Liczba otyłych osób zwiększa się na całym świecie w zaskakującym tempie. Wiele osób wykazuje nadwagę lub otyłość. Wzrastająca masa ciała znacznie pogarsza jakość życia i zwiększa ryzyko występowania chorób. Chirurgia bariatryczna to bardzo ważna i integralna część kompleksowego leczenia chorych z otyłością.
Kim jest bariatra?
Bariatra nazywany jest także lekarzem od otyłości. Zajmuje się terapią osób otyłych, którym nadmierne kilogramy utrudniają życie, a niekiedy wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Otyłość jest również przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Sama dieta nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
Przy znacznej otyłości, gdy wskaźnik BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi powyżej 40, pozbycie się nadmiernych kilogramów to wręcz konieczność. Proces leczenia otyłości u lekarza bariatry jest zawsze długotrwały. Błędem jest szybkie zrzucanie nadmiernych kilogramów. Leczenie bariatryczne składa się z metod operacyjnych i nieoperacyjnych.
Podstawowe etapy działań medycznych bariatry to:
- wywiad z pacjentem na temat stanu zdrowia, nawyków żywieniowych i trybu życia,
- informacja o ewentualnych chorobach współistniejących i zapoznanie się z dokumentacją medyczną,
- zlecenie podstawowych badań, informujących o ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta,
- wyliczenia poziomu wskaźnika BMI (Body Mass Index) poprzez podzielenie masy ciała, wyrażonej w kilogramach przez wzrost w centymetrach podniesiony do kwadratu,
- dobranie odpowiedniej diety,
- określenie indywidualnych ćwiczeń ruchowych,
- wprowadzenie leczenia farmakologicznego, jeśli dotychczasowe działania nie przynoszą rezultatów,
- zlecenie psychoterapii.
Leczenie bariatryczne w większości przypadków nie jest objęte dofinansowaniem w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Leczenie otyłości, jeśli nie zagraża życiu, nie jest refundowane ze środków publicznego ubezpieczenia zdrowotnego. Najczęściej ta forma walki z otyłością musi być przeprowadzana w warunkach prywatnych, a pacjent sam ponosi koszty leczenia. NFZ finansuje w niektórych poradniach operacyjne metody zwalczania otyłości.
Reklama
Czym się zajmuje bariatra?
Otyłość to poważna choroba. Dla wielu osób stanowi nie tylko problem estetyczny, a jest także zagrożeniem dla zdrowia i życia. Medycyna zna wiele nieoperacyjnych metod walki z nadmiernymi kilogramami. Jaki lekarz leczy otyłość? W głównej mierze otyłość leczą lekarze bariatrzy. Jeszcze do niedawna duża nadwaga leczona była tylko skomplikowanymi operacjami.
Jedną z najnowszych metod walki z otyłością jest technika Aspire Assist. Jest to rodzaj bypassu (pomostu), wprowadzanego przez lekarza do żołądka z użyciem endoskopu (silikonowej rurki). Ten bypass jest połączeniem pomiędzy żołądkiem a resztą organizmu, zakończonym „punktem dostępu”. Jest on niewidoczny, niewielki i niewyczuwalny, a działa podobnie jak stoma. Pacjent, dzięki temu urządzeniu może usuwać do 30% zawartości żołądka. Warunkiem koniecznym stosowania tej metody jest stała kontrola pacjenta przez bariatrę lekarza i monitorowanie na bieżąco stanu pacjenta. Ten mechanizm może być stosowany przez 5 lat.
Kolejną metodą nieoperacyjnego leczenia otyłości, stosowaną przez bariatrę jest balonikowanie. Metoda polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonika, przez usta do żołądka przy użyciu endoskopu. Zabieg jest krótki, trwa do 20 minut. Po 6 miesiącach balonik jest usuwany.
Reklama
Chirurg bariatra - jakie ma zadania?
Chirurgia bariatryczna ma na celu doprowadzać do upośledzeń wchłaniania pokarmu poprzez zabiegi operacyjne. Dzięki takim zabiegom zmniejszana jest objętość żołądka lub następuje zmiana drogi pokarmowej. Skutkiem takiego leczenia jest nie tylko utrata kilogramów, ale także utrzymanie prawidłowej wagi przez długi czas. Odchudzanie przynosi nie tylko efekty estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne, zapobiegając rozwojowi takich chorób, jak cukrzyca czy nadciśnienie.
Działania medyczne chirurgów bariatrów to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia chorych z otyłością. Zabieg chirurgiczny powinien być brany pod uwagę w sytuacjach, gdy leczenie zachowawcze nie przyczynia się do utraty masy ciała.
Reklama
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów bariatrycznych
Główne przeciwwskazania do zabiegów bariatrycznych to:
- brak odpowiedniej opieki medycznej,
- brak możliwości korzystania z dłuższej opieki pooperacyjnej,
- nadużywanie alkoholu,
- uzależnienie od leków,
- choroby zagrażające życiu,
- niestabilność psychiczna.
Bariatra kwalifikujący daną osobę do zabiegu dokonuje zawsze oceny przedoperacyjnej każdego pacjenta, zlecając wszystkie niezbędne badania.
Poradnie bariatryczne kierują zakwalifikowane osoby do przeprowadzenia jednego ze wskazanych zabiegów chirurgicznych:
- założenie silikonowej opaski żołądkowej na górną część żołądka,
- wyłączenie żołądkowo – jelitowe, polegające na zmniejszeniu objętości i skróceniu części trawiennej przewodu pokarmowego, dzięki czemu zmniejsza się wchłanianie trawionego pokarmu,
- mankietowa resekcja żołądka, polegająca na usunięciu 2/3 żołądka, zmniejszająca tym samym jego pojemność o 90%. Ta metoda znacznie zmniejsza wydzielanie hormonu głodu (greliny).
Wyniki każdego zabiegu operacyjnego zależą od stosowania zaleceń lekarza oraz poddawaniu się długotrwałej kontroli medycznej.
Operacje bariatryczne są w niektórych szpitalach refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie na tego typu leczenie wystawia lekarz POZ z dokładnym wskazaniem, że pacjent jest kierowany do poradni chirurgicznego leczenia otyłości. Celem każdej poradni bariatrycznej NFZ jest kompleksowa i długoterminowa pomoc w walce z otyłością oraz zapewnienie fachowej opieki.
Czytaj też: