Pierwsze badanie artrografii rezonansu magnetycznego układu mięśniowo-szkieletowego zostało przeprowadzone w 1987 roku. Późniejsze, liczne badania i prace nad udoskonaleniem tej techniki obrazowania, sprawiły, że ostatecznie stała się ona integralną częścią praktyki klinicznej ortopedów. W Polsce badanie to, choć cieszy się ogromnym zainteresowaniem, wciąż jest trudno dostępne.
Na czym polega artrografia MR i co odróżnia ją od innych badań obrazowych?
Artrografia MR, czyli artrografia rezonansem magnetycznym, to badanie obrazowe umożliwiające uzyskanie jeszcze precyzyjniejszego obrazu stawu i jego wewnętrznych struktur, niż inne dostępne badania diagnostyczne, np. RTG, USG.
W przypadku artrografii MR stawów aplikowany do wnętrza stawu środek kontrastujący pozwala ocenić patologie stawu ramiennego, obrąbka, chrząstki, więzadeł stawu oraz uszkodzenia ciągłości torebki stawowej, czyli struktur gorzej widocznych w konwencjonalnym MRI bez kontrastu..
Artrografia MR może być wykonana dla każdego stawu, do którego możliwe jest podanie środka kontrastującego.
W przypadku sportowców, osób starszych, ale i osób wykonujących pracę fizyczną, u których zmiany mogą być niewidoczne podczas innych badań, artrografia MR stała się podstawą postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.
Reklama
Kiedy artrografia MR stawu barkowego jest niezastąpiona?
Artrografia MR barku pozwala na bardzo wnikliwą ocenę stanu struktur budujących staw i dzięki temu jest doskonałą metodą diagnozowania wszelkich nieprawidłowości i patologicznych zmian w jego obrębie.
Badanie jest szczególnie przydatne w przypadku niestabilności stawu ramiennego, zespołu bolesnego barku, oceny uszkodzeń w obrębie ścięgien stożka rotatorów, mięśnia dwugłowego ramienia czy uszkodzenia ciągłości torebki stawowej.
Artrografia MR stawu barkowego spełnia również szczególnie ważną rolę w procesie leczenia operacyjnego różnych patologii barku.
Ze względu na dużą dokładność obrazowania, jaką oferuje ta nowa w polskich realiach metoda diagnostyczna, artrografia MR jest nieoceniona zwłaszcza tam, gdzie inne badania obrazowe nie są w stanie ujawnić zmian, a przez to rozpoznanie przyczyny bólu czy dysfunkcji barku jest trudne lub wręcz niemożliwe.
Reklama
Gdzie można wykonać artrografię MR stawów?
Artrografia MR nie jest na ten moment badaniem dostępnym w każdej placówce diagnostycznej, ale jej możliwości są tak duże, że sytuacja na szczęście zmienia się w ostatnim czasie.