Kto powinien stosować balsam do opalania 50 SPF?
Naukowcy i dermatolodzy są zgodni co do tego, że powinno się stosować kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi i to przez cały rok. Chodzi o ochronę skóry przed poparzeniami, zabezpieczenie jej przed utratą kolagenu i procesem starzenia się naskórka, a co najważniejsze – o zminimalizowanie ryzyka zachorowania na nowotwór skóry. Szczególnie w okresie letnim należy dbać o odpowiednie przygotowanie skóry na spotkanie ze słońcem. Balsam do opalania stanowi dobry bloker przeciwsłoneczny, w związku z czym dobrze go stosować przed wyjściem z domu czy przed wizytą w solarium.
Balsam do opalania 50 SPF to jeden z najwyższych środków ochronnych przed ultrafioletowym promieniowaniem słonecznym i tym w solarium. Przy czym warto podkreślić, że nie powinno się stosować tego samego specyfiku zarówno na plażę jak i w solarium. Kosmetyk z wysokim faktorem przeciwsłonecznym może być używany przez osoby o bardzo jasnej i jasnej karnacji, dzieci, kobiety w ciąży oraz przez osoby wybierające się na górskie wycieczki czy plażujące w egzotycznych krajach.
Balsam do opalania z filtrem należy wsmarować w ciało na około pół godziny przed wyjściem na zewnątrz czy do solarium, żeby specyfik zdążył się wchłonąć. Nie wystarczy jednorazowa aplikacja takiego kosmetyku żeby być w pełni chronionym przed promieniami UV, czynność tę trzeba powtarzać co mniej więcej 1,5 – 2 godziny. Niezależnie od tego czy wskazany czas upłynął, ponowne smarowanie ciała kremem do opalania powinno odbywać się po każdej kąpieli w wodzie.
Reklama
Dla kogo jest balsam do opalania 30 SPF
Balsam do opalania 30 SPF oceniany jest jako wysoka ochrona przeciwko promieniom ultrafioletowym. Sprawdza się latem, np. nad morzem, gdzie słońce odbijające się od tafli wody, drobin piasku, itp. operuje dużo bardziej. Po ten rodzaj kosmetyku mogą sięgać ludzie z jasną karnacją, ale też starsze dzieci. Na specyfik z taką wysokością filtra przeciwsłonecznego mogą również przejść osoby, które mają już za sobą pierwsze tropikalne kąpiele słoneczne. Kiedy skóra przyzwyczai się do mocnego słońca, można spróbować zmienić krem z filtrem 50 na niższy, o wartości 30.
Jeżeli nie chcemy mieć przedwcześnie zmarszczek oraz żeby nasze ciało zostało usiane przebarwieniami, czy aby nie borykać się z innymi problemami dermatologicznymi, jak np. trądzik albo pokrzywka, musimy postawić na regularne stosowanie kosmetyków, takich jak balsam do opalania SPF 30.
Wybierając preparat do opalania powinniśmy zwrócić uwagę na to żeby był odporny na wodę i pot. Kolejna ważna sprawa nad jaką trzeba się zastanowić przed kupnem specyfiku do opalania to rodzaj filtru. Mamy do wyboru chemiczny i mineralny. Filtr mineralny zwany też fizycznym pokrywa ciało filmem, który odbija promienie słoneczne. Natomiast filtr chemiczny przechodzi przez naskórek i absorbuje światło słoneczne. W sprzedaży są też preparaty łączące w sobie oba filtry.
Reklama
Kto powinien używać balsamu do opalania 10 SPF?
Najlepszy balsam do opalania to produkt dobrany do fototypu danej osoby, czyli rodzaju karnacji. Badania naukowe dowodzą, że stosowanie preparatów do opalania z filtrem zabezpiecza skórę przed przegrzaniem, zaczerwienieniem oraz groźnymi konsekwencjami nadmiernej ekspozycji na słońce. Jednak aby ta ochrona była pewniejsza, należy stosować krem z filtrem co najmniej 15 SPF.
Balsamy do opalania z faktorem nr 10 zalicza się do średniej ochrony przeciwsłonecznej. Warto stosować je w pochmurne dni, w ciągu całego roku, nie tylko w okresie wakacyjnym. Ponadto taki produkt mogą mieć ze sobą w kosmetyczce osoby z naturalnie ciemną karnacją.
Na ten rodzaj kosmetyku nie powinny decydować się osoby, które swój naturalny odcień skóry mają bardzo jasny, na ich ciele występuje wiele piegów oraz takie osoby, które wybierają się na egzotyczne wakacje. Nie zaleca się też balsamów z niskimi filtrami paniom będącym w ciąży, dzieciom, miłośnikom solarium oraz alergikom. W tym ostatnim przypadku specyfik powinien być raczej wyposażony we filtr mineralny niż chemiczny.
Reklama
Jaki powinien być balsam do opalania w solarium?
Balsam do opalania w solariumpowinien być przede wszystkim przeznaczony do stosowania w solarium. Kosmetyki na słońce mają odmienny skład i najczęściej nie nadają się do solarium.
Zaleca się, aby najniższym filtrem stosowanym w kremach do solarium był faktor 30. Takim kremem należy się nasmarować jeszcze zanim wybierzemy się na sztuczne opalanie, tak żeby skóra zdążyła wchłonąć specyfik. Dobrze, aby kosmetyk dedykowany osobom opalającym się pod lampami w solarium posiadał w składzie substancje nawilżające skórę, kojące ją oraz odżywiające. Opalanie w solarium powoduje, że ciało traci kolagen i elastynę, które są ważnymi składnikami skóry, wpływającymi na jej wygląd, jędrność i elastyczność. Dlatego kosmetyki te powinny zawierać substancje wzmagające produkcję kolagenu oraz elastyny.
Oczywiście do solarium jak najbardziej nadaje się również balsam do opalania z filtrem 50, a nawet 50+, jednak ważne, aby był wytworzony z myślą do stosowania w solarium.
Reklama
Jak należy stosować balsam do opalania?
Niezależnie od tego, jaki balsam do opalania wybierzemy powinniśmy nauczyć się właściwego postępowania z takim kosmetykiem. Przede wszystkim pomimo tego, że kosmetyk jest „do opalania”, należy go nakładać na ciało przed opalaniem i to nawet na około 30 minut zanim wyjdziemy z domu. Plażując powinniśmy powtarzać aplikację kremu do opalania co około 2 godziny pamiętając o tym, że piasek, woda, pot, a nawet pocieranie skóry ręcznikiem usuwają z niej ten ochronny produkt.
Jeżeli chodzi o ilość kosmetyku do opalania, jaką należy nakładać na skórę to powinna to być obfita warstwa. Zakłada się, że na każdy 1 cm2ciała należy nakładać 2 mg produktu. Jeszcze grubszą warstwę balsamu należy aplikować na twarz (szczególnie na nos, czoło oraz czubki uszu), na łysinę, kark, ramiona oraz dłonie. Przy czym do buzi powinno się stosować kremy do opalania z filtrem na twarz. W sumie na całe ciało powinno się użyć średnio około 6 łyżeczek smarowidła do opalania.
Jeśli nie jest to konieczne, to w godzinach: 12:00 – 15:00 nie powinno się wychodzić na słońce. Kiedy o tej porze dnia decydujemy się jednak na kąpiele słoneczne, należy pamiętać o nakryciach głowy, częstym chowaniu się do cienia i przyjmowaniu dużej ilości płynów (najlepiej wody).
- Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić?
- Udar, oparzenia, uczulenie na słońce – jak sobie z nimi radzić na urlopie?
- Olejek do opalania: suchy, SPF 50, naturalny