Ten owoc ma jedynie około 30 kalorii i posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc ma jedynie około 30 kalorii i posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc ma jedynie około 30 kalorii i posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊

Białko całkowite - normy i badanie. Kiedy należy je wykonać i jak interpretować wyniki?

Białko całkowite to ważny parametr w diagnostyce przede wszystkim chorób wątroby i nerek, ale nie tylko. Duże odchylenia w jego wyniku świadczą o poważnych zaburzeniach chorobowych i wymagają dalszej diagnostyki. Przeczytaj, co może oznaczać niedobór i nadmiar białka we krwi.
Produkty bogate w białko, co może symbolizować znaczenie utrzymania odpowiedniego poziomu białka całkowitego w organizmie zgodnie z normami.
źródło: 123rf.com/
W skrócie
  • Białko całkowite to badanie oceniające szeroką grupę niejednorodnych białek, które różnią się między sobą nie tylko budową, ale i pełnioną funkcją.
  • Oznaczenie białka całkowitego jest wskazane przede wszystkim przy podejrzeniu chorób wątroby i nerek, ze względu na zaburzenia syntezy i zwiększoną utratę z moczem.
  • Białko całkowite jest tanim badaniem, jego koszt oscyluje w okolicach kilkunastu złotych. Może zostać także wykonane w ramach NFZ, jeśli lekarz wystawi skierowanie.
Spis treści

Reklama

Czym jest białko całkowite i jak się je oznacza?

Białko całkowite (TP- ang. total protein) to niejednorodna mieszanina białek, które różnią się między sobą budową oraz funkcją. Można wyróżnić dwie zasadnicze grupy białek osoczowych: albuminy oraz globuliny.

Albuminy to główne białko występujące we krwi. Syntetyzowane jest w wątrobie i wynosi około 60% wszystkich protein. Jej prawidłowe stężenie powinno mieścić się w granicach 35-52g/l. Albumina ma kilka bardzo ważnych funkcji. Za co jest odpowiedzialna?

  • Funkcja koloidoosmotyczna - wiąże wodę i wywiera odpowiednie ciśnienie koloidoosmotyczne, które utrzymuje wodę w łożysku naczyniowym.
  • Funkcje transportowe - albumina jest nośnikiem różnych substancji, m.in.: bilirubiny, aminokwasów, kwasów tłuszczowych, witamin, jonów wapnia i magnezu, hormonów steroidowych, toksyn, leków.
  • Funkcje buforowe - wiązanie jonów i kationów i utrzymywanie prawidłowego pH krwi.
  • Funkcje odżywcze - aminokwasy pochodzące z rozkładu albumin są materiałem budulcowym dla innych białek.
  • Funkcje antyoksydacyjne - hamuje wydzielanie wolnych rodników tlenowych poprzez wiązanie jonów metali przejściowych.
  • Funkcje przeciwzapalne - albuminy wpływają na reakcje zapalne białych krwinek.

Globuliny można podzielić na alfa-globuliny i beta-globuliny, które również produkowane są w wątrobie i stanowią około 45% wszystkich białek oraz gammaglobuliny, których synteza odbywa się w komórkach plazmatycznych i ich stężenie szacuje się na 15%.

Zasadniczą funkcją gammaglobulin jest udział w procesach odpornościowych. Są to przede wszystkim przeciwciała, które chronią organizm przed patogenami.

Alfa- i beta-globuliny, w zależności od typu białka, pełnią różnorodne role, m.in.:

  • transport i magazynowanie pierwiastków takich jak miedź i żelazo;
  • wiązanie hemoglobiny;
  • wiązanie i transport witamin;
  • odpowiedź zapalna (białka ostrej fazy);
  • transport kwasów tłuszczowych;
  • transport hormonów sterydowych;

Produkcja białek w wątrobie (albumin oraz alfa- i beta-globulin) oraz w komórkach plazmatycznych (immunoglobulin) zachodzi niezależnie od siebie. Każda z tych grup białek może w inny sposób wpływać na stężenie białka całkowitego, dlatego w interpretacji badań niezmiernie ważne jest zestawienie ich z wywiadem klinicznym i innymi badaniami, żeby postawić trafną diagnozę.

Jak wygląda badanie białka całkowitego we krwi? Badanie wykonywane jest z próbki krwi żylnej. W tym celu należy zgłosić się na czczo w godzinach porannych do wybranego punktu pobrań. Pacjent może zdecydować się na oznaczenie białka całkowitego, na oznaczenie konkretnych białek osocza albo na wykonanie proteinogramu, czyli analizie rozkładu białek metodą elektroforetyczną, która zobrazuje stosunek konkretnych grup protein względem siebie.

Badanie białka całkowitego wykonuje się na nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie analizatorach biochemicznych. Do rutynowej diagnostyki oznaczeń TP wykorzystują one metodą biuretową, która polega na tworzeniu barwnych kompleksów jonów miedzi z wiązaniami peptydowymi znajdującymi się w białkach.

Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania białka całkowitego.

Reklama

Wskazania do badania poziomu białka całkowitego

Białko całkowite to ważny parametr oceniający stan odżywienia pacjenta, funkcje wątroby i nerek, ale i nie tylko.

Jakie są wskazania do badania poziomu białka całkowitego?

  • Choroby wątroby, marskość, niewydolność;
  • Choroby nerek, zespół nerczycowy;
  • Obecność obrzęków;
  • Zaburzenia odżywiania, niedożywienie, anoreksja, bulimia;
  • Oparzenia;
  • Wyniszczenie organizmu w przebiegu chorób nowotworowych;
  • Podejrzenie szpiczaka mnogiego lub makroglobulinemii Waldenstroma;
  • Urazy;
  • Krwotoki;
  • Przewodnienie i odwodnienie organizmu;
  • Stan zapalny;

Reklama

Normy białka całkowitego

Normy białka całkowitego, w zależności od źródła, wahają się w granicach 60-80g/l. Mogą nieznacznie różnić się między laboratoriami ze względu na różną aparaturę i zestaw odczynników.

U dzieci normy białka całkowitego są inne i zależą od wieku. Noworodki i niemowlęta, ze względu na niedojrzałość wątroby, mają mniejsze wartości referencyjne dla albumin, a co za tym idzie także dla TP.

Reklama

Podwyższone białko całkowite

Podwyższone białko całkowite może wynikać z dwóch stanów klinicznych:

Odwodnienie organizmu skutkuje zagęszczeniem wszystkich komponentów krwi, w tym także białek. Prowadzi ono do hiperproteinemii, która widoczna jest na wyniku badań w postaci wartością powyżej normy.

Nadmierna produkcja immunoglobulin związana może być z wytwarzaniem immunoglobulin tylko w jednej klasie, jak np.: w makroglobulinemii Waldenstroma, szpiczaku mnogim, gammapatii monoklonalnej o nieokreślonym znaczeniu (MGUS), chorobie łańcuchów lekkich i chorobie łańcuchów ciężkich, lub wytwarzaniem immunoglobulin w wielu klasach, jak ma miejsce w trakcie przewlekłych procesów zapalnych i chorobach autoimmunologicznych.

Pojedynczy, izolowany wynik oznaczenia białka całkowitego nie da odpowiedzi na pytanie dotyczące przyczyny nadmairu białka we krwi, dlatego lekarz często wraz z badaniem TP zleca także wykonanie innych, dodatkowych badań, takich jak proteinogram.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
Magdalena Grosiak
Magdalena Grosiak
Diagnosta laboratoryjny
01
Czy CRP to to samo co białko całkowite?
Nie, CRP to białko C reaktywne i jest białkiem ostrej fazy. Jest to badanie chętnie wykorzystywane do oceny stanu zapalnego.
02
Co zrobić jak jest za dużo białka w organizmie?
Wynik powinien zostać zinterpretowany przez lekarza w połączeniu z wywiadem, stanem klinicznym pacjenta i badaniami dodatkowymi. W zależności od zdiagnozowanej przyczyny hiperproteinemii zależy dalsze postępowanie.
03
Kiedy badać białko całkowite?
Głównymi wskazaniami do oznaczenia białka całkowitego są choroby wątroby, choroby nerek oraz stany niedożywienia i wyniszczenia organizmu.
04
Co się dzieje z nadmiarem białka w organizmie?
Nadmiar białka jest stopniowo metabolizowany w organizmie i usuwany, należy jednak dbać o zdrową i zbilansowaną dietę i nie dopuszczać do stanu przebiałkowania.
05
Czy białko zatyka żyły?
Najnowsze wyniki badań mówią, że zbyt duża ilość spożywanego białka może być przyczyną zwiększonego ryzyka rozwoju miażdżycy naczyń. Szczególne znaczenie w tym procesie zdaje się odgrywać aminokwas leucyna.

Reklama

Białko całkowite poniżej normy

Wynik białka całkowitego poniżej normy jest efektem jednej z sytuacji klinicznych:

  • zaburzenia produkcji w wątrobie (albumin, alfa- i beta-globulin) lub szpiku (gammaglobulin);
  • nadmierna utrata białek z osocza;
  • przewodnienie.

Choroby przebiegające z uszkodzeniem miąższu wątroby prowadzą do zmniejszenia syntezy białek o różnym nasileniu.

Wśród nich szczególną uwagę zwraca się na marskość wątroby, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby, guzy nowotworowe wątroby i stosowanie substancji i leków hepatotoksycznych (uszkadzające wątrobę).

Do stanów klinicznych, w których dochodzi do zmniejszenia ilości białka całkowitego we krwi, zalicza się także wyniszczenie organizmu, zaburzenia odżywiania, niedożywienie, anoreksję i bulimię.

Do zaburzeń produkcji immunoglobulin może dochodzić w związku z procesami dysplastycznymi szpiku, białaczkami, czy stosowaniem immunosupresji.

Do nadmiernej utraty białek dochodzi najczęściej drogą nerkową, ale także w czasie krwotoków, dużych urazów i w wyniku oparzeń. Przyczyną zwiększonego przesączania białek do moczu są uszkodzone kłębuszki nerkowe, które przestają zatrzymywać we krwi duże cząsteczki.

W początkowej fazie uszkodzenia kłębuszków nerkowych usuwana z moczem jest albumina, która jest jednym z najmniejszych białek. Dopiero później tracone są większe proteiny, takie jak immunoglobuliny.

Przewodnienie, tak samo jak i odwodnienie, wpływa na stężenie białek i innych substancji w osoczu. Dochodzi do rozcieńczenia krwi i uzyskania na wyniku obniżonych wartości protein.

W zależności od zdiagnozowanej przyczyny obniżonego lub podwyższonego białka całkowitego zależy dalsze postępowanie i leczenie.

Reklama

Cena badania białka całkowitego

Oznaczenie białka całkowitego jest stosunkowo tanie. Cena za to badanie wynosi w zależności od laboratorium około 15-20 zł. Jeśli lekarz POZ lub specjalista wystawi skierowanie może ono zostać wykonane na koszt NFZ.

Wynik zazwyczaj jest tego samego dnia roboczego, w mniejszych laboratoriach czas oczekiwania może się nieznacznie wydłużyć.

Bibliografia

  • Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, pod. Red. A. Dembińska-Kieć, J. Naskalski, B. Solnica, wydanie 4, 2018r.
  • Białko całkowite https://www.labtestsonline.pl/test/bialko-calkowite [data dostępu 17.09.2024].
  • Białko całkowite https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/171828,bialko-calkowite [data dostępu 17.09.2024].
  • Białko całkowite https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.V.27.1.18. [data dostępu 17.09.2024].
  • Serum Albumin and Globulin https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK204/ [data dostępu 17.09.2024].
diagnosta laboratoryjny Magdalena Grosiak
Artykuł napisany przez
diagnosta laboratoryjny Magdalena Grosiak
Diagnosta laboratoryjny
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Badania krwi
Jaka jest norma ferrytyny - co oznacza nadmiar i niedobór?
Próba krwi do badania poziomu ferretyny
Rozrzedzanie krwi - co może pomóc? Dieta, leki i naturalne sposoby
Produkty rozrzedzające krew
Cholesterol całkowity - badanie i norma. Jak skutecznie obniżyć jego poziom?
Wysoki cholesterol blokujący przepływ krwi
Podobne artykuły
Posiew krwi przeprowadzany w labolatorium
Posiew krwi - tlenowy i beztlenowy. Ile się czeka na wyniki?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Badanie ALT - diagnozowanie uszkodzeń wątroby. Norma wyników
Badanie poziomu IGE całkowitego
IgE całkowite: jaka jest norma? Co oznacza wysokie IgE, a co niskie?
Kleszcz na skórze człowieka
Western Blot skutecznym testem na boreliozę? Sprawdź, ile się czeka na wynik i jak go interpretować
Wizualizacja płytek krwi
Morfologia MPV - co znaczny za niskie lub za wysokie MPV? Jaka jest norma?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!