Białe plamy na zębach
Białe przebarwienia na zębach są oznaką odwapnienia szkliwa, nazywanego fachowo przez stomatologów demineralizacją. Utrata minerałów w szkliwie jest spowodowana działaniem kwasów zewnątrzpochodnych i wewnątrzpochodnych. Proces ten prowadzi nieuchronnie do próchnicy. Najpierw powstaje podpowierzchniowa zmiana w postaci białego odbarwienia na zębach, a następnie ubytek.
Początek treści sponsorowanej
Dbając o właściwą higienę jamy ustnej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych. Aby ochronić dzieci przed demineralizacją, warto już od 3. roku życia podawać im codziennie suplement diety wspierający zdrowie zębów. Preparat jest dostępny w postaci tabletek do ssania o smaku truskawkowym. Tabletka dzięki unikalnemu połączeniu opatentowanego, inaktywowanego termicznie liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus salivarius HM6 Paradens z ksylitolem i witaminą D, obniża ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się jak chronić zęby u dzieci.
Koniec treści sponsorowanejNa demineralizację narażone są przede wszystkim dzieci, zwłaszcza tuż po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych. Nie oznacza to jednak, że białe plamy na zębach u dorosłych nie występują. Należy jednak zaznaczyć, że osoby dorosłe zwykle mają problemy z bardziej zaawansowaną próchnicą, zaś białe plamki, które dopiero zwiastują tę chorobę, występowały u nich znacznie wcześniej.
Reklama
Białe plamy na zębach u dziecka
Na demineralizację szczególnie narażone są małe dzieci ze świeżo wyrżniętymi zębami, gdyż w szkliwie mleczaków znajdują się mniejsze ilości składników mineralnych oraz większa ilość wody niż w przypadku zębów stałych. Generalnie białe plamki na zębach u niemowlaka, rocznego dziecka czy 2-latka wynikają z faktu, że proces mineralizacji szkliwa jeszcze się nie zakończył.
U tak małych dzieci możliwa jest jednak remineralizacja. Oznacza to, że ścisłe przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej (szczotkowanie zębów odpowiednią pastą i niedopuszczanie do powstawania płytki nazębnej) jest w stanie cofnąć powstałe przebarwienia.
Reklama
Białe plamki na zębach mlecznych
Białe plamki na zębach mlecznych u dziecka starszego będą wymagały nieco większej troski. Wielu rodziców wychodzi z błędnego założenia, że o mleczaki nie trzeba dbać, gdyż i tak wypadną, a w ich miejscu pojawią się nowe, zdrowe zęby.
Prawdą jest, że w miejscu zębów mlecznych pojawią się stałe, ale nie oznacza to, że zmiany próchnicowe, które rozpoczęły się w mleczakach znikną wraz z ich wypadnięciem. Zęby stałe zaczynają się wyrzynać w 6. roku życia, a z badań epidemiologicznych wynika, że nawet 90 proc. 7-latków ma zmiany próchnicowe [Turska-Szybka, Grudziąż-Sękowska,Olczak-Kowalczyk].
Jak przeciwdziałać próchnicy? Białe plamki na mleczakach u dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) są wskazaniem do wykonania lakierowania, czyli pokrycia szkliwa zębów preparatem zawierającym związki fluoru. Fluor uwalniany bezpośrednio do szkliwa, wzmocni zęby i uchroni je przed ubytkami próchnicowymi.
Reklama
Białe plamy na zębach przy dziąsłach
Białe plamy na zębach, zwłaszcza przy dziąsłach, są częstą dolegliwością osób noszących stałe aparaty ortodontyczne. W ostatnich latach stomatolodzy coraz częściej wskazują na ten problem.
Przebarwienia zębów lokalizują się przy dziąsłach, a właściwie dookoła zamków aparatów ortodontycznych i mają związek z niedostateczną higieną jamy ustnej, utrudnioną przez elementy aparatu.
Co należy podkreślić, takie odwapnienia szkliwa także mogą prowadzić do rozwoju próchnicy, niezależnie od tego, w jakim wieku przeprowadza się leczenie ortodontyczne. Dlatego bardzo ważne jest, aby w trakcie leczenia dobrać odpowiednią szczoteczkę, które dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc, a także zaopatrzyć się w inne akcesoria pomocnicze, jak nici dentystyczne czy irygatory.
Reklama
Białe plamy próchnicowe
Białe plamy na zębach stałych u dziecka i osoby dorosłej bezwzględnie wymagają wizyty u stomatologa. Taka biała plamka na zębie jest bowiem pierwszą oznaką próchnicy. Białe plamy w kolejnym etapie przekształcą się w ubytki w tkankach twardych zęba, potocznie nazywane dziurkami w zębach.
Niewyleczony ubytek może doprowadzić do całkowitego zniszczenia zęba i zabicia nerwów. Ostatecznie może się wytworzyć ropień, a wówczas jedyną możliwością leczenia będzie ekstrakcja zęba, czyli usunięcie. W związku z powyższym zaobserwowanie na powierzchni szkliwa plam próchnicowych powinno być dla pacjenta sygnałem ostrzegawczym przed próchnicą – chorobą zakaźną, która może doprowadzić do rozpadu tkanek twardych zęba.
Co warto zaznaczyć, widoczne na powierzchni zębów ubytki próchnicowe, mogą być w istocie znacznie większe. Dlatego przed leczeniem stomatolog zwykle zleca wykonanie zdjęcia RTG zębów. Na zdjęciu ubytek będzie widoczny jako biała plama na zębie.
Reklama
Białe plamy na zębach po wybielaniu
Niekiedy pacjenci narzekają na przebarwienia na zębach po wybielaniu. Należy jednak zaznaczyć, że odbarwienia nie powstają na skutek wybielania, ale powstałe wcześniej przebarwienia, po wybielaniu stają się bardziej widoczne (zazwyczaj wybielają się szybciej niż reszta zęba).
Jest to jednak etap przejściowy, zauważalny na początku wybielania. W kolejnym etapie pozostałe fragmenty zębów staną się jaśniejsze, a co za tym idzie przebarwienia będą mniej widoczne. Pod koniec wybielania zębów, niezależnie od wybranej metody - czy będzie to laser, lampa czy specjalne nakładki, zęby powinny równomiernie zmienić odcień na jaśniejszy.