Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Białe plamki na paznokciach - co oznaczają? Jak się pozbyć?

Białe plamki na paznokciach mogą być objawem choroby skóry, poważnego schorzenia ogólnoustrojowego, braku witamin lub efektem niewłaściwej pielęgnacji. Sprawdź, o czym jeszcze mogą świadczyć białe przebarwienia na paznokciach, a także jak można się ich pozbyć. Dowiedz się także, co oznaczają białe kropki na paznokciach u dziecka.
Dłoń z białymi plamkami na paznokciach
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach to przebarwienia paznokci obserwowane w obrębie płytki paznokciowej i zazwyczaj bagatelizowane. Zwykło się mówić, że zadbane paznokcie są wizytówką człowieka. Tymczasem ich wygląd zdecydowanie więcej mówi o kondycji zdrowotnej organizmu aniżeli o upodobaniach estetycznych. 

Białe kropki na paznokciach, nazywane fachowo leukonychią, najczęściej wskazują na różnorodne choroby skóry. Mogą być także objawem poważnej choroby ogólnoustrojowej. 

Niekiedy białe przebarwienia na paznokciach są wskaźnikiem niedoborów witamin i minerałów. Nie zawsze jednak na zmiany w obrębie płytki paznokci należy patrzeć w kategoriach zdrowotnych, gdyż mogą one być oznaką niewłaściwej pielęgnacji.

Przykładowo mogą powstać na skutek zbyt częstego wykonywania manicure’u hybrydowego lub niewłaściwego zdejmowania lakieru hybrydowego z paznokci. 

Białe kreski na paznokciach mogą wreszcie powstać w wyniku drobnego urazu, podobnie jak siniaki na skórze po uderzeniu. Najczęściej są objawem niewłaściwego wycinania skórek. 

Przyczyny białych plamek na paznokciach 

Co oznaczają białe plamki na paznokciach? Od czego się robią? Najczęstsze przyczyny to:

  • łuszczyca,
  • choroba Dariera,
  • ziarnica złośliwa,
  • łysienie plackowate,
  • zespół Raynauda,
  • rumień wielopostaciowy,
  • niewydolność mięśnia sercowego,
  • niewydolność nerek,
  • niedokrwistość,
  • choroby tarczycy,
  • hipoalbuminemia,
  • pelagra,
  • zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym,
  • marskość wątroby,
  • cukrzyca,
  • ciężkie zatrucia organizmu,
  • poważne choroby zakaźne, 
  • niedożywienie,
  • brak witamin i minerałów.

Co warto podkreślić, białe kropki na paznokciach mogą być także oznaką zakażenia grzybiczego, powszechnie kojarzonego ze zmianami w kolorze żółtym, jednakże w literaturze medycznej występuje także tzw. biała grzybica paznokci. 

Reklama

Brak jakich witamin wywołuje białe plamki na paznokciach?

Warto poświęcić więcej uwagi zagadnieniu braku witamin i minerałów. Powszechnie można się spotkać z opinią, że białe przebarwienia na płytce są oznaką braku wapnia, co nie jest zgodne z prawdą. Dermatolodzy podkreślają, że jest to jeden z popularnych mitów, powielanych przez pokolenia. Niedobór wapnia może wpłynąć na wygląd paznokci, jednakże jego oznaką będzie kruchość i łamliwość

Zatem brak jakich witamin i minerałów wywołuje białe plamki na paznokciach? Na pierwszych miejscu należy wymienić  cynk, który jest pierwiastkiem biorącym udział w procesie keratynizacji paznokcia.

Niedobór cynku zazwyczaj jest skutkiem stosowania niskokalorycznej diety, a można go rozpoznać po charakterystycznych białych kropkach na paznokciach. 

Na wygląd paznokci wpływa także niedobór żelaza, gdyż pierwiastek ten stymuluje je do wzrostu. Efektem niedoboru żelaza mogą być nie tylko białe przebarwienia na paznokciach, ale także bruzdy.

Na trzecim miejscu należy wymienić witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminę B12, która zaangażowana jest w przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów, a także produkcję krwinek czerwonych. Jej niedobór może zaowocować zmianą koloru paznokci, a także ich ścieńczeniem, pofałdowaniem i rozdwajaniem. 

Reklama

Białe plamki na paznokciach u dziecka

Leukonychia występuje w każdej grupie wiekowej, dlatego białe plamki na paznokciach u dziecka nie należą do rzadkości i pojawiają się z tych samych przyczyn co u osób dorosłych. Zazwyczaj jednak mają one związek z niedoborami pokarmowymi i nie powinny wzbudzać niepokoju rodziców. 

W większości przypadków przebarwienia na płytce paznokciowej u dziecka znikają samoistnie. Jeśli jednak utrzymują się, warto skonsultować się z pediatrą. Być może konieczne będzie wprowadzenie niewielkich zmian w codziennej diecie dziecka. Ewentualnie lekarz przepisze suplementy diety, zawierające wszystkie niezbędne witaminy na paznokcie i minerały. 

Reklama

Jak się pozbyć białych plamek na paznokciach?

Wiele osób zastanawia się, jak się pozbyć białych plamek na paznokciach. Warto podkreślić, że nie ma jednej skutecznej metody na usunięcie przebarwień z płytki paznokciowej. Leczenie białych plamek na paznokciach powinno przebiegać przyczynowo, co oznacza, że po wyeliminowaniu czynnika odpowiedzialnego za ich powstanie, problem sam zniknie.

W pierwszej kolejności należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż przyczyną białych kropek na paznokciach mogą być drobne urazy. 

Wówczas płytka paznokciowa sama się zregeneruje. W razie podejrzenia, że źródłem problemu są niedobory żywieniowe, należy wzbogacić dietę w cynk, żelazo oraz witaminy B. Jeśli zmiana diety nie doprowadzi do wyeliminowania leukonychii, warto zgłosić się do lekarza, który pomoże ustalić przyczynę i dobierze odpowiednie leczenie.  

Czytaj również

Bibliografia

  • Aleksandra Wiktoria Surma, Piotr Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna 1/2016, vol. 5.
  • Romuald Maleszka, Violetta Ratajczak-Stefańska, Magdalena Boer, Magdalena Kiedrowicz, Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, Annales Academiae Medicae Stetinensi Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2010, 56, 1, 57–64.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Paznokcie
Choroby paznokci - u rąk i stóp. Jakie występują najczęściej?
Podobne artykuły
Choroba paznokci
Jak leczyć onycholizę? Przyczyny, objawy, leczenie
Żółte paznokcie u człowieka
Żółte paznokcie - jak je wybielić? Leczenie i domowe sposoby
Dłoń z przebarwieniami na paznokciach
Przebarwienia na paznokciach - białe, żółte. Jak usunąć?
Dłoń z białymi plamkami na paznokciach
Białe plamki na paznokciach - co oznaczają? Jak się pozbyć?
Dłonie z białymi zmianami skórnymi
Łuszczyca paznokci - objawy. Jak wygląda i jak ją leczyć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial