Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Antybiotyk a słońce - czy można się opalać przy antybiotykoterapii?

Antybiotyk i słońce nie zawsze są zgranym duetem. Ich jednoczesne zażywanie może niekiedy być groźne dla zdrowia lub zmniejszać skuteczność terapii. Nie wszystkie leki przeciwbakteryjne są przeciwwskazane latem, dlatego warto wiedzieć, których warto unikać podczas słonecznych kąpieli i jakie ryzyko niesie ich stosowanie podczas upałów.
Antybiotyki
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Niektóre antybiotyki zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Przyjmując je, należy zachować szczególną ostrożność, wychodząc na słońce.
  • Do leków zwiększających ryzyko fotodermatozy należą tetracykliny, fluorochinolony, sulfonamidy, cefalosporyny, makrolidy. Bez wpływu na wrażliwość skóry pozostaje natomiast popularna amoksycylina.
  • Najczęstsze powikłania po zażywaniu słońca podczas antybiotykoterapii są odczyn fototoksyczny i odczyn fotoalergiczny. Obydwa przypadki wymagają konsultacji z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Bezpieczna farmakoterapia - zasady. Jak unikać interakcji?
Spis treści

Czy biorąc antybiotyk można przebywać na słońcu?

Wakacje to czas, w którym wiele osób zażywa słonecznych kąpieli, by nacieszyć się nimi na cały rok. W Polsce, gdzie przez kilka miesięcy dni są krótkie i chłodne, niemal wszyscy są spragnieni słońca i w okresie letnim chętnie wystawiają ciało na działanie jego promieni.

Od lat wiadomo jednak, że słońce w nadmiarze nie jest zdrowe i należy zachować dużą ostrożność w opalaniu.

Okazuje się również, że ekspozycja na słońce nie jest wskazana podczas stosowania niektórych leków, w tym - antybiotyków.

Antybiotyki zwiększają wrażliwość skóry na promienie UV, dlatego opalanie podczas ich przyjmowania może być groźne.

Nie wszystkie leki przeciwbakteryjne wykluczają możliwość przebywania na słońcu, jednak przy przyjmowaniu niektórych ich rodzajów z opalania najlepiej w ogóle zrezygnować.

Promienie słoneczne nie mają raczej wpływu na skuteczność antybiotykoterapii, jednak przyjmowane leki mogą negatywnie działać na kontakt skóry ze słońcem i powodować groźne dla zdrowia powikłania.

Reakcja fototoksyczna może utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas po zakończonej terapii, dlatego w niektórych przypadkach ze z opalania należy zrezygnować do kilku tygodni po odstawieniu leków.

Rodzaje antybiotyków a słońce

Które grupy antybiotyków wywołują nadwrażliwość skóry na słońce?

  • Tetracykliny oraz ich pochodne. Substancje z tej grupy (zwłaszcza doksycyklina znana jako antybiotyk na boreliozę) zwiększają ryzyko reakcji fototoksycznych. Ich przyjmowanie podczas przebywania na słońcu może powodować od łagodnych zmian skórnych po poważne, objawami przypominające ostry stan zapalny.
  • Fluorochinolony (takie jak sparfloksacyna, lomefloksacyna czy klinafloksacyna). Wywołują reakcję fototoksyczną i fotouczuleniową, co zwykle objawia się bardzo silnym rumieniem w miejscach eksponowanych na promienie słoneczne. Ponieważ substancja jest szybko wydalana z organizmu, mniejsze ryzyko powikłań niesie jej przyjmowanie w godzinach wieczornych.
  • Sulfonamidy. Antybiotyki z tej grupy są coraz rzadziej stosowane, zatem i niepożądane reakcje skórne należą do sporadycznych.
  • Cefalosporyny trzeciej generacji. Powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych, a tym samym zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie.
  • Makrolidy (w tym popularna azytromycyna). Związek między nimi a słońcem również jest niekorzystny dla zdrowia i zwiększa ryzyko poparzeń.

Spośród antybiotyków stosowanych najczęściej (np. przy infekcjach zapalnych dróg oddechowych) lekiem stosunkowo bezpiecznym przy opalaniu jest amoksycylina.

Zależność między tym lekiem a słońcem nie wywołuje reakcji fototoksycznych ani alergicznych, jednak przed przyjmowaniem antybiotyku latem należy rozwiać wątpliwości, konsultując się z lekarzem.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
lek. Marta Falcman-Sobczak
lek. Marta Falcman-Sobczak
lekarz rodzinny
01
Ile po wzięciu antybiotyku unikać słońca?
Kiedy pacjent stosuje antybiotyki zwiększające ryzyko nieprawidłowej reakcji na słońce, powinien unikać promieniowania UV nie tylko podczas terapii, ale też przez jakiś czas po niej. Niektóre substancje (np. fluorochinolony) są szybko wydalane przez organizm, zatem po nich słońca wystarczy unikać tylko kilka dni. Inne leki jednak mogą znacznie dłużej pozostawać w organizmie i wpływać na wrażliwość skóry. Najlepiej zapytać o to lekarza przepisującego konkretny lek.
02
Czy antybiotyki są fotouczulające?
Antybiotyki – a właściwie niektóre ich grupy – zaliczane są do leków wywołujących reakcję uczuleniową na promieniowanie UV. Ich łączenie ze słońcem powoduje tzw. alergiczny wyprysk kontaktowy objawiający się wysypką lub zmianami skórnymi o postaci grudkowej. Zmian towarzyszy często świąd i pieczenie.
03
Po jakich lekach nie można się opalać?
Antybiotykami zwiększającymi ryzyko wystąpienia fotodermatozy są przede wszystkim: tetracykliny, fluorochinolony, sulfonamidy, cefalosporyny, makrolidy. Oprócz antybiotyków, ze słońcem źle współgrają niektóre antydepresanty, cytostatyki, leki na padaczkę, ketoprofen, aspiryna, pochodne witaminy A czy chociażby preparaty ziołowe na bazie dziurawca.
04
Co się może stać, jak się będzie opalało po antybiotyku?
Opalanie po niektórych antybiotykach zwiększa ryzyko powstania fotodermatozy, czyli nieprawidłowej reakcji skóry na słońce. Głównymi jej rodzajami są odczyn fotoksyczny i odczyn fotoalergiczny. Przy pierwszym w skórze powstają związki toksyczne wywołujące powstanie reakcji zapalnej. Odczyn fotoalergiczny stanowi z kolei odpowiedź uczuleniową organizmu na promienie słońca. W obu przypadkach należy skontaktować się z lekarzem i nie wolno lekceważyć objawów.
05
Czy od razu po zakończonej kuracji można się opalać?
Antybiotyki nie są lekami o działaniu doraźnym, a przyjmowane substancje z reguły pozostają obecne w organizmie nawet po zakończonej terapii. W związku z tym kąpieli słonecznych należy unikać jeszcze przez jakiś czas po odstawieniu antybiotyku zwiększającego wrażliwość skóry na słońce.

Reklama

Przebywanie dziecka na słońcu podczas antybiotykoterapii

Relacja antybiotyk a słońce inaczej niż u pacjenta dorosłego traktowana jest u dziecka, szczególnie małego. Warto pamiętać, że skóra dzieci (zwłaszcza noworodków i niemowląt) jest zdecydowanie cieńsza, bardziej przepuszczalna i mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych niż skóra osób dorosłych.

Jednym z najgroźniejszych dla dziecięcej skóry czynników jest właśnie słońce i emitowane przez nie promienie UV. Wrażliwa, cienka skóra w łatwy sposób może ulec poparzeniu, dlatego dzieci powinny być zawsze chronione przed słońcem poprzez krótki czas ekspozycji, używanie kremów z wysokim filtrem itd.

Szczególną ostrożność należy zachować również, stosując antybiotyki u dziecka przebywającego na słońcu.

Leki wywołują u najmłodszych podobną reakcję, jak u osób dorosłych, jednak może być ona dużo bardziej nasilona i szybciej prowadzić do groźnych powikłań.

Pojawienie się objawów takich jak rumień, podrażnienie, przebarwienie u dzieci nie może być lekceważone i zawsze wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Reklama

Jakie są skutki uboczne opalania przy stosowaniu antybiotyków?

Co może się stać, kiedy równocześnie z opalaniem przyjmowany jest jeden z wymienionych wyżej antybiotyków? Sytuacja taka zwiększa ryzyko wystąpienia fotodermatozy, czyli nieprawidłowej reakcji skóry na promieniowanie UV.

Najczęściej na skutek łączenia słońca z antybiotykiem pojawiają się:

  • odczyn fototoksyczny. Polega na wywołaniu reakcji zapalnej (niekiedy bardzo silnej) w miejscach ekspozycji na słońce. Powstawanie na skutek promieniowania i czynnika drażniącego (w tym wypadku leku) związków toksycznych w skórze powoduje występowanie takich objawów jak zaogniony rumień, zaczerwienienie, obrzęk, łuszczenie się skóry. Nasilenie objawów w dużej mierze zależy od indywidualnej wrażliwości skóry, dawki przyjętego antybiotyku, czasu przebywania na słońcu. Symptomy mogą pojawić się od kilku do kilku godzin po rozpoczęciu opalania.
  • odczyn fotoalergiczny. Powstaje w wyniku ekspozycji skóry na czynnik alergizujący - w tym wypadku promieniowanie UV. Skutkuje pojawieniem się tzw. wyprysku kontaktowego, który ma postać wysypki lub grudkowych wykwitów. Zmianom powstałym na skutek połączenia antybiotyku i słońca towarzyszy często bolesne pieczenie lub uporczywy świąd. Uczulenie na słońce po antybiotyku zdarza się rzadziej niż wystąpienie odczynu fototoksycznego.

Reklama

Jak chronić się przed słońcem przy antybiotykoterapii?

Kiedy konieczne jest przyjmowanie leków z wymienionych wyżej grup, wpływających na wrażliwość skóry, warto unikać tradycyjnego opalania. Kiedy jednak terapia przypada na sezon urlopowy i całkowite uniknięcie słońca nie jest możliwe, należy możliwie najlepiej chronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Co należy robić przed wychodzeniem na słońce, przyjmując antybiotyk?

  • Zakładać lekką, przewiewną odzież z długimi rękawami i nogawkami, zakrywającą jak największe partie ciała.
  • Odsłoniętą skórę smarować kremami z wysokim filtrem UV (minimum 50). Dobrze zaopatrzone drogerie i apteki oferują dermokosmetyki z SPF powyżej 100. Przy antybiotykoterapii warto zaopatrzyć się w kremy tak skutecznie chroniące skórę przed słońcem.
  • Zakrywać głowę. Skóra głowy również narażona jest na poparzenia, dlatego przy przyjmowaniu antybiotyków należy zawsze pamiętać o czapce z daszkiem lub słomkowym kapeluszu.
  • Przebywać w cieniu. Na plażę najlepiej zabierać parasol lub namiot i skrywać się w jego cieniu, szczególnie, gdy słońce świeci najmocniej (między godzinami 10 a 16).
  • Zrezygnować z solarium. „Sztuczne” opalanie przy zażywaniu antybiotyków zwiększających fotodermatozy jest w ogóle niewskazane.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Skrobiszewski, Reakcje fototoksyczne oraz fotoalergiczne, w: Kosmetologia Estetyczna, vol. 1 \ 4 \ 2012
  • R. Śpiewak, Wyprysk fotoalergiczny i fototoksyczny, w: Alergoprofil 2009, Vol. 5, Nr 2, 2-7
  • Chpl: Tetracyclinum
  • Chpl: Doxycyclinum
  • K. Kisiel, Które leki uwrażliwiają na promieniowanie UV? Jakie reakcje i jakie objawy mogą wywoływać? Jaki rodzaj promieniowania jest za to odpowiedzialny? Czy reakcje te występują też w pochmurne dni?, źródło: Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.7.6.26. [30.06.2024]
  • A. Gręda, Reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne po lekach - problem lekceważony, Medycyna po Dyplomie 03/2022
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Leki
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Jak bezpiecznie przyjmować leki i unikać niepożądanych interakcji? Najważniejsze zasady
Zdjęcie przedstawiające bezpieczne przyjmowanie leków
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!