Według badań statystycznych tabletka antykoncepcyjna jest jednym z trzech najczęściej stosowanych przez Polki środków antykoncepcyjnych, zaraz po używaniu prezerwatywy i stosunku przerywanego. Do stosowania hormonalnej antykoncepcji przyznaje się około 20 procent aktywnych seksualnie kobiet, głównie młodych, intensywnie uczestniczących w życiu towarzyskim. Dlatego tak wiele dziewczyn stale zadaje sobie pytanie: czy tabletki antykoncepcyjne i alkohol to bezpieczne połączenie? Odpowiedź wydaje się prosta, bo wypijany alkohol nie obniża skuteczności doustnej pigułki antykoncepcyjnej.
Jest jednak kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, gdy chcemy łączyć tabletki antykoncepcyjne i alkohol. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na stosowanie dwuskładnikowych tabletek zawierających progesteron i estrogen. Ten najczęściej wybierany rodzaj hormonalnej antykoncepcji, cechuje się dużą skutecznością, ale w połączeniu z alkoholem negatywnie wpływa m.in. na wątrobę.
Reklama
Tabletki antykoncepcyjne a alkohol: groźne wymioty
Nadmierne upojenie alkoholem i kac następnego dnia często wiążą się nie tylko z bólem głowy, ale także z wymiotami i biegunką. Kobieta stosująca pigułki antykoncepcyjne musi pamiętać, że działanie leku zostanie zaburzone, jeśli dolegliwości żołądkowe wystąpią w ciągu trzech - czterech godzin od zażycia tabletki. Istniej wtedy duże ryzyko, że tabletka wchłonęła się jedynie częściowo i jej działanie antykoncepcyjne jest osłabione, albo została wydalona z organizmu w całości. Zawsze w takich przypadkach konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie w trakcie stosunku. Powinno się je stosować do końca danego cyklu.
- Zobacz: Jak działa alkohol?
Reklama
Antykoncepcja i alkohol: groźne zapominalstwo
Alkohol powoduje także, że tracimy kontrolę nad tym co robimy i łatwiej w takim stanie pominąć dawkę antykoncepcji przewidzianą na dany dzień. W takiej sytuacji należy na ulotce przeczytać zasady postępowania. Czasem następnego dnia należy przyjąć podwójna dawkę leku, czasem ją pominąć. Bezwzględnie potrzebne będzie dodatkowe zabezpieczenie przed ciążą.
Reklama
Antykoncepcja i alkohol: uwaga na wątrobę
Połączenie tabletek antykoncepcyjnych i alkoholu negatywnie wpływa na stan wątroby. Największe ryzyko jest przy tabletkach dwuskładnikowych, bo zawarte w nich estrogeny metabolizowane są przez układy enzymatyczne wątroby. Konsekwencją takiego połączenia może być większe ryzyko wystąpienia chorób wątroby. U pijących kobiet istnieje także zwiększone ryzyko miażdżycy i zawału serca, bo już sam alkohol powoduje wzrostu poziom trójglicerydów we krwi, a połączony z antykoncepcją hormonalną może zwiększyć ten efekt.
Reklama
Antykoncepcja i alkohol: groźne promile
Okazuje się jednocześnie, że estrogeny zwalniają metabolizm alkoholu. Dlatego u kobiet przyjmujących dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, efekt upojenia alkoholowego utrzymuje się dłużej, niż u pań zabezpieczających się w inny sposób przed ciążą. Może się okazać, że następnego dnia po imprezie, alkohol, który jest wolniej rozkładany, zostanie wykryty np. u kobiety kierującej autem podczas rutynowej kontroli drogowej.