Obrazy (skany) SPECT różnią się od standardowych obrazów uzyskanych metodą rezonansu magnetycznego (MRI) i tomografii komputerowej (CT) ukazujących anatomię mózgu, czyli jego fizyczny wygląd. Obrazy SPECT mózgu pozwalają na ocenę funkcji, czyli tego, jak pracuje mózg w danej chwili.
Analiza SPECT mózgu pozwala zobrazować obszary mózgu, które funkcjonują prawidłowo oraz obszary, których aktywność jest zbyt silna lub zbyt słaba. Skany porównywane są z obszerną bazą danych zawierających prawidłowe i nieprawidłowe wyniki obrazowania.
SPECT mózgu – wskazania
Wskazaniem do wykonania SPECT mózgu jest zobrazowanie aktywności różnych obszarów i struktur mózgu. Inne wskazania do wykonania analizy SPECT to:
- udar mózgu
- poszukiwanie ognisk padaczkowych
- różnicowanie chorób otępiennych
- zawał mózgu w następstwie zatoru lub zakrzepu i określenie obszaru niedokrwienia
- szacowanie stopnia uszkodzenia mózgu w wyniku urazu czaszkowo-mózgowego
- stwierdzenie śmierci mózgowej
Reklama
SPECT mózgu – przebieg
Badanie SPECT mózgu wykonuje się tylko w specjalistycznych placówkach. Na czym polega badanie?
- Osoba poprzez założony wenflon otrzymuje niewielkie porcje radioaktywnego izotopu glukozy (FDG) o bardzo krótkim czasie półtrwania.
- Podawanie izotopu nie jest bolesne i nie powoduje odczuwalnych skutków ubocznych.
- Następnie po upływie czasu wskazanego przez lekarza, osoba zostaje wprowadzona do specjalnego pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie do badania SPECT.
- Następnie kładzie się w odpowiedniej pozycji na stole do badania, który zostaje wsunięty do wnętrza aparatu SPECT.
- Badanie wykonywane jest przy pomocy gammakamery typu SPECT, umożliwiającej wykonanie obrazowań z różnych stron głowy pacjenta, dzięki czemu możliwe jest odtworzenie przestrzennego rozkładu znacznika w tkankach mózgu.
Reklama
Jak długo trwa badanie SPECT głowy?
Badanie jest dość długie, trwa od 30 do 45 minut w trakcie których osoba musi pozostawać w bezruchu. Zarówno podanie znacznika, jak i samo badanie wykonuje się w przyciemnionym pomieszczeniu, aby uniknąć nadmiernego pobudzenia kory wzrokowej.
Reklama
SPECT mózgu – przeciwwskazania
Badania mózgu za pomocą SPECT nie można wykonywać w przypadku:
- ciąży lub braku możliwości wykluczenia ciąży przez pacjentkę
- karmienia piersią (zaleca się przerwę w karmieniu przez 12 godziny po podaniu radioznacznika, nie należy podawać dziecku pierwszej uzyskanej porcji pokarmu)
- przebiegu radioterapii, chemioterapii
- po przebytych operacjach, biopsji, badaniach endoskopowych
Reklama
SPECT mózgu – rodzaje
- Trójwymiarowy obraz powierzchniowy
Pierwszy rodzaj to trójwymiarowy obraz powierzchniowy powstały w wyniku uchwycenia szczytowych 45 procent aktywności mózgu. Ukazuje przepływ krwi w warstwie zewnętrznej mózgu. Obrazy te są pomocne w uwidacznianiu obszarów cechujących się prawidłowym przepływem krwi i aktywnością oraz takich, w których ukrwienie oraz aktywności uległy osłabieniu. Pomagają także w obserwacji udarów i urazów.
Trójwymiarowy obraz powierzchniowy u osoby zdrowej ukazuje pełną, prawidłową symetryczną aktywność w obrębie całej powierzchni mózgu. Obszar o niskiej aktywności przybiera postać dziury lub wgniecenia. Zwykle oznaczają one nie tylko całkowity brak aktywności ile jej niski poziom.
- Trójwymiarowy obraz aktywny
Drugi rodzaj obrazu SPECT to trójwymiarowy obraz aktywny porównujący średnią aktywność mózgu z 15 procentami najbardziej intensywnej aktywności. Takie obrazy są pomocne w uwidacznianiu nadmiernie aktywnych obszarów mózgu jakie widuje się w czynnych zaburzeniach z drgawkami oraz w wielu typach zaburzeń lękowych i depresji.
Prawidłowy trójwymiarowy obraz ukazuje zwiększoną aktywność w tylnej części mózgu (móżdżek, płat potyliczny). Pozostałe obszary wykazują aktywność na średnim poziomie.