Co to jest analiza składu ciała?
Analiza składu ciała jest szczegółowym badaniem, które pozwala określić takie parametry, jak:
- poziom nawodnienia organizmu;
- zawartość tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej;
- otłuszczenie narządów wewnętrznych;
- masa kostna;
- wiek metaboliczny, czyli ogólna kondycja i stopień „zużycia” organizmu oraz proporcje poszczególnych jego elementów;
- całkowite dobowe zapotrzebowanie na energię;
- indeks masy ciała (BMI),czyli stosunek wagi do wzrostu.
Tego typy diagnostykę wykonuje się u osób odchudzających się bądź chcących kontrolować masę ciała, zarówno zdrowych i chorych. Skład ciała ocenia się także u pacjentów cierpiących na cukrzycę, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze i inne schorzenia kardiologiczne.
Wskazaniem może też być podeszły wiek oraz uprawianie sportu, w szczególności dyscyplin takich jak kulturystyka. Analizę składu ciała wykonuje się metodą BIA, czyli bioimpedancji elektrycznej. Jak dokładnie działa ta technika?
Reklama
Badanie składu ciała
Bioimpedancja elektryczna (ang.: bioelectrical impedance analysis, BIA) polega na mierzeniu całkowitego wypadkowego oporu elektrycznego ciała, zarówno biernego, jak też czynnego.
Bazuje na zjawisku odmiennego przewodnictwa impulsów elektrycznych przez tkanki różnego typu, co ma związek między innymi z ich nasyceniem wodą.
Badanie, jakim jest analiza składu ciała jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, nie powoduje nawet uczucia dyskomfortu. Emitowany prąd ma bowiem bardzo niskie natężenie.
BIA wykonuje się na dwa sposoby. Z jednej strony pacjent może stanąć na specjalnej wadze wyposażonej w elektrody. Z drugiej, może też położyć się na macie, a elektrody są wówczas podpinane do kończyn górnych i dolnych.
Aby wynik był wiarygodny, do badania należy się przygotować. Zaleca się, by wcześniej:
- opróżnić pęcherz,
- nie jeść i nie pić przez 3 godziny,
- nie podejmować wzmożonego wysiłku fizycznego, a także nie pić kawy przez 12 godzin,
- nie pić alkoholu przez 48 godzin.
Reklama
Waga z analizą składu ciała
Na rynku dostępne są liczne modele urządzenia, jakim jest waga z analizą składu ciała. Różnią się od siebie między innymi ceną. Najtańsze z tych przeznaczonych do użytku domowego kosztują kilkadziesiąt złotych, najdroższe kilkaset a nawet około 1000 zł.
Z kolei profesjonalne analizatory wykorzystywane w gabinetach dietetycznych mogą osiągać ceny rzędu kilku tysięcy złotych.
Poszczególne wagi z analizą ciała oferują różny zakres dodatkowych funkcjonalności, takich jak mierzenie pulsu, temperatury, analiza postępów i zmian w organizmie w różnych perspektywach czasowych, integracja z innymi narzędziami pomiarowymi i treningowymi etc.
Różnice dotyczą też szczegółowości i szybkości pomiaru oraz sposobu prezentacji wyników. Wagi tego typu można wykorzystywać w domu, aczkolwiek osobom ze znaczną, chorobliwą otyłością, zaleca się korzystanie z usług profesjonalnych gabinetów, wyposażonych w sprzęt najwyższej klasy.
W zakres usługi wchodzi wówczas dokładne omówienie wyników, ustalenie diety czy programu treningowego.
Reklama
Cena analizy składu ciała
Ile kosztuje analiza składu ciała? Cena w gabinecie dietetyka wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych (w przedziale od 30 do 100 zł). Koszt może być wyższy, jeśli badanie jest częścią szerszej diagnostyki, zwłaszcza w czasie pierwszego spotkania ze specjalistą (100-150 złotych).
Bioimpedancja może też wchodzić w skład różnego typu abonamentów. W zależności od liczby wizyt i okresu, jakiego dotyczy wykupiony pakiet, należy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.
Wówczas jednak pacjent zyskuje możliwość profesjonalnego monitorowania i omawiania postępów terapii, bieżącego modyfikowania diety etc.
Niekiedy też kliniki i poradnie oferują darmową analizę składu ciała jako swego rodzaju zachętę marketingową, mającą przekonać klienta do skorzystania z szerszych usług.
Reklama
Kwantowa analiza składu ciała
Pacjenci interesujący się dietetyką, czy szerzej, problematyką zdrowotności w ogóle, spotkać się mogą z terminem kwantowej analiza składu ciała.
Pojęcie to może się kojarzyć z zaawansowaną fizyką, są próby odnoszenia go nawet do astronautyki. W istocie chodzi jednak o wykorzystanie opisywanych wyżej urządzeń do pomiaru składu ciała w sposób wykraczający poza ich rutynowe przeznaczenie.
W ten sposób mierzony ma być na przykład poziom glukozy, cholesterolu, elektrolitów, czy składników mineralnych. Sprawdzone też ma być działanie wszystkich niemal narządów wewnętrznych, z sercem, wątrobą i jelitami na czele.
Warto jednak w tym miejscu nadmienić, że usługi z użyciem kwantowego analizatora składu organizmu oferują przede wszystkim poradnie medycyny naturalnej, gabinety biorezonansu, czy salony masażu, nie zaś placówki służby zdrowia.
Należy pamiętać, że w literaturze naukowej i medycznej działanie BIA ogranicza się do zastosowań wymienionych na wstępie.
Reklama
Normy analizy składu ciała
Analiza składu ciała odnosi się kompleksowo do norm różnego typu, pozwalając na wielopłaszczyznową ocenę stanu organizmu. Wiadomym jest, że samo określenie wagi, a nawet indeksu BMI jest na tym polu niewystarczające.
Wszak dwie osoby o tym samym wzroście i tej samej masie mogą całkowicie różnić się budową ciała, w tym w szczególności zawartością tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Co niezwykle istotne, tego typu pomiary składu ciała należy odnosić do płci, wieku, aktywności fizycznej, czy całego trybu życia.
Przykładowo, w przypadku małych dzieci woda powinna stanowić nawet do 75 proc. masy ciała. U dorosłych kobiet prawidłowy parametr wynosi około 55 proc. a u mężczyzn 60 proc. W wieku senioralnym odsetek ten zaś maleje do około 50 proc.
Podobnie jest z innymi elementami analizy. Na przykład tkanka tłuszczowa u mężczyzn powinna osiągać optymalną wartość w granicach 14-20 proc. w trzeciej dekadzie życia, a do 19-25 proc. po sześćdziesiątych urodzinach.
U kobiet jest to odpowiednio od 20-28 do 25-32 proc. w tym samych okresach. Parametry te siłą rzeczy są jednak niższe u osób wyczynowo uprawiających sport.