Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗
Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗
Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗

Bezpłatna, całodobowa infolinia NFZ dla powodzian - wsparcie medyczne i ułatwienia w dostępie do leków

W związku z powodziami, które w połowie września 2024 roku dotknęły południową część Polski, Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) uruchomił specjalną, bezpłatną infolinię oraz wprowadził ułatwienia dla pacjentów z terenów zagrożonych. Infolinia działa całodobowo, zapewniając informacje i wsparcie dla osób poszkodowanych, szczególnie tych, które mają trudności w dostępie do świadczeń medycznych z powodu zalania lub uszkodzenia placówki medycznej. Osoby dotknięte klęską żywiołową, które mają trudności w dostępie do leków, mogą skorzystać z recept farmaceutycznych, czyli wystawianych przez farmaceutów.
Bezplatna-infolinia-NFZ
źródło: 123rf.com/
W skrócie
  • NFZ uruchomił bezpłatną, całodobową infolinię, aby pomóc powodzianom w dostępie do usług medycznych.
  • Osoby dotknięte kataklizmem mogą skorzystać z usług placówki POZ czy pomocy doraźnej, bez względu na miejsce zamieszkania.
  • W związku z aktualną sytuacją powodziową, Naczelna Izba Lekarska przypomina, że farmaceuci mają prawo wystawiać recepty pacjentom w przypadku zagrożenia zdrowia.
Spis treści

Jak skorzystać z bezpłatnej infolinii dla powodzian?

800 190 590 - to numer bezpłatnej i całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia - Telefoniczna Informacja Pacjenta, która działa przez 7 dni w tygodniu. Dzwoniąc na tę infolinię można uzyskać informację o dostępnej pomocy zdrowotnej dla osób, które z powodu zalania czy uszkodzenia swojej placówki POZ czy pomocy doraźnej, nie mogą z niej skorzystać.

Takie osoby zostaną skierowane do najbliższego szpitala lub punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a miejsce zamieszkania w tej sytuacji nie będzie miało znaczenia.

Pacjenci z obszarów dotkniętych powodziami, będą mogli skorzystać (na koszt NFZ) z wizyty u lekarza rodzinnego w całej Polsce i nie będą musiały być zapisane na listę aktywną do danego specjalisty. Wystarczy, że okażą się dowodem osobistym i podają swój numer PESEL.

Reklama

Recepty farmaceutyczne dla powodzian

Pacjenci z terenów dotkniętych powodzią mogą liczyć również na ułatwiony dostęp do leków, nawet jeśli infrastruktura aptek została zniszczona. W związku z sytuacją powodziową w Polsce, Naczelna Izba Aptekarska (NIA), wydała specjalny komunikat w którym przypomina, że farmaceuci mają prawo wystawiać recepty osobom, których zdrowie jest zagrożone spowodowane brakiem lub utrudnionym dostępem do leków.

Przepisy mówią, że farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta, a w obecnej sytuacji powodziowej, gdy przychodnie mogą być czasowo niedostępne z powodu zalania czy uszkodzenia spowodowanego powodzią, farmaceuci mają prawo działać w oparciu o te przepisy, żeby ułatwić pacjentom niezbędne dla nich leczenie.

Recepta może być wystawiona w postaci elektronicznej lub papierowej i obejmuje leki na maksymalnie 180 dni stosowania (120 dni w przypadku recept papierowych).

Jakie zasady dotyczą recept farmaceutycznych, wystawianych w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta? Przede wszystkim taka recepta

  • jest wystawiana - co do zasady - w postaci elektronicznej;
  • może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp (czyli wydany z przepisu lekarza), z wyjątkiem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii; 
  • zawiera wymagane w ustawie - Prawo farmaceutyczne dane oraz przyczynę wydania;
  • jest realizowana z odpłatnością 100%;
  • wystawiona w postaci papierowej, po zrealizowaniu w aptece, podlega ewidencjonowaniu;
  • przepisy art. 96a ust. 4 i 4a ustawy - Prawo farmaceutyczne stosuje się odpowiednio, czyli farmaceuta może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania (w przypadku recepty papierowej - maksymalnie na 120-dniowy okres stosowania).

Dodatkowo, NIA przypomina, że w przypadku nagłego zagrożenia życia pacjenta, farmaceuta może wydać bez posiadanej recepty lekarskiej lek, który jest zastrzeżony do wydawania na receptę, w najmniejszym możliwym opakowaniu, z wyjątkiem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów kategorii.

Farmaceuta może zrealizować receptę elektroniczną w trybie offline (przy braku połączenia z P1), na podstawie wydruku informacyjnego przekazanego pacjentowi przez lekarza. Dzięki temu ma prawo wystawić recepty na leki niezbędne do kontynuacji leczenia w sytuacjach kryzysowych, nawet jeśli pacjent nie posiada ważnej recepty od lekarza. Ułatwia to dostęp do niezbędnych leków, szczególnie dla osób przewlekle chorych, takich jak diabetycy czy osoby z nadciśnieniem.

Infolinia NFZ i recepty farmaceutyczne to działania, które mają szybko i efektywnie wesprzeć pacjentów dotkniętych skutkami powodzi, zapewniając im dostęp do niezbędnych usług medycznych oraz leków w sytuacji, gdy może być on utrudniony.

Czytaj również

Bibliografia

  • Komunikat naczelnej Izby Aptekarskiej o możliwości wystawiania recept farmaceutycznych dla pacjentów, których zdrowie zagrożone jest brakiem dostępności do leków, w tym spowodowanym sytuacją powodziową https://www.nia.org.pl/2024/09/16/komunikat-naczelnej-izby-aptekarskiej-o-mozliwosci-wystawiania-recept-farmaceutycznych-dla-pacjentow-ktorych-zdrowie-zagrozone-jest-brakiem-dostepnosci-do-lekow-w-tym-spowodowanym-sytuacja-powodziow/ [data dostępu: 20.09.2024].
  • Telefoniczna Informacja Pacjenta https://www.nfz.gov.pl/kontakt/telefoniczna-informacja-pacjenta [data dostępu: 20.09.2024].
  • Aktualności Centrali, Powódź 2024: Całodobowa infolinia NFZ i ułatwienie w dostępie do POZ https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/powodz-2024-calodobowa-infolinia-nfz-i-ulatwienie-w-dostepie-do-poz,8675.html [data dostępu: 20.09.2024].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wiadomości
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Muszka owocówka z bliska
Będzie przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona? Prostaglandyna F2α daje nadzieję
Badanie nad wykorzystaniem prostaglandyny F2α w leczeniu alzheimera i parkinsona
Jak zmarła Whitney Houston?
Podobne artykuły
Symbol umawiania się na wizytę do lekarza poprzez centralną e-Rejestracjię
Centralna e-Rejestracja - rewolucja w dostępie do usług medycznych
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”

Reklama


Czy można zmierzyć poziom cukru bez nakłuwania?
Dowiedź się!