Kto to jest anestezjolog?
Anestezjolog to lekarz o specjalizacji anestezjologicznej oraz z zakresu intensywnej terapii. Żeby stać się lekarzem anestezjologiem trzeba ukończyć uczelnię medyczną na wydziale lekarskim, następnie odbyć staż podyplomowy, pozytywnie zdać Lekarski Egzamin Końcowy oraz przejść sześcioletnie szkolenie z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.
To szkolenie także kończy się egzaminem w formie praktycznej i teoretycznej.
Zgodnie z polskimi regulacjami to właśnie anestezjolog przy współpracy z pielęgniarką anestezjologiczną mają wyłączne prawo do znieczulenia pacjenta, przy założeniu, że sala operacyjna, na której ma być wykonywany zabieg, jest do tego w pełni przystosowana.
Kto to jest zatem anestezjolog? Przez współpracowników szpitalnych jest określany mianem „anioł stróż”, ponieważ sprawuje pieczę nad pacjentem w najtrudniejszych jego momentach: przed operacją, w jej trakcie oraz po jej zakończeniu (lekarz tej profesji musi dopilnować, by wybudzenie pacjenta po zabiegu przebiegło jak najłagodniej dla niego).
Ważne jest, aby lekarz o specjalizacji z anestezjologii, oprócz wymaganych kwalifikacji, posiadał takie cechy jak empatia, odporność na stres, odpowiedzialność, cierpliwość i zrozumienie.
Reklama
Czym zajmuje się anestezjolog?
Anestezjolodzy są często niedoceniani. Obiegowa opinia na temat ich profesji jest dość krzywdząca. Twierdzi się, że rola tych lekarzy ogranicza się do znieczulenia pacjenta przed operacją, czyli anestezji. Z pewnością jest to jedno z bardzo ważnych zadań medyka tej specjalizacji. W rzeczywistości jednak katalog spraw, którymi zajmuje się anestezjolog, jest dużo szerszy.
W takim razie co robi anestezjolog? Najpierw przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, w którym pyta m.in. o przebyte choroby, operacje, alergie, przyjmowane na stałe leki, itp. Informuje, wyjaśnia i stara się rozluźnić chorego.
Na podstawie analizy odpowiedzi rozmówcy lekarz anestezjolog ustala rodzaj znieczulenia pod konkretny zabieg (np. dotyczący schorzeń kardiologicznych). Podczas operacji stale nadzoruje stan pacjenta, czyli np. parametry dotyczące ciśnienia tętniczego krwi, saturacji, i w razie konieczności, dobiera odpowiednie postępowanie anestezjologiczne. Pacjent jest pod opieką anestezjologa także po zabiegu. Lekarz wybudza go i sprawdza funkcje życiowe, świadomość, itp.
Co więcej, lekarze specjalizujący się w anestezjologii pracują na oddziałach intensywnej terapii nadzorując funkcje życiowe leżących tam pacjentów, będących w ciężkim stanie bądź/oraz w śpiączce. Ponadto są bardzo częstymi konsultantami na innych oddziałach szpitalnych, zwłaszcza na Pogotowiu Ratunkowym (anestezjolog może wchodzić w skład ekipy ratunkowej w karetce pogotowia) i Izbie Przyjęć.
Ponadto anestezjolodzy zajmują się leczeniem silnego i przewlekłego bólu, zatem są bardzo pomocni w terapii osób np. zmagających się z nowotworami. Pomagają również pacjentom z bólem pooperacyjnym.
Reklama
Jakie pytania zadaje anestezjolog przed operacją?
Anestezjolog przed operacją przeprowadza z pacjentem dogłębną rozmowę na temat stanu zdrowia tej osoby. Musi zebrać jak najwięcej informacji o pacjencie, by jak najdokładniej dopasować leczenie anestezjologiczne. Dobrze jest się przygotować do tego wywiadu, by móc udzielić jak najprecyzyjniejszych odpowiedzi.
Jakie pytania zadaje anestezjolog przed operacją? Przede wszystkim lekarz chce wiedzieć jakie choroby przebył pacjent, czy boryka się z jakimiś przewlekłymi schorzeniami, czy i jakie leki przyjmuje (szczególnie chodzi o farmaceutyki aplikowane na stałe), czy jest na coś uczulony (zwłaszcza w odniesieniu do medykamentów, substancji chemicznych, itp.) i jak przebiegało dotychczasowe leczenie.
Ponadto pyta także o obciążenia genetyczne, skłonność do krwawień, nałogi (palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu), co więcej będzie chciał też znać wyniki wykonanych badań laboratoryjnych i konsultacyjnych.
Anestezjolog może też wykonać ogólne badanie fizykalne, podczas którego zmierzy ciśnienie tętnicze krwi, tętno, osłucha serce i płuca, zbada palpacyjnie brzuch oraz oceni stan skóry i żył. Lekarz tej specjalizacji będzie także starał się ustalić stan psychiczny pacjenta (czy nie ma klaustrofobii, lęku przed igłami, itp.).
Poza zadawaniem pytań, lekarz tłumaczy pacjentowi co go czeka, jak może zareagować, przy czym uspokaja rozmówcę, kładąc nacisk na jego dobrostan psychiczny przed planowaną operacją.
Reklama
Anestezjolog dziecięcy
Anestezjolog dziecięcy specjalizuje się przede wszystkim w ustaleniu najbardziej optymalnego znieczulenia dla dziecka w oparciu o wywiad z rodzicami albo opiekunami dziecka.
By powodować jak najmniejszy stres u malucha preferuje się wykonywanie znieczulenia ogólnego u dzieci i niemowląt. Stąd szczególnie ważne jest przeprowadzenie szczegółowej rozmowy z rodzicami dziecka, czasem także w obecności małego pacjenta.
„Lekarz od znieczulania dzieci” będzie chciał przede wszystkim wiedzieć jak przebiegała ciąża, jaki był stan zdrowia matki w tym czasie, czy nie paliła papierosów i nie spożywała alkoholu w tym okresie, jak wyglądał poród, czy dziecko ma wrodzone wady anatomiczne, cierpi na zespoły chorobowe, czy przeszło jakieś infekcje, ma astmę i/lub alergię.
Lekarz znieczulający dzieci będzie chciał też poznać wyniki badania prenatalnego, stan zdrowia rodziców i rodzeństwa, a także mieć wiedzę na temat przebytych wcześniej operacji i znieczuleń.
Taki medyk może też zbadać małego pacjenta, kierowanego na zabieg, a ściślej m.in. ocenić kształt głowy, wygląd skóry, stan uzębienia, drożność dróg oddechowych, funkcjonowanie płuc i oskrzeli oraz pracę serca.
Dziecięcy anestezjolog wycisza obawy rodziców, wyjaśnia zawiłości zabiegu ale też powiadamia ich o możliwości wystąpienia powikłań po lub w trakcie podawania znieczulenia.