Szybkość, z jaką zatrzymujesz samochód, gdy na ulicę niespodziewanie wbiega przechodzień lub łapiesz dziecko, gdy widzisz, że zaraz upadnie, to nic innego jak czas reakcji twojego mózgu.Warto mieć szybko działający mózg, ponieważ to od czasu, w jakim zareagujesz może zależeć zdrowie i życie twoje i innych osób.
Naukowcy wyróżnili dwa typy czasu reakcji mózgu.
- czas reakcji psychicznej – na tym etapie wszystko odbywa się w mózgu – mózg otrzymuje informację o bodźcu, przetwarza ją i podejmuje decyzję o działaniu. Badacze szacują, że średni czas reakcji oscyluje wokół ułamków sekund.
- czas reakcji fizycznej – daje realny pomiar szybkości działania mózgu. Czas ten mierzony jest od momentu pojawienia się bodźca do chwili, gdy już zostanie wykonane działanie – gdy naciśniesz hamulec w samochodzie lub złapiesz spadający przedmiot.
Zdaniem naukowców informacja o czasie reakcji może powiedzieć wiele o zdrowiu i kondycji mózgu. Pomiar czasu reakcji można zatem uznać jako element badania zdrowia mózgu na przestrzeni czasu.
Testy czasu reakcji to nowoczesne badanie mózgu
Szybko i sprawnie reagujący mózg zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także, w ogromnej mierze, życiowy sukces. Im szybszy czas reakcji, tym lepiej dla ciebie, nie tylko na drodze ale także w pracy lub podczas wykonywania codziennych obowiązków w domu. Szybko działający mózg pozwala lepiej radzić sobie z obowiązkami, jakie czekają na ciebie każdego dnia.
Czas reakcji nie jest w pełni wartością stałą. Zależy on od wielu czynników, m.in. takich jak:
- wiek,
- aktualne samopoczucie,
- poziom zmęczenia,
- doświadczenie,
- różnego rodzaju dystraktory (rozmowa, słuchanie muzyki, jedzenie itp.),
- a także choroby neurodegeneracyjne mózgu (np. demencja, Alzheimer).
Badania nad czasem reakcji kierowców wykazały, że może wahać się od 0,3 do 1,7 sekundy. Czas reakcji podczas podejmowania codziennych decyzji trudniej oszacować ponieważ zazwyczaj w takich przypadkach mamy do czynienia z o wiele bardziej złożonymi sprawami. W takich sytuacjach twój mózg musi przetworzyć dużo więcej bardziej skomplikowanych informacji, abyś ty mógł podjąć najlepszą dla ciebie decyzję.
Reklama
Czas reakcji ujawnia chorobę mózgu
Czas reakcji mózgu do pewnego stopnia można również trenować – czas reakcji skraca się w miarę, gdy uczysz się wykonywać nowe zadanie i nabierasz w tym wprawy. W dużej mierze jednak czas reakcji jest wskaźnikiem biologicznej sprawności mózgu.
Trwale pogarszający się czas reakcji w miarę upływu czasu może oznaczać, że w mózgu rozpoczął się proces neurodegeneracyjny, który uniemożliwia komórkom budującym mózg sprawne przetwarzanie informacji i tym samym szybkie reagowanie.
Warto więc monitorować swój czas reakcji, aby mieć pod kontrolą to, co dzieje się w mózgu.
- W sytuacji, gdy czas reakcji niepokojąco spada, należy rozważyć udanie się na wizytę kontrolną do specjalisty.
Pamiętaj, w każdym momencie swojego życia możesz zacząć dbać o mózg, rozpocząć ćwiczenie mózgu i stosować dietę zdrową dla mózgu. Taki styl życia pomoże przeciwdziałać zmianom chorobowym w mózgu i utrzymać optymalny czas reakcji przez długie lata.