Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Bezdech u dziecka. Nie lekceważ objawów!

Bezdech u dziecka spędza sen z powiek wielu rodzicom. Zaburzenie, które prowadzi do upośledzenia w oddychaniu podczas snu i zaburzeń w rozwoju, najczęściej występuje u dzieci z powiększonymi migdałkami. Bezdech senny u dziecka jest groźnym schorzeniem, najczęściej znika jednak po zabiegu usunięcia migdałków.
Dziecko z problemami w oddychaniu
Źródło: 123RF
Spis treści

Chrapanie, niespokojny sen, trudności z nabranie powietrza w płuca, przerwy w oddychaniu, oddychanie ustami, kaszel – takie są zazwyczaj objawy obturacyjnego bezdechu sennego u dziecka, który najczęściej występuje u maluchów miedzy 3. a 7. rokiem życia. Powtarzające się zaburzenia w oddychaniu są sygnałem, że pora zgłosić problemem pediatrze lub laryngologowi dziecięcemu.

Bezdech u dziecka - przyczyny

Najczęstszą przyczyną bezdechu u dziecka jest powiększenie migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego, choć takie objawy może spowodować także każda inna fizyczna przeszkoda blokująca przepływ powietrza do płuc.

Migdałki są taką przeszkodą, zwłaszcza wtedy, gdy stają się zbyt wielkie w porównaniu do małych dróg oddechowych. Migdałki powiększają się fizjologicznie między  3. do 7. rokiem życia. To właśnie w tym czasie dziecko najczęściej choruje na zapalenia gardła i anginy, czyli zapalenia migdałków.

Wtedy nabywa również odporność stykając się z wirusami i bakteriami w żłobku, przedszkolu i na podwórku. Po tym czasie migdałki powinny zanikać, niestety zamiast tego rozrastają się i są źródłem wielu chorób, w tym bezdechu u dzieci.

Dużo rzadziej bezdech u dziecka związany jest z otyłością małych pacjentów lub chorobami wrodzonymi i anomaliami w budowie twarzoczaszki. Bezdech senny występuje np. u połowy dzieci z zespołem Downa.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Reklama

Bezdech u dziecka - konsekwencje

Dziecko z bezdechem walczy niemal o każdy oddech, dlatego jego sen jest niespokojny, przerywany. Często się poci w ciągu nocy, a w ciągu dnia bywa rozdrażnione, zmęczone i płaczliwe. Dziecko może mieć problem z koncentracją, nauką, relacjami z rówieśnikami.

Nieleczony bezdech u dziecka może mieć także poważniejsze konsekwencje. Może prowadzić do zaburzeń wzrostu, chorób układu krążenia i układu oddechowego. Dlatego gdy zauważymy, że w ciągu nocy dziecko śpi niespokojnie, chrapie, a w ciągu dnia oddycha ustami zgłośmy to lekarzowi.

Reklama

Jak diagnozować i leczyć bezdech u dziecka

Diagnoza rozpocznie się od badania laryngologicznego, podczas którego lekarz oceni wielkość migdałków podniebiennych i gardłowego. Może dodatkowo zlecić testy alergologiczne, jeśli źródłem powiększonych migdałków może być alergia i zastosować leczenie, które ma na celu obkurczenie powiększonych migdałków.

Może także skierować dziecko na badanie polisomnograficzne, które podczas snu rejestruje parametry układu oddechowego, układu krążenia, układu nerwowego i wymiany gazowej. Specjalne urządzenie monitoruje fale mózgowe, ruchy gałek ocznych, oddech i stężenie tlenu we krwi, a także chrapanie i chwytanie powietrza przez sen

Badanie łatwiej znoszą starsze dzieci, bo polisomnografia, choć jest techniką nieinwazyjną, to wymaga unieruchomienia dziecka, stabilnego umiejscowienia na skórze głowy i tułowia wielu elektrod i czujników.

Jeśli przeszkoda w oddychaniu i źródłem bezdechu u dzieci są przerośnięte migdałki lekarz zaleci ich usunięcie. W ponad 90 procentach przypadków zabieg ten rozwiązuje problem bezdechu u dzieci.

Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym, jednak najbardziej komfortowym sposobem pozbycia się migdałków jest operacja w narkozie. Niestety usunięte lub przycięte migdałki mogą odrosnąć, wtedy zabieg trzeba powtórzyć.

Reklama

Afektywny bezdech u dzieci

U dzieci do dwóch lat rodzice mogą też spotkać się z innym rodzajem bezdechu, niezwiązanym ani z powiększonymi migdałkami, ani z otyłością, czy budową anatomiczną. Do zatrzymania oddechu dochodzi w ciągu dnia, najczęściej pod wpływem silnych emocji: strachu, zdenerwowania, rozdrażnienia, histerycznego płaczu.

Gdy dziecko wstrzymuje oddech na buzi może pojawić się zasinienie, czasem dochodzi do drgawek a nawet omdlenia. Najczęściej pomaga uspokojenie dziecka i stymulacja dotykowa.

Przy sporadycznie powtarzających się epizodach bezdechu afektywnego trzeba unikać sytuacji stresujących i rozdrażniających dziecko, zadbać o to, żeby się dobrze wysypiało. Gdy do bezdechu dochodzi często, lekarz może zlecić badania neurologiczne, w celu wykluczenia np. padaczki.

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia u dzieci
Szkarlatyna (płonica) u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie
Tabletki na dłoni, która jest w czerwonych krostach
Powiększone węzły chłonne u dziecka - czy to powód do niepokoju?
Lekarz bada dziewczynkę z powiększonymi węzłami chłonnymi.
Depresja u dzieci i nastolatków - na co zwrócić uwagę i jak pomóc?
Nastolatka siedząca na kanapie z pochyloną głową, co może symbolizować depresję.
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u kilkuletniego chłopca - sprawdź, co robić
Trudności z liczeniem
Dyskalkulia - jak się objawia? Test, diagnoza i leczenie
Dziecko piszące długopisem w zeszycie
Dysortografia - co to jest i jak się objawia? Rozpoznanie i ćwiczenia
Nastolatka cierpiąca na ADHD
Zrozumieć ADHD, czyli jak rozpoznać i wspierać dzieci z nadpobudliwością? Historia mojej córki Matyldy
Dziecko zastanawiające się, skąd się biorą pasożyty w jego organizmie
Pasożyty u dziecka - które występują najczęściej?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!