Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Aquafaba, czyli woda z ciecierzycy - jakie ma właściwości i gdzie ją kupić?

Aquafaba to nazwa nadana wodzie z ciecierzycy, która wykorzystywana jest głównie w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej. Aquafaba zyskała popularność, jako doskonały substytut białka jaj i wykorzystywana jest do wielu dań.
Aquafaba w szklance obok ciecierzycy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Aquafaba to nic innego jak woda z ciecierzycy, czyli płyn, który pozostaje po jej gotowaniu.
  • Najważniejszym składnikiem, który sprawia, że aquafaba jest tak cenna w kuchni, jest lecytyna - naturalny emulgator, który pozwala na łączenie olejów i wody, co jest kluczowym elementem w wielu przepisach.
  • Aquafaba może stać w lodówce przez około 3-4 dni, zachowując swoje właściwości i jakość. Po tym czasie może gorzej się ubijać, dlatego niektórzy polecają ją także mrozić.
SPRAWDŹ TEŻ: Ciecierzyca - właściwości. Ile posiada kalorii?
Spis treści

Reklama

Czym jest aquafaba?

Aquafaba to nic innego jak woda z ciecierzycy, czyli płyn, który pozostaje po jej gotowaniu. W większości sklepów można kupić ugotowaną ciecierzycę w puszcze czy słoiku, która właśnie znajduje się w zalewie z aquafaby. 

Woda z ciecierzycy to jedno z ciekawszych odkryć w świecie kulinariów, ponieważ okazało się, że ma ona właściwości zbliżone do białka jajka. To oznacza, że aquafaba może być używana, jako roślinna alternatywa dla jajek w wielu przepisach, co wykorzystywane jest nie tylko w kuchni wegańskiej, ale także w dietach eliminujących jajka. 

Reklama

Wartości odżywcze aquafaby

Kiedyś woda z ciecierzycy była postrzegana, jako pozostałość gotowania, którą zwykle wylewano do zlewu.  Dzięki badaniom i eksperymentom kulinarnym, odkryto, że zawiera ona skrobię, białka i inne substancje, które nadają jej unikalne właściwości. 

Najważniejszym składnikiem, który sprawia, że aquafaba jest tak cenna w kuchni, jest lecytyna - naturalny emulgator, który pozwala na łączenie olejów i wody, co jest kluczowym elementem w wielu przepisach. 

Choć aquafaba doskonale sprawdza się, jako zamiennik jajek w wypiekach, warto pamiętać, że ma odmienne wartości odżywcze niż sama ciecierzyca. 

Ciecierzyca, jako produkt stały zawiera znacznie więcej białka, błonnika oraz witamin, podczas gdy woda z jej gotowania to głównie woda z niewielką ilością białka. Jej wartość odżywcza nie wyróżnia się niczym szczególnym - w 100g aquafaby znajduje się tylko 18 kcal i 0,1 mg białka, podczas gdy białko jaja w 100g dostarcza aż 47 kcal i 11 g białka.

Jak zrobić aquafabę?

Aquafabę można samodzielnie przygotować w domu. Potrzebna jest  jedynie ciecierzyca i woda. Przed gotowaniem ziarna należy namoczyć w dużej ilość wody przez 8-12 godzin. Następnego dnia należy ją odcedzić, przełożyć do garnka i zalać świeżą wodą, tak aby ciecierzyca była przykryta.  

Przez około 1-2 godziny gotuje się ją na średnim ogniu aż ciecierzyca będzie miękka i łatwa do rozgniecenia. Wodę po gotowaniu ciecierzycy, czy aquafabę należy przelać do innego pojemnika  i ostudzić przed użyciem. 

Aquafaba może stać w lodówce przez około 3-4 dni, zachowując swoje właściwości i jakość. Po tym czasie może gorzej się ubijać, dlatego niektórzy polecają ją także mrozić. 

Reklama

Przepisy z aquafaby

Aquafaba jest niesamowicie wszechstronnym składnikiem kulinarnym i może być używana, jako zamiennik jajka w wielu przepisach. Dzięki swojej zdolności do tworzenia piany i zagęszczania potraw, sprawdza się idealnie, jako roślinna alternatywa dla jajek w wielu wypiekach i daniach.

Aquafaba może być użyta zamiast jajka w ciastach, muffinach, naleśnikach, piankach czy bezie. Stosując wodę z ciecierzycy w przepisach możemy sprawić, że będą one bardziej fit czyli będą miały mniej kilokalorii czy cholesterolu. Dodatkowo potrawy z jej udziałem mogą być spożywane przez osoby z alergią na białka jaj czy przez wegan. 

Niektórzy uważają, że jest to zdrowsza opcja w porównaniu do jajek ze względu na niższą zawartość tłuszczu i cholesterolu. Jednak należy pamiętać, że białko jajka  czy też całe jajko zawiera więcej białka i witamin niż aquafaba.

Majonez z aquafaby

Jednym z dodatków do wielu sałatek jest majonez, który ze względu na zawartość jajek nie może być spożywany przez osoby zmagające się z alergią na ten składnik lub  przez osoby eliminujące wszelkie produkty odzwierzęce ze swojej diety. 

Jak się okazuje można przygotować majonez z aquafaby. Aby przygotować wegański majonez z wody po ciecierzycy, wystarczy dodać do niej musztardę, sól, pieprz, trochę octu i ciągle miksując wlewać mały strumieniem olej rzepakowy. 

Niestety nie można przygotować fit wersji majonezu z aquafaby bez dodatku oleju ponieważ wtedy jego struktura nie będzie przypominała prawdziwego majonezu.

Desery z aquafaby

Aquafaba znajduje szerokie zastosowanie w przygotowywaniu deserów, ponieważ doskonale nadaje się jako zamiennik jajka, umożliwiając uzyskanie puszystych i lekkich konsystencji. Można go wykorzystać w wielu słodkich przepisach i cieszyć się ich bezjajecznymi wersjami. 

Do najpopularniejszej słodkości, w której wykorzystuje się aquafabę jest beza. Wystarczy ubić dobrze schłodzoną wodę z ciecierzycy z dodatkiem cukru, a następnie upiec w piekarniku. 

Kolejnym prostym, a zarazem efektownym deserem jest mus czekoladowy z aquafabą. Tutaj tak samo jak w przypadku bezy wystarczy ubić płyn na sztywną pianę i delikatnie wymieszać go z rozpuszczoną, przestudzoną czekoladą. 

Mówiąc o czekoladzie warto nadmienić, że jednym z ciast w jakim aqufaba odnajduje się jako zamiennik jajka jest brownie. Dodatkowo doskonale sprawdza się jako składnik lodów, na które przepis prezentujemy poniżej.

Przepis na lody truskawkowe z aquafaby

Składniki:

  • woda z ciecierzycy, dobrze schłodzona– 1 szklanka;
  • truskawki – 1 ½ szklanki;
  • cukier puder – ½ szklanki;

Sposób przygotowania.

  1. Owoce umyj, pozbaw szypułek i zblenduj na mus. Jeżeli lubisz kawałki owoców w lodach to nie blenduj ich na gładko.
  2. Wodę z ciecierzycy ubij na wysokich obrotach miksera. Gdy uzyskasz sztywną pianę stopniowo dodawaj cukier cały czas miksując.
  3. Na koniec za pomocą łyżki wymieszaj pianę z owocami. 
  4. Przełóż do pojemnika i zamroź. 

Reklama

Gdzie kupić aquafabę? Ile kosztuje?

Aquafabę można kupić w różnych formach, ale najbardziej powszechnie dostępną i popularną postacią jest ugotowana ciecierzyca w puszkach lub słoikach, którą odsącza się z aqufaby. 

Dostępna jest w większości supermarketów, a także w sklepach spożywczych lub w sklepach ze zdrową żywnością. Cena aquafaby może się różnić w zależności od marki i pojemności opakowania, ale zazwyczaj kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Dodatkowo kupioną ciecierzycę można wykorzystać do przyrządzenia smacznej potrawy. 

Na rynku można także spotkać aquafabę w proszku, jednak ta forma nie jest już tak popularna, a cena zdecydowanie wyższa około 15-20 zł za 100g proszku. Jednak cena za porcję jest zbliżona, ponieważ z 10g proszku otrzymuje się około 150 ml płynu. Dodatkowo proszek łatwiej się przechowuje i można użyć tyle aquafaby ile jest potrzebne w danej chwili. 

Aquafaba doskonale sprawdzi się w diecie wegańskiej czy tej eliminującej jajka. Należy pamiętać, że eliminująć jakiś produkt lub całą grupę produktów należy zadbać, aby posiłki nadal były pełnowartościowe. 

Z pomocą w zbilansowaniu sposobu żywienia przychodzą nowoczesne aplikacje dietetyczne oferujące gotowe plany żywieniowe. W ramach subskrypcji otrzymujemy możliwość nieograniczonego kontaktu z wykwalifikowanym dietetykiem oraz dostęp do bazy przepisów. W celu ułatwienia zmian nawyków dostępna jest intuicyjna lista zakupów i funkcja „Gotowania dla rodziny”.  

Czytaj również

Bibliografia

  • Jarosz M. Normy Żywienia Dla Populacji Polski. Warszawa: Instytut Żywności i Żywienia; 2020
  • He, Yue, et al.
  • Buhl, Tina F., Claus H. Christensen, and Marianne Hammershøj.
dietetyk Kamila Kasprzak
Artykuł napisany przez
dietetyk Kamila Kasprzak
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Na co dzień pracuje jako dietetyk w Peater - globalnej platformie dietetycznej popularyzującej zdrowe podejście do diety. Pasjonatka aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Interesuje się również psychodietetyką -ukończyła studia podyplomowe w tym zakresie na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Certyfikowany Instruktor Fitness oraz Trener Personalny. Jej konikiem jest żywienie osób aktywnych fizycznie. Wiedzę z tego obszaru zdobywa uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zdrowa żywność
Migdały - jak rosną i jak je obrać? Poznaj ich właściwości
Garść migdałów do jedzenia
Orzechy nerkowca - właściwości zdrowotne i odżywcze
Orzechy nerkowca w miseczce
Tran - jakie ma właściwości i jak wpływa na zdrowie?
Przezroczyste opakowanie z kapsułkami tranu.
Podobne artykuły
Miseczka z tofu
Co to jest i jak smakuje tofu? Sprawdź, jak przyrządzić danie z serem sojowym
Napój ze spiruliny
Spirulina - co to jest i na co pomaga? Właściwości i przeciwwskazania
Orzechy laskowe
Czy orzechy laskowe są zdrowe? Właściwości i kalorie
Buteleczka zawierająca olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka - na co pomaga i jakie ma właściwości? Dawkowanie i przeciwwskazania
Zielonkawa oliwa jest nalewana na patelnię, w tle jest rozmyta druga patelnia, prawdobodobnie z mięsem na niej.
Na jakim oleju najlepiej smażyć, a na jakich nie można?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!