Co wywołuje alergię skórną u dzieci?
Alergia skórna u dzieci, ale także u dorosłych, stanowi reakcję organizmu na czynnik pochodzący z zewnątrz. Reakcja alergiczna u dzieci jest odpowiedzią ustroju na działanie jakiegoś alergenu. Dodać należy, że nie jest to proces prawidłowy, oznacza, iż układ immunologiczny nie pracuje właściwie, ponieważ uznał jakiś faktor za wroga, którego trzeba zwalczyć.
Wysypka, obrzęk, zaczerwienienie, widoczne na dziecięcej skórze, są właśnie efektem pozbywania się z ustroju niechcianych czynników, uznanych za toksyny, zatem – groźne dla organizmu.
Najczęstsze przyczyny alergii u dzieci mają związek z trzema sytuacjami: pokrzywką alergiczną, atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz kontaktowym zapaleniem skóry.
Pokrzywka alergiczna ma miejsce kiedy nastąpi kontakt z alergenem, ale także wywołują ją m.in. ucisk, zadrapanie skóry, niska temperatura zewnętrzna, podwyższona temperatura ciała, nadmierne pocenie się, promieniowanie UV, sytuacje stresowe, alkohol, niektóre leki, styczność skóry z wodą oraz pewnymi artykułami spożywczymi.
Natomiast za atopowe zapalenie skóry odpowiadają alergeny białkowe. Ten rodzaj uczulenia dominuje w okresie niemowlęcym.
Z kolei kontaktowe zapalenie skóry pochodzi od takich czynników jak np. nikiel, guma, lateks, chrom, barwniki oraz niektóre komponenty wchodzące w skład kosmetyków.
Reklama
Objawy skórne alergii u dzieci
Jak wyglądają objawy skórne alergii u dzieci? To zależy od czynnika, który wywołał uczulenie. Najczęściej jednak najpowszechniej występującymi symptomami są mniejsze lub większe bąble, które mogą swędzieć, boleć, występować pojedynczo lub w grupach, puchnąć, itp.
Uczulenie skórne u dzieci z pokrzywką objawia się swędzącym bąblem – jednym lub wieloma. Na początku może wyglądać jak twardy guzek, jednak z czasem puchnie i zmienia kolor na różowy lub porcelanowo-biały. Ten rodzaj reakcji alergicznej dość szybko znika, nie zostawiając śladów na cerze.
O AZS decydują zaś charakterystyczne „lukrowe” policzki u małych dzieci. Ich skóra jest napięta, zaczerwieniona, błyszczy się, w efekcie złuszczania się naskórka. Prowadzi to do suchości skóry, a w dalszej konsekwencji do większej podatności na podrażnienia skórne.
Atopowe zapalenie skóry może się również uwidaczniać poprzez m.in. nawracające zapalenie spojówek, pociemnienie skóry wokół oczu, rumień twarzy, czy wypryski na stopach i dłoniach.
Jak wygląda uczulenie u dzieci z kontaktowym zapaleniem skóry? W tym przypadku występują dwie fazy reakcji uczuleniowej. W pierwszej – alergizujące związki chemiczne przedostają się do naskórka, gdzie łączą się z białkami, tworząc tzw. kompleksy.
W kolejnym etapie wspomniane kompleksy wędrują do układu immunologicznego wywołując uczulenie na konkretny czynnik. To z kolei przedstawia się jako np. wypryski o charakterze grudkowato-pęcherzykowatym, opuchlizna, a nawet stan podgorączkowy.
Reklama
Leczenie alergii skórnej u dzieci
Zmiany alergiczne na skórze u dziecka wymagają specjalnego traktowania podczas kąpieli i pielęgnacji naskórka. Oznacza to, iż do mycia i balsamowania małego alergika należy stosować specjalne preparaty przeznaczone dla skóry wrażliwej, np. emolienty, które nie tylko nawilżają, ale także natłuszczają skórę, zostawiając na niej ochronny film.
Wychodząc z dzieckiem na dwór dobrze jest posmarować jego skórę kremem z filtrem przeciwsłonecznym, zawierającym tlenek cynku, bądź dwutlenek tytanu. Warto także zmienić proszki do prania dziecięcych ubranek na takie, które są bezpieczne pod względem alergologicznym. Ciuszki dla dziecka powinny zaś być wykonane z przewiewnych, naturalnych tkanin.
Skoro uczulenia skórne u dzieci wywołują konkretne czynniki, to powinno się je zdecydowanie ograniczyć, bądź całkowicie wyeliminować z otoczenia malucha. Zatem jeśli jest on uczulony na jakiś lek lub jego składnik, nikiel, czy składnik kosmetyku, trzeba usunąć konkretny alergen ze środowiska dziecka i starać się unikać sytuacji, w których pociecha mogłaby się skontaktować z uczulającą substancją.
Terapia powinna być dostosowana do rodzaju alergii. W przypadku alergicznych zmian skórnych u dzieci, które zostały spowodowane pokrzywką alergiczną, kuracja zazwyczaj nie jest potrzebna. Zmiany skórne szybko schodzą, bez śladu.
Zazwyczaj leczenie jest natomiast potrzebne w przypadku alergii skórnej u dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub kontaktowym zapaleniem skóry. Po przeprowadzeniu m.in. testów skórnych oraz badań krwi na obecność przeciwciał IgE, lekarz może wprowadzić np. farmaceutyki przeciwhistaminowe albo/i glikokortykosteroidy.
Warto zastanowić się nad odczulaniem, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że na rezultat niejednokrotnie trzeba czekać kilka lat i nie zawsze taki rodzaj terapii okazuje się trafiony.
Reklama
Alergia skórna u niemowlaka
Alergia u niemowląt często objawia się jako wysypka, ale też swędzenie skóry. Delikatny, mały organizm może podrażniać wiele substancji i czynników, m.in. pachnące mydło, czy inny kosmetyk, ale też proszek do prania, czy nowy pokarm, wprowadzony do jego jadłospisu, np. truskawka, czy seler.
Alergia pokarmowa u niemowlaka także może doprowadzić do pojawienia się zmian skórnych. Innymi symptomami mogą być bóle brzuszka, biegunka, ulewanie, wymioty, zaparcia oraz krew i/lub śluz w stolcu. Uczulony niemowlak zwykle też słabiej przybiera na wadze.
Kolejne objawy alergii skórnej u niemowlaka mogą mieć związek z częstymi infekcjami dróg oddechowych, takimi jak przewlekły katar, nawracające zapalenia uszu i spojówek, problemy z dusznością i obturacją.
Jak już wcześniej zostało napisane, alergia u niemowląt często wynika z AZS, wywołującego suchą skórę. Wiąże się to nierzadko z wprowadzaniem mleka i produktów mlecznych do dziecięcej diety. Ten rodzaj schorzenia może samoistnie zniknąć, może też rozwinąć się w inną chorobę alergiczną.
Alergia u mniejszego i starszego dziecka może być rozpoznana wyłącznie przez lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy zwrócić się po pomoc do pediatry, który zaleci właściwe postępowanie lecznicze.
Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlęcia, m.in. przy użyciu dermokosmetyków oraz specjalnych preparatów dedykowanych alergikom, czy skórze atopowej.