Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ataksja rdzeniowo móżdżkowa - objawy, rehabilitacja, leczenie

Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa to niezwykle rzadka choroba, dotykająca zaledwie 1 osobę na 100 tysięcy. Na czym polega i czym objawia się to schorzenie?
Ataksja rdzeniowo móżdżkowa
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest ataksja?

Ataksja to zespół problemów z koordynacją ruchową i utrzymaniem równowagi, które pojawiają się w wyniku zaniku komórek nerwowych i nasilają wraz z upływem czasu. Sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem, który może wskazywać na wiele schorzeń. Często dołączają do niej inne zaburzenia powodujące, że ciało staje się bezładne, a chory zaczyna cierpieć w wyniku ciężkiego inwalidztwa.

Reklama

Ataksja móżdżkowa – przyczyny

Ataksja wrodzona (rdzeniowo-móżdżkowa) jest efektem błędu w kodzie genetycznym. Do ataksji nabytych zaliczane są z kolei ataksja móżdżkowa i ataksja rdzeniowa. Czym różnią się od siebie te choroby?

Ataksja móżdżkowa powstaje przez uszkodzenie móżdżku, który jest odpowiedzialny za koordynację ruchową i utrzymywanie równowagi ciała. Może do tego dojść w wyniku chorób zwyrodnieniowych mózgu, guza móżdżku i chorób układu sercowo-naczyniowego (np. udaru mózgu lub krwotoku podpajęczynówkowego).

Reklama

Ataksja rdzeniowa

Ataksja rdzeniowa jest powiązana z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Może do tego dojść w wyniku stwardnienia rozsianego, guza, ucisku na rdzeń, urazu lub zwyrodnienia. Ataksja może rozwinąć się także pod wpływem długotrwałego, poważnego niedoboru witamin B12 i E, przyjmowania niektórych leków (np. soli litu i piperazyny), oraz alkoholizmu.

Reklama

Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa

Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa jest dziedziczona, choć zdarza się, że osoba chora nie ma rodzica zmagającego się z tą chorobą. Za jej wystąpienia odpowiedzialna jest mutacja genu ATXN1. Pierwsze objawy ataksji móżdżkowo-rdzeniowej zwykle występują po 40. roku życia, jednak mogą pojawić się już w dzieciństwie. Są to nie tylko trudności w koordynacji ruchowej, ale również problemy z mówieniem i połykaniem. U pacjentów słabną mięśnie kotrolujące ruchu oczu, co sprawia, że chorzy nie mogą spojrzeć w górę i cierpią z powodu oczopląsu.

Osoby z ataksją rdzeniowo-móżdżkową mają również trudności z zapamiętywaniem uczeniem się i przetwarzaniem informacji. Czas przeżycia od wystąpienia pierwszych objawów ataksji rdzeniowo-móżdżkowej zwykle wynosi od 10 do 20 lat. Osoba chora powinna znaleźć się pod opieką genetyka, neurologa, doświadczonego fizjoterapeuty, a w razie potrzeby także psychologa i logopedy.

Reklama

Ataksja - objawy

W zależności od rodzaju ataksji nabytej, daje ona nieco inne objawy. Gdy dochodzi do rozwoju ataksji móżdżkowej, chory ma kłopot z utrzymaniem równowagi zarówno podczas chodu, jak i stania – chwieje się, ma problem z utrzymaniem pionowej pozycji ciała, a jego chód jest powolny. Dodatkowo mogą pojawić się: wiotkość mięśni, częste i bolesne skurcze, drżenie mięśni, brak możliwości zahamowania ruchu w dowolnym momencie, zaburzenia mowy i zaburzenia widzenia w postaci oczopląsu. W przypadku ataksji rdzeniowej poza utratą koordynacji ruchowej występują także zaburzenia czucia dotyku, wibracji i położenia.

Reklama

Ataksja - leczenie

Ataksja wrodzona jest nieuleczalna, można jedynie spowolnić procesy chorobowe. Niezwykle pomocna jest tutaj fizykoterapia. Leczenie ataksji nabytej zależy przede wszystkim od jej przyczyny. Zdarza się, że zaburzenia w koordynacji ruchowej ustępują po jej wyleczeniu.

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia neurologiczne
Tętniak mózgu – czym jest i jak go wykryć?
Tętniak w mózgu
Zespół pustego siodła - objawy, leczenie
Zdjęcie RTG czaszki
Jamistość rdzenia - objawy, przyczyny i leczenie. Jakie rokowania?
Napis oznaczający jamistość rdzenia
Podobne artykuły
Zwapnienie jąder podstawy mózgu
Choroba Fahra – na czym polega zwapnienie w obrębie mózgu?
Pacjent w śpiączce farmakologicznej
Śpiączka farmakologiczna: ile trwa i jak wygląda wybudzanie?
Człowiek z obrzękiem mózgu
Obrzęk mózgu - objawy, leczenie i rokowania
Sala operacyjna
Co to jest trepanacja czaszki i na czym polega?
Mózg człowieka
Wstrząśnienie mózgu - jakie są objawy wstrząsu mózgu

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!