Co oznacza biegunka po alkoholu?
Rozwolnienie po alkoholu jest dość częstym zjawiskiem, którego można doświadczać następnego dnia po zakrapianym spotkaniu towarzyskim. Spożywane napoje wysokoprocentowe trafiają do układu pokarmowego, a stamtąd do układu krwionośnego.
Jeśli w jelitach znajduje się pokarm, absorbuje on część alkoholu i razem przechodzą przez ściany jelita cienkiego do krwioobiegu. W momencie, kiedy pije się na tzw. pusty żołądek – proces ten jest znacznie szybszy, dlatego bardziej i wcześniej można odczuwać objawy upojenia alkoholowego.
Pozostała część alkoholu, która nie została wchłonięta do krwioobiegu, trafia do moczu i stolca. Sam alkohol przyspiesza skurcze mięśni okrężnicy, nie dając wystarczającej ilości czasu, aby rozdzielić wodę od substancji wydalanych z organizmu. W takim wypadku może pojawić się luźny stolec po alkoholu.
Sam biologiczny proces jest naturalny, jednak co należy zrobić, kiedy ból brzucha po alkoholu i biegunka nie ustają, a dodatkowo pojawiają się wymioty? Warto wtedy wybrać się na wizytę kontrolną do lekarza pierwszego kontaktu. Przedłużająca się dolegliwość może prowadzić do odwodnienia organizmu oraz do niedoboru witamin i mikroelementów.
Przy przedłużających się dolegliwościach można doszukiwać się powiązania między trzustką a biegunką. Nadmierne picie powoduje duże obciążenie tego narządu, co może prowadzić do niewydolności trzustki.
Jeśli biegunki po alkoholu są częste świadczyć mogą o alergii bądź problemach z układem trawiennym. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem, by ustalić przyczynę.
Reklama
Objawy towarzyszące biegunce po alkoholu
W przypadku, gdy objawy nie ustają po około dwóch dniach, a nawet zaczynają się pogarszać, ostra biegunka po alkoholu może zostać rozpoznana przez lekarza pierwszego kontaktu. Nie należy jej bagatelizować.
Innymi jej objawami są:
- wymioty,
- mniejsza ilość oddawanego moczu,
- senność,
- spadek ciśnienia,
- przyspieszona akcja serca,
- utrata masy ciała powyżej 9 proc.
Po spożyciu napojów wysokoprocentowych, stolec może zmienić barwę czy zapach. W większości przypadków nie należy się tym przejmować, chyba że objawy nie ustaną samoistnie po około dwóch dobach.
Zielona biegunka po alkoholu może świadczyć o nadmiernej ilości żółci w organizmie. Myląca może być nazwa, ale żółć przed rozpoczęciem trawienia pokarmu ma kolor zielony, więc gdy wypijany alkohol przyspieszy produkcję oraz transport żółci przez układ trawienny, ta zostaje w swoim oryginalnym kolorze i na taki barwi również wydalany stolec.
Natomiast żółta biegunka po alkoholu może być wynikiem wydalania niestrawionego tłuszczu. Powodem takiego zjawiska prawdopodobnie mogą być początki niewydolności trzustki. W przypadku jasnożółtego stolca tylko bez tłuszczowej otoczki, można podejrzewać chorobę wątroby.
Biegunka tłuszczowa po alkoholu związana jest z upośledzeniem wchłaniania lub trawienia tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Ilość tłuszczów w kale w takim przypadku jest znacznie większa niż normalnie. Dodatkowo towarzyszy jej bardzo brzydki, gnilny zapach.
Wodnista biegunka raczej nie pojawia się po alkoholu, świadczyć może ona natomiast o alergii pokarmowej lub infekcji bakteryjnej. Utrzymuje się często tydzień lub nawet dłużej, mimo zaprzestania spożywania pokarmu.
Jednym z niepokojących objawów może być pojawiająca się krew w kale po alkoholu. Ślady krwi mogą pojawić się przez zbyt częste podcieranie się papierem toaletowym, co jest dość prawdopodobne mając biegunkę. Inną przyczyną takiego krwawienia w większości są tzw. hemoroidy, czyli żylaki odbytu.
Jednakże jeśli w kale pojawiają się skrzepy krwi, należy to jak najszybciej zbadać, aby móc wykluczyć raka jelita grubego.
Reklama
Czy biegunka może wystąpić po piwie?
Różne rodzaje alkoholów powodują inne reakcje organizmu. U każdej osoby spożywającej alkohol ta reakcja może być odmienna. Nie jest istotna ilość wypitych napojów wysokoprocentowych, bo może wystąpić biegunka po małej ilości alkoholu u osób bardziej wrażliwych.
Popularnym napojem z procentami jest piwo, podawane jako najczęstszy winowajca biegunki. Trunek ten ma więcej węglowodanów w porównaniu do składu innych alkoholi. Rozwolnienie po piwie jest związane właśnie z trudnościami organizmu w rozkładaniu dodatkowych cząsteczek węglowodanowych w jelicie cienkim.
Powoduje to problemy trawienne, a w efekcie częstsze korzystanie z toalety.
Natomiast biegunka po winie prawdopodobnie może występować u osób, które są uczulone na taninę. Jest to substancja znajdująca się na przykład w skórce winogrona. Osoby posiadające alergię na taninę mogą odczuwać bóle głowy, nudności, a także rozwolnienie.
Uczulonym można być także po prostu na alkohol. Wtedy pojawić się może biegunka, a także zmiany pokrzywkowe.
Biegunka po wódce i po czystym alkoholu występuje ze względu na przyspieszenie perystaltyki, czyli skurczy jelit. Jest też winowajcą niszczenia pożytecznych bakterii w trzewiach, co po dłuższym piciu skutkuje ułatwionym wchłanianiem się drobnoustrojów i bakterii szkodliwych dla naszego organizmu.
Reklama
Biegunka po odstawieniu alkoholu. Czy to możliwe?
Skutki odstawienia alkoholu przy stwierdzonym uzależnieniu mogą być zagrażające zdrowiu i życiu. Zbyt szybkie i nieświadome zakończenie picia, doprowadzi do objawów abstynencyjnych, na które organizm może nie być jeszcze gotowy.
Biegunka po odstawieniu alkoholu jest jednym z często dokumentowanych objawów. Składniki alkoholu wpływają destrukcyjnie na śluzówkę przewodu pokarmowego oraz znajdujące się w jelicie cienkim bakterie, przez co spożywane substancje odżywcze są nieprawidłowo wchłaniane.
Przyspieszona perystaltyka jelit oraz podrażniony i bolący żołądek po alkoholu, który zwiększa produkcję kwasu trawiennego są przyczynami biegunki alkoholowej. Przygotowując się na skutki nagłego odstawienia alkoholu, warto zaopatrzyć się w duże ilości wody i izotoników.
Reklama
Domowe sposoby na biegunkę po alkoholu
Rozwolnienie po alkoholu zazwyczaj ustępuje samo 1-2 dniach. Leczenie domowe polega przede wszystkim na uzupełnianiu płynów. Polecane jest sięgnięcie po elektrolity, które dostępne są w aptekach.
Kojąco na żołądek działać będą napary ziołowe, a łagodząco na ból zalecana jest aspiryna.
Mitem jest, że alkohol pomaga na biegunkę. Jako że jest toksyną nie należy go spożywać podczas leczenia jakiejkolwiek choroby czy dolegliwości.