Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Aloes na trądzik - jak stosować? Jak działa?

Wśród dobrze znanych każdemu roślin można znaleźć wiele gatunków, które mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Od wieków obecne są w ludowych recepturach, ale coraz chętniej wykorzystywane są przez duże koncerny kosmetyczne, a także twórców ekologicznych kosmetyków. Bez wątpienia do takich roślin należy aloes. Miąższ pozyskiwany z jego liści świetnie nawilża suchą skórę, łagodzi również pieczenie po oparzeniach słonecznych. Warto jednak wiedzieć, że stosowanie aloesu jest zalecane także w przypadku zmian trądzikowych.
Zdjęcie uśmiechnięta szczęśliwa młoda modelka trzyma liść aloesu i słoik żelu aloesowego na beżowym tle
freepik
W skrócie
  • Aloes jest rośliną o wielu dobroczynnych właściwościach, często stosowaną w kosmetykach i produktach na trądzik. Zawiera mnóstwo składników odżywczych, witamin i minerałów.
  • Stosowanie aloesu w pielęgnacji skóry trądzikowej jest zalecane ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i regulujące wydzielanie sebum.
  • Aloes pomaga w regeneracji skóry i łagodzi różnego rodzaju podrażnienia. Może być stosowany w formie gotowego żelu lub w domowej maseczce.
  • Pomimo licznych korzyści, aloes może powodować skutki uboczne jak zaczerwienienie czy pieczenie skóry. Warto przed jego zastosowaniem przeprowadzić próbę uczuleniową.
SPRAWDŹ TEŻ: Aloes - właściwości i zastosowanie. Jak działa i na co pomaga?
Spis treści

Właściwości aloesu

Aloes (aloe vera) to sukulent często spotykany w doniczkach i hodowany w domach jako roślina ozdobna. Szukając gotowych produktów z aloesem, można sięgnąć po sok, który oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga trawienie oraz pomaga budować odporność organizmu. Oprócz działania od wewnątrz aloes wykorzystywany jest do pielęgnacji skóry — coraz więcej producentów posiada w swojej ofercie naturalny aloesowy żel do twarzy i ciała. Jest to uniwersalny kosmetyk, który będzie odpowiedni dla różnych rodzajów cery.

Składniki aktywne aloesu

Popularność aloesu w kosmetyce nie wzięła się znikąd — jest to jedna z roślin o największej zawartości składników odżywczych! W pielęgnacji skóry szczególne znaczenie będzie miała zawartość witamin w miąższu aloesu — znajdziemy w nim witaminę A, C oraz E. Należą ona do przeciwutleniaczy, które neutralizują działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia. Aloes zawiera również enzymy, między innymi bradykinazę, łagodzącą stany zapalne skóry. Wśród składników, którym aloes zawdzięcza swoje właściwości, są również sterole roślinne, aminokwasy oraz minerały (cynk, miedź, selen, magnez, mangan, potas).

Reklama

Dlaczego aloes pomaga na trądzik?

Właściwości aloesu sprawiają, że można znaleźć go w wielu kosmetykach do włosów oraz skóry całego ciała. Osoby borykające się z trądzikiem również mają do wyboru preparaty na bazie aloesu. Warto po nie sięgnąć, ponieważ tłusta i trądzikowa skóra także potrzebuje nawilżenia, a aloes posiada również inne właściwości, istotne dla cery problematycznej.

Procesy przeciwzapalne i antybakteryjne

Zawarte w aloesie enzymy i sterole roślinne powodują złagodzenie stanów zapalnych. Dzięki temu zmniejsza się widoczność wyprysków, a zmiany szybciej się goją. Właściwości antybakteryjne aloes zawdzięcza kwasowi salicylowemu. Zapobiegając rozwojowi bakterii, można przeciwdziałać powstawaniu kolejnych wyprysków, co pomoże w walce o gładką skórę.

Wpływ aloesu na wydzielanie sebum

Nadmiar sebum to jedna z charakterystycznych cech skóry trądzikowej, a świetnym sposobem, by poradzić sobie z tym problemem, jest sięgnięcie po żel aloesowy. Ograniczenie przetłuszczania się skóry wpływa na zmniejszenie ilości zmian oraz sprawia, że cera mniej się błyszczy. Żel aloesowy jest kosmetykiem, który dogłębnie nawilża, ale jednocześnie nie zapycha porów, co jest idealnym połączeniem w przypadku skóry tłustej lub mieszanej.

Reklama

Regeneracja skóry - aloes łagodzi podrażnienia

Aloes wspomaga proces regeneracji naskórka, dlatego jest polecany do łagodzenia podrażnień o różnym pochodzeniu. Sprawdzi się zarówno w przypadku poparzeń słonecznych, reakcji alergicznych, jak również łagodzenia stanów zapalnych związanych z trądzikiem. Roślina wspomaga tworzenie fibroblastów oraz produkcję kolagenu, dzięki czemu przyspiesza gojenie się drobnych ran i regenerację uszkodzonej skóry.

Czy aloes pomaga na blizny potrądzikowe?

Tak, aloes jest jednym z naturalnych sposobów na blizny potrądzikowe. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym przyspiesza gojenie się zmian i zapobiega powstawaniu blizn. Dla wyglądu skóry istotne jest również, że wspomaga odbudowę włókien kolagenu i elastyny, co pozwala zniwelować blizny.

Reklama

Jak stosować aloes na trądzik?

Aloes na trądzik można stosować w postaci gotowego żelu albo zdecydować się na samodzielne przygotowanie kosmetyku. Aloes należy do rodziny sukulentów chętnie hodowanych w domowych warunkach i nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z własnej rośliny. Wystarczy kawałek aloesu, by w kilka minut przygotować preparat do pielęgnacji twarzy.

Przygotowanie mieszanki z aloesem

Nacinając liść aloesu, można wydobyć z niego wartościowy miąższ. Nałóż go bezpośrednio na skórę lub wykorzystaj do przygotowania domowej maseczki! W tym celu należy wymieszać go z sodą oczyszczoną, miodem lub kurkumą. Po 15 minutach zmyj mieszankę letnią wodą.

Częstotliwość stosowania

Żel z aloesu świetnie sprawdzi się do codziennej pielęgnacji skóry. Jeśli jednak na jego bazie chcemy przygotować domową maseczkę, bezpieczniej będzie ograniczyć jej stosowanie do dwóch zabiegów w tygodniu.

Reklama

Jakie produkty z aloesem stosować na trądzik?

Na trądzik można stosować kremy i żele na bazie aloesu, które coraz liczniej pojawiają się w ofercie producentów kosmetyków. Posiadanie własnej rośliny nie jest niezbędne, by korzystać z dobroczynnych właściwości aloesu! Gotowe produkty świetnie sprawdzą się u osób z trądzikiem i bez wątpienia ułatwią codzienną pielęgnację.

Żel aloesowy na trądzik

Żel aloesowy to produkt o lekkiej konsystencji i bardzo wysokiej zawartości aloesu, sięgającej nawet 99%, - naturalny skład należy do jego największych zalet! To najbardziej uniwersalny kosmetyk, który może być wykorzystywany do pielęgnacji twarzy oraz całego ciała. Świetnie sprawdzi się również w przypadku skóry trądzikowej, łagodząc stany zapalne oraz dbając o jej nawilżenie bez obciążania cery.

Krem z aloesem na trądzik

Gotowe żele aloesowe to tylko jeden rodzaj kosmetyków wykorzystujących korzystne działanie rośliny. Aloes jest również składnikiem wieloskładnikowych kremów dopasowanych do potrzeb różnych rodzajów cery. Aby jeszcze lepiej spełnić oczekiwania posiadaczek skóry trądzikowej, producenci sięgają m.in. po ekstrakt z zielonej herbaty, propolis czy olejek z drzewa herbacianego. Dzięki nim krem ogranicza wydzielanie sebum, zwęża pory skóry oraz dba o nawilżenie cery.

Reklama

Potencjalne skutki uboczne

Skutki uboczne stosowania aloesu najczęściej są wymieniane w kontekście picia soku z rośliny. U osób wrażliwych może pojawić się biegunka, nudności lub wystąpić hipoglikemia. W przypadku korzystania z żelu aloesowego możliwe jest pojawienie się zaczerwienienia oraz pieczenie skóry. Kosmetyk może zwiększać również ryzyko reakcji fototoksycznej po ekspozycji na słońce.

Kiedy unikać stosowania aloesu?

Ze stosowania aloesu powinny zrezygnować osoby, które zaobserwowały reakcję uczuleniową — swędzenie, zaczerwienienie lub pieczenie skóry. Aby mieć pewność, że kosmetyk z aloesem będzie dla nas bezpieczny, warto wcześniej przeprowadzić próbę uczuleniową i nałożyć jego niewielką ilość w zgięciu łokcia lub za uchem i odczekać 24 godziny.

Reklama

Opinie ekspertów i dermatologów

Wahasz się, czy aloes na trądzik na pewno będzie dobrym wyborem? Korzystne działanie rośliny na skórę opisywane jest nie tylko przez poradniki medycyny ludowej! Składnikom aktywnym aloesu oraz ich działaniu na cerę trądzikową przyglądają się również współcześni dermatolodzy, przeprowadzając skrupulatne badania.

Badania naukowe potwierdzające skuteczność

O korzystnym wpływie aloesu na skórę trądzikową można przeczytać zarówno na portalach medycznych, jak również w artykułach naukowych. Na stronie Medical News Today można znaleźć sposoby wykorzystania żelu aloesowego w domowej pielęgnacji. Osoby, które chcą przyjrzeć się wynikom badań klinicznych mogą sięgnąć do artykułu opublikowanego w 2014 roku w Journal of Dermatological Treatment, w którym sprawdzano skuteczność żelu aloesowego w połączeniu z tretynoiną w leczeniu trądziku.

Podsumowanie

Żel aloesowy stał się popularnym kosmetykiem polecanym przy wielu problemach skórnych. Jego właściwości sprawiają, że będzie świetnym wyborem dla osób, które borykają się z trądzikiem. Działanie antybakteryjne, silne działanie przeciwzapalne, łagodzenie podrażnień i nawilżenie bez obciążenia cery to efekty, jakich możemy się spodziewać, sięgając po produkty bazujące na tej niezwykłej roślinie. Pozytywne rezultaty kuracji aloesowych opisują nie tylko naukowcy, ale także zadowoleni użytkownicy kosmetyków.

Bibliografia

  • Fletcher, J. (2018, March 21). Can aloe vera help with acne? https://www.medicalnewstoday.com/articles/321273
  • Hajheydari, Z., Saeedi, M., Morteza-Semnani, K., & Soltani, A. (2013). Effect of Aloe vera topical gel combined with tretinoin in treatment of mild and moderate acne vulgaris: a randomized, double-blind, prospective trial. Journal of Dermatological Treatment, 25(2), 123–129. https://doi.org/10.3109/09546634.2013.768328
  • Cieślik, E., & Turcza, K. (2015). Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb.(Aloe barbadensis Mill.). Postępy Fitoterapii, 2, 117-124.
  • Czerwonka, W. (2016). Aloes w kosmetologii i dermatologii. Kosm Estet, 3(5), 263-267.
Dagmara Pawlik
Artykuł napisany przez
Dagmara Pawlik
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przygodę z copywritingiem rozpoczynała od krótkich opisów produktów, dziś najchętniej tworzy dłuższe artykuły blogowe, nie tylko z branży medycznej - interesuje ją również wnętrzarstwo i teksty poświęcone kulturze. Prywatnie miłośniczka literatury non-fiction, dobrych kryminałów i rękodzieła. W ramach współpracy z Pharma Partner tworzy artykuły blogowe, opisy SEO produktów i marek.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Sebum - czym jest łój skórny i jak zmniejszyć jego nadmiar?
Twarz kobiety z nadmiarem sebum
Skin cycling krok po kroku – jakie produkty wybrać?
skin cyckling
Aloes na trądzik - jak stosować? Jak działa?
Zdjęcie uśmiechnięta szczęśliwa młoda modelka trzyma liść aloesu i słoik żelu aloesowego na beżowym tle
Podobne artykuły
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy
Opadające kąciki ust
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Uśmiechnięta kobieta o długich brązowych włosach w różowej koszuli, prezentująca rozświetlony makijaż
Jak zrobić glow up?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial