Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?

Tabletki antykoncepcyjne i alkohol to kontrowersyjne połączenie, wokół którego narosło wiele mitów. Choć nikt nie dowiódł naukowo, że alkohol osłabia działanie antykoncepcji hormonalnej, to jednak skutki nadmiernego picia mogą doprowadzić do niechcianej ciąży. Często zdarza się bowiem, że podczas wymiotów wywołanych alkoholem, pigułka nie wchłania się w całości i przestaje być skuteczna.
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Źródło: 123RF
Spis treści

Według badań statystycznych tabletka antykoncepcyjna jest jednym z trzech najczęściej stosowanych przez Polki środków antykoncepcyjnych, zaraz po używaniu prezerwatywy i stosunku przerywanego. Do stosowania hormonalnej antykoncepcji przyznaje się około 20 procent aktywnych seksualnie kobiet, głównie młodych, intensywnie uczestniczących w życiu towarzyskim. Dlatego tak wiele dziewczyn stale zadaje sobie pytanie: czy tabletki antykoncepcyjne i alkohol to bezpieczne połączenie? Odpowiedź wydaje się prosta, bo wypijany alkohol nie obniża skuteczności doustnej pigułki antykoncepcyjnej.

 Jest jednak kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, gdy chcemy łączyć tabletki antykoncepcyjne i alkohol. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na stosowanie dwuskładnikowych tabletek zawierających progesteron i estrogen. Ten najczęściej wybierany rodzaj hormonalnej antykoncepcji, cechuje się dużą skutecznością, ale w połączeniu z alkoholem negatywnie wpływa m.in. na wątrobę.

Reklama

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol: groźne wymioty

Nadmierne upojenie alkoholem i kac następnego dnia często wiążą się nie tylko z bólem głowy, ale także z wymiotami i biegunką. Kobieta stosująca pigułki antykoncepcyjne musi pamiętać, że działanie leku zostanie zaburzone, jeśli dolegliwości żołądkowe wystąpią w ciągu trzech - czterech godzin od zażycia tabletki. Istniej wtedy duże ryzyko, że tabletka wchłonęła się jedynie częściowo i jej działanie antykoncepcyjne jest osłabione, albo została wydalona z organizmu w całości. Zawsze w takich przypadkach konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie w trakcie stosunku. Powinno się je stosować do końca danego cyklu.

  • Zobacz: Jak działa alkohol?

Reklama

Antykoncepcja i alkohol: groźne zapominalstwo

Alkohol powoduje także, że tracimy kontrolę nad tym co robimy i łatwiej w takim stanie pominąć dawkę antykoncepcji przewidzianą na dany dzień. W takiej sytuacji należy na ulotce przeczytać zasady postępowania. Czasem następnego dnia należy przyjąć podwójna dawkę leku, czasem ją pominąć. Bezwzględnie potrzebne będzie dodatkowe zabezpieczenie przed ciążą.

Reklama

Antykoncepcja i alkohol: uwaga na wątrobę

Połączenie tabletek antykoncepcyjnych i alkoholu negatywnie wpływa na stan wątroby. Największe ryzyko jest przy tabletkach dwuskładnikowych, bo zawarte w nich estrogeny    metabolizowane są przez układy enzymatyczne wątroby. Konsekwencją takiego połączenia może być większe ryzyko wystąpienia chorób wątroby. U pijących kobiet istnieje także zwiększone ryzyko miażdżycy i zawału serca, bo już sam alkohol powoduje wzrostu poziom trójglicerydów we krwi, a połączony z antykoncepcją hormonalną może zwiększyć ten efekt.

Reklama

Antykoncepcja i alkohol: groźne promile

Okazuje się jednocześnie, że estrogeny zwalniają metabolizm alkoholu. Dlatego u kobiet przyjmujących dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, efekt upojenia alkoholowego utrzymuje się dłużej, niż u pań zabezpieczających się w inny sposób przed ciążą. Może się okazać, że następnego dnia po imprezie, alkohol, który jest wolniej rozkładany, zostanie wykryty np. u kobiety kierującej autem podczas rutynowej kontroli drogowej. 

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Różnokolorowe prezerwatywy
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!