Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Partnerem publikacji jest: Fundacja Urtica Dzieciom

Białaczka u dzieci - jakie są rodzaje i pierwsze objawy?

Białaczka u dzieci jest definiowana jako klonalna proliferacja niedojrzałych komórek układu krwiotwórczego, która nie podlega mechanizmom regulacji i kontroli organizmu. Słowo „klonalna” oznacza, że komórki nowotworowe wywodzą się od jednej komórki prekursorowej, w której doszło do przekształcenia nowotworowego i dzieląc się niekontrolowanie przekazują kolejnym komórkom te same zmiany genetyczne. Wczesne rozpoznanie choroby zwiększa szanse na wyleczenie dziecka. Dlatego posiadanie wiedzy dotyczącej wstępnych objawów klinicznych oraz postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u dziecka chorego na białaczkę, zarówno przez lekarzy pierwszego kontaktu, pediatrów, a także rodziców jest niezwykle istotne.
Dziecko chore na białaczkę leżące w łóżku
Fot: 123RF
W skrócie
  • Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse na wyleczenie, dlatego wiedza na temat jej objawów jest kluczowa. Zarówno lekarze, jak i rodzice powinni być świadomi wczesnych symptomów białaczki, aby szybko reagować na potencjalne zagrożenie.
  • Główne typy białaczki u dzieci to ostre białaczki, w tym ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) i ostra białaczka szpikowa (AML). ALL jest najczęstszą formą, obejmującą około 75-85% przypadków, natomiast AML stanowi 10-20% przypadków.
  • Wczesne symptomy mogą obejmować brak apetytu, bladość skóry, apatię oraz pojawienie się licznych siniaków. Dzieci mogą odczuwać bóle nóg, niechęć do zabawy i nadmierną senność. Ważne jest również zwracanie uwagi na powiększone węzły chłonne oraz krwawienia z nosa i dziąseł.
Spis treści

Przyczyny białaczki u dzieci. Jakie są statystyki?

Białaczki są najczęstszym nowotworem występującym u dzieci i stanowią około 30% wszystkich nowotworów wieku dziecięcego.

Statystyka w Polsce przedstawia się następująco: na 1200-1300 nowych zachorowań na dziecięce nowotwory, białaczkę rozpoznaje się u 250-300 dzieci. Na świecie wskaźnik zapadalności wynosi 3,5/100000 dzieci rocznie.

Najczęściej na białaczkę chorują dzieci między 2 a 5 rokiem życia, częściej chorują chłopcy.

Skąd się bierze białaczka u dzieci? Do chwili obecnej nie jest możliwe podanie jednoznacznie określonej przyczyny białaczek, prawdopodobnie jednoczasowe wystąpienie wielu czynników może mieć wpływ na rozwój choroby.

Obecnie podkreśla się rolę predyspozycji rodzinnych na wystąpienie nowotworu i w tym kierunku prowadzone są liczne badania.

W komórkach nowotworowych stwierdza się liczne zaburzenia od zmienionej ich funkcji, cyklu życiowego, wyglądu, ale przede wszystkich obecności zmian genetycznych.

Wskazuje to na udział czynnika genetycznego w patogenezie białaczek, co znajduje potwierdzenie w wyraźnie większym ryzyku występowania białaczek u dzieci z zespołami genetycznymi, zwłaszcza u dzieci z:

  • zespołem Downa,
  • anemią Fanconiego,
  • zespołem Shwachmana-Diamonda,
  • zespołem ataksja-teleangiektazja,
  • zespołem Nijmegen,
  • zespołem Rubinsteina-Taybiego.

Udowodniono także wpływ innych czynników w etiopatogenezie białaczek:

  • narażenie na promieniowanie jonizujące,
  • leczenie lekami alkilującymi, antracyklinami i inhibitorami topoizomerazy II,
  • zakażenia bakteryjne i wirusowe [wirusy z grupy CARV (community-acquired respiratory viruses), wirus Epsteina-Barr (EBV)],
  • czynniki chemiczne: benzen, pestycydy,
  • czynniki demograficzne: rasa biała, wysoki status społeczno-ekonomiczny.

Reklama

Rodzaje białaczki u dzieci

Białaczki występujące u dzieci to heterogenna grupa chorób i dzielimy je na dwa główne rodzaje:

1. białaczki ostre:

  • ostra białaczka limfoblastyczna (ALL, acute lymphoblastic leukemia) 75-85%; najczęstszy rodzaj; wyróżniamy dwa główne typy ALL: BCP ALL
    (z prekursorowych form limfocytów B) 80-85% przypadków i T-ALL
    (z limfocytów T) 15-20% przypadków;
  • ostra białaczka szpikowa (AML, acute myeloid leukemia) 10-20%; wg WHO wyróżniamy dwie rodziny AML: (1) ze zdefiniowanymi nieprawidłowościami genetycznymi (13 podtypów) oraz (2) definiowana przez różnicowanie, w której nie można zdefiniować nieprawidłowości genetycznych (8 podtypów, w tym  ostra białaczka monocytowa);
  • ostra białaczka z niezidentyfikowanej linii (acute leukemia of ambiguous lineage – ALAL, <0,5%);

2. przewlekła białaczka szpikowa (CML, chronic myeloid leukemia) - 2-3%.

Reklama

Objawy białaczki u dzieci

Białaczka jest już pierwotnie procesem rozsianym, a objawy u dzieci są różnorodne i wynikają z zajęcia szpiku kostnego oraz naciekania narządów. Jakie są objawy białaczki u dzieci?

Objawy wynikające z zajęcia szpiku kostnego:

  • bladość, tachykardia, apatia, brak apetytu – spowodowane niedokrwistością,
  • gorączka, infekcje, zapalenie śluzówek jamy ustnej – związane z neutropenią,
  • skaza krwotoczna na skórze i błonach śluzowych, krwawienia z nosa, rzadziej krwotoki wewnętrzne – związane z trombocytopenią (niską liczbą płytek krwi).

Objawy wynikające z naciekania narządów:

  • powiększenie węzłów chłonnych obwodowych (najczęściej szyjnych),
  • powiększenie wątroby,
  • powiększenie śledziony,
  • bóle kostne - spowodowane zajęciem okostnej i rozdęciem jamy szpikowej,
  • krwiomocz, nadciśnienie, niewydolność nerek,
  • powiększenie jądra,
  • objawy wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego (poranne bóle głowy, wymioty, zaburzenia widzenia); porażenie nerwów czaszkowych, drgawki, zespół podwzgórzowy, zaburzenia równowagi, moczówka prosta – spowodowane zajęciem ośrodkowego układu nerwowego,
  • zajęcie ślinianek i gruczołów łzowych ,
  • nacieczenie skóry (spotykane głównie w AML),
  • nacieczenie dziąseł (spotykane głównie w AML).

Białaczka u niemowląt charakteryzuje się występowaniem hiperleukocytozy, częściej dochodzi do nacieczenia ośrodkowego układu nerwowego, agresywnym przebiegiem i wczesnym nawrotem.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
dr hab. n. med. Joanna Zawitkowska
dr hab. n. med. Joanna Zawitkowska
specjalistka onkologii i hematologii dziecięcej współpracująca z Fundacją Urtica Dzieciom
01
W jakim wieku białaczka atakuje najczęściej?
Najczęściej na białaczkę chorują dzieci poniżej 10 roku życia, a szczyt zachorowań przypada na 2 - 5 rok życia.
02
Z czym mylona jest białaczka?
Białaczka najczęściej jest mylona z infekcjami: 1) wirusowymi, które przebiegają z gorączką, powiększonymi węzłami chłonnymi, powiększoną wątrobą i śledzioną, a w morfologii krwi stwierdza się wysoką liczbę limfocytów, czasami także niską liczbę płytek krwi, 2) bakteryjnymi, które przebiegają z gorączką, powiększonymi węzłami chłonnymi, a w morfologii krwi stwierdza się wysoką liczbę krwinek białych.
03
Czy białaczka wychodzi w morfologii?
Komórki nowotworowe produkowane są w szpiku kostnym, a następnie dostają się do krwi obwodowej. W związku z tym, jeśli lekarza zleci morfologię krwi z rozmazem manualnym, mogą być widoczne komórki niezróżnicowane, zwane blastami (komórki nowotworowe).
04
Jak długo dziecko może mieć białaczkę, nie wiedząc o tym?
Zwykle okres od początku pojawienia się choroby u dziecka do przyjęcia do szpitala wynosi 2-6 tygodni.
05
Jak wyglądają zmiany skórne przy białaczce?
Zmiany skórne w białaczce należy omawiać w kontekście: 1) punkcikowatych wybroczyn, siniaków, wylewów, które są spowodowane niską liczą płytek krwi w związku zaburzeniem pracy szpiku kostnego, który produkuje komórki nowotworowe, zamiast prawidłowych; 2) nacieki/guzki nowotworowe w obrębie skóry charakterystyczne dla AML.

Wczesne objawy białaczki u dzieci

Wielu rodziców boi się, że ich dziecko ma białaczkę. Które objawy można uznać za pierwsze?

Tzw. wczesne objawy białaczki u dzieci które powinny zaniepokoić rodzica to:

  • brak apetytu,
  • bladość skóry,
  • dziecko niechętnie bawi się, często śpi w ciągu dnia,
  • dziecko nie chce chodzić – zgłasza ból nóg, płacze, podczas stania na nogach,
  • pojawienie się licznych siniaków na skórze lub drobnych, punkcikowatych wybroczyn, zwłaszcza kończyn dolnych,
  • krwawienia z nosa lub dziąseł podczas mycia zębów,
  • powiększenie węzłów chłonnych na szyi.

Zaawansowane objawy białaczki u dzieci

W miarę upływu czasu, choroba wyniszcza organizm, dziecko staje się apatyczne, podsypiające, nie przyjmuje posiłków.

Wśród objawów zagrażających życiu należy wymienić:

  • zespół leukostazy naczyniowej - spowodowany hiperleukocytozą, który polega na zatkaniu drobnych naczyń krwionośnych przez zlepione komórki nowotworowe, prowadzi do uszkodzenia narządów i ośrodkowego układu nerwowego wskutek niedotlenienia oraz niewydolności oddechowej;
  • zespół żyły głównej górnej – zwykle dotyczy białaczki wywodzącej się z limfocytów T (T-ALL), która cechuje się obecnością guza w śródpiersiu, co prowadzi do obrzęku i zasinienia twarzy, duszności, kaszlu, poszerzenia żył powierzchownych, górnych partii tułowia.

Reklama

Badania na białaczkę u dzieci

Bardzo ważne jest dokładne zebranie wywiadu oraz badanie fizykalne dziecka, co pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniej diagnostyki (wykonanie badań laboratoryjnych) przy podejrzeniu białaczki oraz stwierdzenie objawów bezpośredniego zagrożenia życia i skierowanie pacjenta do szpitala.

Podstawą wczesnej diagnostyki białaczki u dzieci są:

1. wywiad lekarski: zwykle choroba rozwija się około 2-6 tygodni, rodzice zaniepokojeni osłabieniem dziecka, brakiem apetytu, łatwym siniaczeniem się, krwawieniem z dziąseł czy powiększeniem węzłów chłonnych obwodowych, zwykle szyjnych przychodzą na wizytę do lekarza POZ;

2. badanie fizykalne, w którym zwraca uwagę bladość, powiększenie węzłów chłonnych, skaza krwotoczna, powiększenie wątroby i śledziony.

3. badania laboratoryjne - morfologia krwi z rozmazem manualnym

Jednak ostateczne rozpoznanie stawiane jest na oddziale hemato-onkologicznym na podstawie badania szpiku kostnego, co pozwoli rozpoznać chorobę, ale także dokładnie określić z jakim typem białaczki mamy do czynienia.

Wyniki krwi przy białaczce u dziecka

Morfologia krwi z rozmazem manualnym jest podstawowym badaniem, na podstawie którego lekarz POZ kieruje dziecko do szpitala z podejrzeniem choroby rozrostowej.

Jakie są wyniki krwi przy białaczce u dziecka? W morfologii krwi widać następujące nieprawidłowości, które powinny zaniepokoić już samego rodzica:

  • obniżone wartości hematokrytu, hemoglobiny i płytek krwi (trombocytów),
  • liczba krwinek białych może być niska, prawidłowa bądź wysoka, ale w rozmazie krwi zwracamy uwagę na niską liczbę neutrocytów (neutrofili) oraz występowanie komórek niezróżnicowanych (blastów);
  • białko ostrej fazy (CRP) u dzieci z białaczką często jest podwyższone (ale nie zawsze!), wynika to z toczącego się także procesu zapalnego spowodowanego chorobą.

Reklama

Leczenie białaczki u dzieci

Leczenie białaczki u dzieci opiera na  międzynarodowych protokołach terapeutycznych, które różnią się w zależności od typu białaczki.

Ogólnie ujmując metody terapeutyczne w białaczkach u dzieci to:

  • steroidoterapia,
  • chemioterapia,
  • immunoterapia (przeciwciała monoklonalne, terapia CART),
  • przeszczepienie szpiku kostnego lub krwiotwórczych komórek macierzystych od zgodnego Dawcy,
  • radioterapia ośrodkowego układu nerwowego,
  • terapia celowana,
  • leczenie eksperymentalne w ramach badań klinicznych.

Intensywność leczenia zależy od kwalifikacji dziecka do grup ryzyka: standardowej, pośredniej, wysokiej. Wpływ na to ma wiele czynników, ale przede wszystkim odpowiedzieć na zastosowane leczenie, którą sprawdzamy w wyznaczonych punktach kontrolnych.

Obecnie polscy pacjenci pediatryczni mają dostęp do najnowocześniejszej diagnostyki i leczenia białaczek dzięki niekomercyjnym badaniom klinicznych sponsorowanym przez Fundacje i Agencję Badań Medycznych.

Rola Fundacji to także możliwość uczestniczenia w szkoleniach lekarzy i rodziców chorych dzieci, co pozwala na podnoszenie kwalifikacji i pogłębianie wiedzy.

Postawienie diagnozy białaczki u dziecka jest bardzo ciężkim przeżyciem zarówno dla rodziców i pacjenta, zwłaszcza nastolatka. Dlatego istotną częścią procesu terapeutycznego jest wsparcie psychiczne.

Na każdym oddziale hemato-onkologicznym jest zatrudniony psycholog, który udziela pomocy psychologicznej pacjentowi i rodzicom, co sprawia, że te osoby nie czują się osamotnione w tym trudnym czasie.

Należy podkreślić, że rodzice są częścią zespołu terapeutycznego, dlatego tak ważna jest współpraca rodziców i lekarzy, pielęgniarek, psychologów.

Reklama

Wyleczalność białaczki u dzieci i rokowania

Czy białaczka u dzieci jest wyleczalna? Rokowanie u dzieci z białaczką, można ogólnie powiedzieć, jest dobre. Okres 5-letniego przeżycia pacjentów z ALL wynosi ponad 90%. Do niepowodzenia w leczeniu z powodu wznowy choroby lub oporności na leczenie dochodzi u około 10-15% pacjentów.

Okres 5-letniego przeżycia pacjentów z AML wynosi około 75%. Do niepowodzenia w leczeniu z powodu wznowy choroby dochodzi u około 20% dzieci, a oporności na leczenie u 5-10% pacjentów.

Po zakończeniu leczenia, lekarze zwykle kontrolują pacjenta w poradni hematologiczno-onkologicznej przez kolejne 5 lat, i dopiero po tym okresie przyjęło mówić się o „wyleczeniu dziecka z choroby nowotworowej”.

Reklama

Czy białaczce u dzieci można zapobiec?

W przypadku białaczki u dzieci trudno mówić jednoznacznie o profilaktyce.

Można wymienić następujące czynniki, które odgrywają istotną rolę:

1. unikanie narażenia na czynniki toksyczne (pestycydy, benzen) i napromieniowanie, pole elektromagnetyczne, zwłaszcza w ciąży,

2. unikanie wykonywania zdjęć radiologicznych oraz używek (alkohol, palenie papierosów) oraz infekcji wirusowych (EBV, grypa, ospa wietrzna) w ciąży;

2. realizacja kalendarza szczepień obowiązkowych i zalecanych,

3. unikanie ekspozycji dziecka na dym tytoniowy, pestycydy, benzen, promieniowanie, pole elektromagnetyczne.

Czytaj również

Bibliografia

  • Inaba H, Pui CH. Advances in the Diagnosis and Treatment of Pediatric Acute Lymphoblastic Leukemia. J. Clin. Med. 2021, 10, 1926. doi.org/10.3390/jcm10091926.
  • Szczepański T. Ostra białaczka limfoblastyczna. Hematologia i onkologia dziecięca dla lekarzy praktyków. Wyd. Czelej, Lublin 2022,1, 253-264.
  • Kowalczyk J, Balwierz W, Szczepański T, Matysiak M i wsp. Standardy postępowania diagnostyczno-leczniczego w białaczkach u dzieci. Prz. Pediatr. 2018,47(2),6-13.
  • Derwich K, Lejman M, Taha J, Pastorczak A. Standardy postępowania diagnostycznego w ostrej białaczce limfoblastycznej u dzieci. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Prz. Pediatr. 2019,48(3),12-18.
  • Balwierz W, Czogała M, Skoczeń S. Ostra białaczka szpikowa. Hematologia i onkologia dziecięca dla lekarzy praktyków. Wyd. Czelej, Lublin 2022,1, 265-276.
  • Balwierz W, Czogała M, Pawińska-Wąsikowska K, Książek T. Standardy postępowania diagnostycznego w ostrych białaczkach szpikowych i przewlekłej białaczce szpikowej u dzieci. Prz. Pediatr. 2019,48(3),23-32.
dr hab. n. med. Joanna Zawitkowska
Artykuł napisany przez
dr hab. n. med. Joanna Zawitkowska
Zastępca kierownika w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, specjalista onkologii i hematologii dziecięcej, specjalista pediatrii oraz redaktor tematyczny zakładki nowotwory układu krwiotwórczego portalu onkologiadziecięca.pl. Doświadczony nauczyciel akademicki studentów kierunków polskojęzycznych i anglojęzycznych, a także opiekun licznych prac naukowych studentów w ramach działalności koła naukowego. Członek Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz the European Society for Paediatric Oncology (SIOPE). Aktywny członek Polskiej Pediatrycznej Grupy ds. Leczenia Białaczek i Chłoniaków. Autorka i współautorka licznych publikacji w czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz doniesień zjazdowych (krajowych i zagranicznych). Działalność naukowa i kliniczna dotyczy przede wszystkim chorób rozrostowych układu krwiotwórczego u dzieci, głównie ostrej białaczki limfoblastycznej. Przedmiotem szczególnych zainteresowań naukowych są zagadnienia związane z toksycznościami w trakcie leczenia przeciwnowotworowego.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia u dzieci
Dysgrafia - jak wygląda i na czym polega? Przyczyny i objawy
Dysgrafia u dziecka
Jakie są przyczyny bólu głowy u dziecka i jak sobie z nim radzić?
Dziecko boli głowa
Obgryzanie paznokci u dzieci - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga?
Dziecko obgryzające paznokcie w trakcie leżenia na łóżku
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u kilkuletniego chłopca - sprawdź, co robić
Dziecko z czerwonymi krostkami na nogach
Jakie mogą być przyczyny wysypki na nogach u dzieci?
Dziecko z zespołem Retta
Zespół Retta - jakie ma objawy?
Trudności z liczeniem
Dyskalkulia - jak się objawia? Test, diagnoza i leczenie
Tabletki na dłoni, która jest w czerwonych krostach
Szkarlatyna (płonica) u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!