Wiele schorzeń wątroby przebiega bezobjawowo, na początku żadnych symptomów choroby nie odczuwamy np. przy marskości wątroby, stłuszczeniu tego organu, czy przy wirusowym zapaleniu wątroby. Uszkodzenia komórek wątrobowych nie powstają z dnia na dzień, dlatego tak ważne są badania wątroby. Nie wolno lekceważyć także pierwszych sygnałów, które mogą zwiastować chorobę, takich jak: ból w prawym podbrzuszu, wzdęcia, osłabienie, przebarwienia na skórze.
Profilaktycznie próby wątrobowe powinny wykonywać:
- ludzie otyli
- alkoholicy
- pacjenci regularnie przyjmujący leki, zwłaszcza antykoncepcyjne
- cukrzycy
- osoby źle odżywiające się, w których diecie jest dużo słodyczy a mało surowych warzyw i owoców
- pacjenci z przewlekłymi chorobami wątroby
Testy czynnościowe wątroby, zwane próbami wątrobowymi, polegają na określeniu aktywności enzymów w komórkach wątrobowych oraz stężenia różnych substancji wytwarzanych i przetwarzanych w tym narządzie. Więcej o próbach wątrobowych przeczytasz: tutaj.
Badania wątroby: badanie moczu
Proste badanie moczu także sporo mówi o kondycji naszej wątroby. Ciemny mocz często pojawia się, gdy zaburzony jest odpływ żółci. Bilirubina, która pojawia się w moczu może świadczyć o wirusowym zapaleniu wątroby, nowotworach lub marskość wątroby.
Reklama
Badania wątroby: badanie palacyjne
Zanim jednak lekarz zleci badania biochemiczne krwi lub zaniepokoi go wynik moczu, powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem na temat jego chorób przewlekłych, przyjmowanych leków oraz wykonać badania palpacyjne. W jego trakcie pacjent leży na plecach na kozetce, a lekarz dłonią uciska brzuch w miejscu położenia wątroby.
Reklama
Badania wątroby: USG
W profilaktyce i rozszerzonej diagnostyce chorób wątroby przeprowadza się również badanie USG wątroby. W związku z tym, że to bezinwazyjne badanie, USG wątroby stało się podstawą wstępnej diagnostyki chorób tego narządu. Dzięki obrazowi ultrasonograficznemu można przez powłoki brzucha sprawdzić, czy wątroba:
- jest powiększona,
- czy drogi żółciowe są drożne,
- czy jej miąższ jest jednolity i nieuszkodzony,
- czy pojawiły się na niej guzy,
- czy jest stłuszczona,
- czy występuje wodobrzusze (częste dla chorób wątroby).
USG z Dopplerem pozwala ocenić w jakim stanie są naczynia krwionośne wątroby, w badaniu widać m.in. przepływy w żyłach wątrobowych i w żyle wrotnej.
Reklama
Badania wątroby: tomografia komputerowa
Bardziej precyzyjny obraz wątroby uzyskamy w trakcie badania tomografem komputerowym, dzięki metodzie spiralnej i substancjom cieniującym lekarz może zobaczyć więcej szczegółów niż w badaniu USG, np. ogniska choroby nowotworowej. Trzeba jednak pamiętać, że w związku z tym, że badanie to wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie jest zlecane pacjentom przy podejrzeniu poważnych problemów z wątrobą.
Reklama
Badania wątroby: Scyntygrafia wątroby
Scyntygrafia wątroby zwana też badaniem izotopowym wątroby pozwala ocenić stopień ukrwienia tego organu, jego budowę i sprawność funkcji metabolicznych. Przed badaniem pacjentowi podaje się środek dożylny – izotop promieniotwórczy. Gdy dostanie się on do komórek wątrobowych widać na ekranie komputera jak ukrwiona jest wątroba, gdzie są uszkodzenia, stany zapalne, czy guzy.
Reklama
Badania wątroby: Arteriografia wątroby
Dożylnego kontrastu wymaga również badanie wątroby zwane arteriografią, które pokazuje na zdjęciach rentgenowskich stan naczyń krwionośnych.
Reklama
Badania wątroby: biopsja i laparoskopia
Inwazyjną metodą badania wątroby, ale dająca bardzo dokładny wynik jest biopsja wątroby. Polega ona na pobraniu wycinka miąższu do badania histopatologicznego. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, lekarz specjalna igłą pobiera materiał do badania. Na wynik badania mikroskopowego trzeba czekać około dwóch tygodni. Badanie to jest jednak niezbędne zwłaszcza w podejrzeniu zmian o charakterze nowotworowych.Tymczasem najdokładniejszym makroskopowym badaniem wątroby, ale także inwazyjnym jest laparoskopia. Kamerkę laparoskopu wprowadza się do brzucha za pomocą niewielkich nacięć, które także wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.