miejscach, do których kot nie miał dostępu.
Koty przemieszczają się po wszystkich pomieszczeniach, często śpią z właścicielami, a ich sierść i ślina są z łatwością przenoszone na ubraniach.
Reklama
Czy alergia na kota może minąć?
Uczulenie na sierść kota, jak każdy inny rodzaj alergii może minąć tylko na skutek braku kontaktu z alergenem. Oddanie kota komuś innemu i zachowanie ostrożności, wysprzątanie pomieszczeń oraz brak kontaktu ze zwierzakiem są w stanie pomóc w wyeliminowaniu nieprzyjemnych objawów.
Należy jednak pamiętać, iż objawy mogą pojawiać się jeszcze przez długi czas. Odpowiedź na pytanie, czy alergia może minąć nie jest jednoznaczna, ale z pewnością można ją złagodzić podejmując różne formy leczenia.
Czy alergia na kota może minąć? Jeśli ktoś jest uczulony na kocie alergeny to każdy ponowny kontakt z tym zwierzakiem wywołuje przykre dolegliwości. Za każdym razem mogą być bardzo dokuczliwe i czasami niebezpieczne.
Stwierdzenie czy objawy ze strony układu oddechowego lub zmiany na skórze są rezultatem ponownego kontaktu z kotem wymagają sprawdzenia przez lekarza, zrobienia testów i dokonania szczegółowej diagnozy.
Alergia na kota jest leczona objawowo i można ją złagodzić odpowiednimi lekami. Każdy lekarz z reguły zaleca brak kontaktu z alergenem. Przed podjęciem decyzji o pozbyciu się kota z domu warto wypróbować medyczne sposoby łagodzenia reakcji alergicznych.
Reklama
Testy na alergie na kota w aptece
Najdokładniejszym sposobem zdiagnozowania alergii i określenia głównego czynnika, który wywołuje reakcje alergiczne są testy alergiczne. W przypadku nadwrażliwości na kocie alergeny wykonywany jest test na alergię na kota.
Lekarze najczęściej wykonują testy skórne, które polegają na nakłuciu skóry i wprowadzeniu w to miejsce określonych alergenów. Ich zadaniem jest przedostanie się do krwi, aby wywołać kontrolowaną reakcję. Lekarz ocenia odczyn i na tej podstawie zleca leczenie. Innym sposobem rozpoznawania alergii są testy z krwi.
Od pewnego czasu można kupić w aptece domowy test na alergie na kota. To testy do samodzielnego wykonania w domu. Lekarze oceniają, iż mają one niższą skuteczność i nie zastępują specjalistycznego badania. Warto zrobić taki test, aby potwierdzić uczulenie na kota. Należy jednak traktować taką formę jako pierwszy krok do dalszej diagnostyki i wskazówkę do kontaktu z lekarzem. Tylko lekarz może ustalić sposób leczenia.
Testy na alergię na kota w aptece przeznaczone są do wykrywania obecności przeciwciał IgE na nabłonek i naskórek kota we krwi. Potwierdzenie obecności tego typu przeciwciał w domowym teście jest wskazówką na istnienie alergii, a niej całkowitym potwierdzeniem.
Tego rodzaju testy są dość proste do wykonania. Zawierają z reguły płytkę testową z pipetą, fiolkę roztworu testującego, jałową automatyczną igłę do nakłucia palca i wacik nasączony alkoholem. Robiąc taki test należy postępować zgodnie z instrukcją, dołączoną do każdego opakowania.
Reklama
Odczulanie alergii na kota
Jedną z form leczenia alergii na kota i łagodzenia nieprzyjemnych objawów jest odczulanie alergii na koty. Każda terapia odczulająca dość mocno zwiększa odporność organizmu na konkretny alergen, w tym przypadku koci.
Jak odczulić się na kota? Leczenie odczulające, nazywane immunoterapią polega na podawaniu osobie uczulonej coraz większych dawek alergenu, których zadaniem jest kontrolowane przenikanie do organizmu i uodparnianie na konkretny alergen.
W przypadku odczulania na sierść kota i jego ślinę osobie uczulonej podaje się preparaty z kocimi białkami. Odczulanie może polegać na zastosowaniu:
- szczepionek podskórnych,
- szczepionek donosowych,
- tabletek podjęzykowych.
Zadaniem całego procesu odczulania jest powolne i kontrolowane doprowadzenie do takiego stanu, w którym do wywołania reakcji alergicznej jest potrzebne coraz silniejsze stężenie alergenu. Takie działanie skutkuje coraz rzadszym występowaniem objawów, typowych dla tego rodzaju uczulenia oraz wywołuje ich coraz słabsze nasilenie.
Ile trwa odczulanie na kota? To dość długi proces, który wymaga czasu. Zajmuje od 3 do 5 lat i zależy od indywidualnych cech konkretnej osoby, a także stopnia nasilenia alergii. Immunoterapia odbywa się pod nadzorem lekarza, ściśle według określonych zasad.
W początkowej fazie osoba uczulona otrzymuje dość dużą dawkę alergenu, nawet 2 razy w tygodniu. Z czasem siła dawki jest zmniejszana, tak samo jak częstotliwość zastrzyków.
Cena odczulania na kota zależy od jej formy. Immunoterapia w zastrzyku jest częściowo finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Cena pojedynczej szczepionki waha się od 3 do 300 zł w zależności od rodzaju i oczekiwanego rezultatu. Wszystkie szczepionki do odczulania są dostępne na receptę.
Cena tabletek do odczulenia na kota waha się pomiędzy kilka a kilkaset złotych. Warto zawsze pytać lekarza, która forma terapii jest dofinansowywana.
Odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się alergii na kota zależy od indywidualnego przypadku. Dla niektórych osób najskuteczniejsze będą zastrzyki, dla innych tabletki podjęzykowe. Jednak o tym może zadecydować tylko lekarz. Czy odczulanie na kota jest skuteczne? Tak, jeśli odbywa się zgodnie z zaleceniami lekarza i pod jego nadzorem. Wymaga także cierpliwości od pacjenta, gdyż może trwać nawet do kilku lat.
Reklama
Alergia na kota u dzieci
Uczulenie na kota u dzieci występuje najczęściej w czasie od 15 minut do 6 godzin od kontaktu z alergenem. Ten rodzaj alergii może atakować układ oddechowy dziecka, wywoływać zmiany skórne lub powodować nadwrażliwość oczu.
Najczęstszymi objawami uczulenia na kota u dzieci są:
- zaczerwienie spojówek,
- świąd oczu,
- łzawienie,
- kaszel,
- świszczący oddech,
- świąd nosa,
- kłopoty z oddychaniem i uczucie braku powietrza,
- zaczerwienie skóry,
- bąble pokrzywkowe na ciele,
- katar sienny.
Silna reakcja uczuleniowa może objawiać się obrzękiem krtani, który utrudnia oddychanie lub wstrząsem anafilaktycznym, który jest bardzo poważną reakcją na alergen, powodującą spadek ciśnienia tętniczego i zagrażającą życiu. W takich przypadkach konieczna jest szybka pomoc medyczna.
Przyczyną alergii na kota u dziecka jest zetknięcie się z białkiem, znajdującym się w kocim naskórku i ślinie. Dzieci bawiąc się z kotem przytulają go, głaszczą i dotykają, a to ułatwia przechodzenie alergenu na rozbawione maluchy. Reakcje te występują za każdym razem, kiedy dochodzi do kontaktu z kotem.
Niebezpieczną w skutkach jest alergia na kota u niemowlaka. Najczęściej przejawia się w formie atopowego zapalenia skóry lub objawów oddechowych, jak katar, kaszel czy kichanie. Uczulenie może minąć z wiekiem, gdy układ odpornościowy dziecka zaczyna się rozwijać i staje się silniejszy, ale w wielu przypadkach wymaga diagnozy i wdrożenia leczenia.
Reklama
Jaki kot dla alergika?
Specjaliści podkreślają, iż nie istnieją całkowicie hipoalergiczne koty, czyli koty które nie uczulają i dawałyby pełną gwarancję braku reakcji uczuleniowych. W takim przypadku wszystkie alergeny, które wywołują uczulenie musiałyby być nieaktywne.
Do niedawna funkcjonowało przekonanie, iż tak zwane „bezsierściowce” to koty, które nie uczulają. Takie stwierdzenie jest nie do końca prawdziwe. Alergeny są obecne w naskórku kota i brak sierści nie chroni przed reakcjami uczuleniowymi.
Można tylko skłaniać się ku kotom dla alergików, które nie uczulają zbyt mocno. Do takich należą:
- sfinks, który jest całkowicie pozbawiony sierści,
- kot bengalski,
- kot syberyjski,
- rasa cornish rex,
- rasa devon rex,
- kot balijski,
- kot jawajski,
- kot orientalny krótkowłosy.
Żadna rasa nie jest w 100 procentach hipoalergiczna. Koty samce posiadają w swojej skórze więcej gruczołów łojowych niż samice, stąd przekonanie, iż samice są bezpieczniejsze dla alergików.
Ślina kotów o jasnym umaszczeniu posiada mniej alergenów, dlatego alergikom zaleca się kupowanie kotów o jasnym zabarwieniu sierści. Dość duże znaczenie ma wykastrowanie kota, ponieważ po takim zabiegu maleje produkcja białek, które wywołują uczulenie.