Co oznacza biegunka przed okresem?
Czy istnieje związek między okresem a biegunką? Okazuje się, że tak, zwykle przyczyną biegunki przed okresem jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. W jego przebiegu dodatkowo pojawiają się zaburzenia emocjonalne oraz fizyczne, które ustępują w momencie rozpoczęcia się miesiączki.
Wystąpienie biegunki przed okresem to też efekt nadmiernej aktywności bądź nadprodukcji estrogenów, a przy tym zbyt małej ilości progestagenów w drugiej fazie cyklu. Estrogen pobudza wytwarzanie wazopresyny oraz aldosteronu. Rolą tych substancji jest zatrzymywanie wody i sodu w organizmie. Prowadzi to do pojawienia się rozwolnienia, a także zaparć, wzdęć czy uczucia rozpierania brzucha przed miesiączką. Biegunka może wystąpić kilka dni, a nawet tydzień przed okresem.
Reklama
Czy biegunka podczas okresu to normalny objaw?
Objaw może pojawić się również wtedy, gdy krwawienie już się rozpoczęło. Biegunka w czasie okresu może towarzyszyć tzw. zespołowi bolesnego miesiączkowania. Do innych dolegliwości z nim związanych zalicza się również:
- drżenie rąk,
- ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
- wymioty,
- zawroty głowy,
- bezsenność,
- mdłości.
Biegunka w trakcie okresu może świadczyć również o zapaleniu przydatków. Jest to stan zapalny jajników oraz jajowodów spowodowany przez bakterie. Niestety, brak podjęcia leczenia na czas, może doprowadzić nawet do bezpłodności. Objawy tej choroby różnią się w zależności od rodzaju choroby. Warto wskazać, że ostre zapalenie przydatków charakteryzuje się ogólnym rozdrażnieniem oraz gorączką. Czasem pojawia się bardzo silny ból w podbrzuszu.
Biegunkę lub zaparcia może też wywoływać ropień w zatoce Douglasa, a więc zagłębieniu odbytniczo-macicznym. Zmiana może naciskać na odbytnicę i tym samym powodować wskazane dolegliwości. Niekiedy biegunka przed okresem i w jego trakcie to objaw charakterystyczny dla endometriozy.
Co więcej, zespół jelita drażliwego może być przyczyną biegunek w trakcie okresu, ale także przed nim. Zmiany hormonalne mogą nasilać objawy choroby. Oprócz biegunki wśród symptomów zespołu jelita drażliwego wymienić można:
- zaparcia,
- gazy,
- wzdęcia.
Trzeba jednak pamiętać, że ból brzucha i biegunki podczas okresu to nie tylko objawy choroby, ale również zjawisko związane z oddziaływaniem hormonów na układ pokarmowy. Czy biegunka podczas okresu jest normalna? Co do zasady tak. Receptory progesteronu są zlokalizowane w układzie trawiennym. Ich zmieniający się poziom ma wpływ na działanie jelit, w tym ich kurczenie się i rozluźnianie. Może to sprawiać, że w trakcie miesiączki pojawia się biegunka. Co więcej, ten objaw może wywoływać większa kurczliwość macicy podczas miesiączki.
Warto tu również przytoczyć wyniki badania naukowców z Harvard University. Aż 6 tysięcy osób zostało zapytanych o objawy miesiączki, z czego 37 proc. odpowiedziało twierdząco na pytanie ankietowe dotyczące pojawienia się biegunki w przebiegu krwawienia menstruacyjnego.
Reklama
Czy istnieje związek między spóźnionym okresem i biegunką?
Niektóre osoby wiążą brak okresu i biegunkę z ciążą. Trzeba jednak pamiętać, że niekoniecznie te objawy wskazują na to, że kobieta jest w ciąży.
Czy biegunka może opóźnić okres? Zaburzenia elektrolitowe mogą mieć bezpośredni wpływ na opóźnienie miesiączki. Czasem biegunka może być np. objawem zatrucia pokarmowego, grypy lub dolegliwości żołądkowych.
Organizm kobiety jest bardzo wrażliwy na choroby. W razie ich pojawienia się może dojść do wahań w cyklu miesiączkowym, dlatego nie należy twierdzić, że to początkowe objawy ciąży. Jeżeli miesiączka nie pojawia się przez kolejne dni, warto wykonać test ciążowy.
Jeżeli biegunce towarzyszy brak okresu i negatywny test ciążowy, należy udać się do lekarza w celu rozwiania własnych wątpliwości. Specjalista wyjaśni Ci przyczyny tego stanu. Być może test został wykonany za wcześnie lub chorujesz, co ma związek z brakiem okresu oraz biegunką.
Reklama
Biegunka przed okresem a ciąża
Czy biegunka może być objawem ciąży? Odpowiedź jest dość skomplikowana. Otóż, trzeba pamiętać, że biegunka nie jest typowym objawem ciąży. Czasem przed planowaną datą okresu biegunka może wynikać ze stresu, np. związanego z obawami przed nieplanowaną ciążą. Czasem jednak w wyniku działania hormonów, pojawia się biegunka na początku ciąży.
Biegunka często występuje w pierwszych tygodniach ciąży, ale jej przyczyną są zazwyczaj zatrucia czy infekcje wirusowe i bakteryjne. Organizm przyszłej mamy ma bardziej osłabiony system immunologiczny, co może wpływać na wystąpienie rozwolnienia.
Co więcej, jeśli biegunce towarzyszy ból oraz krwawienie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą to być symptomy poronienia.
Niepokojącym objawem może być też biegunka w 2 i 3 trymestrze, gdy dodatkowo brzuch jest nienaturalnie twardy. Może to świadczyć o odklejeniu się łożyska. Biegunka często pojawia się również przed porodem, ponieważ organizm w ten sposób przygotowuje się do porodu i oczyszcza.
Warto zwrócić tu uwagę na związek pomiędzy biegunką a tabletkami antykoncepcyjnymi. Wystąpienie tej dolegliwości może osłabić ich działanie. W efekcie, jeżeli kobieta współżyje, istnieje możliwość zajścia w ciążę pomimo przyjmowania antykoncepcji.
Szczegółowe wskazówki można znaleźć na opakowaniu leków. Zwykle jednak, gdy do biegunki bądź wymiotów dojdzie w ciągu kilku pierwszych godzin od przyjęcia tabletki, może ona nie zdążyć wchłonąć się całkowicie, przez co ochrona antykoncepcyjna jest zachwiana.
Reklama
Jak złagodzić objawy biegunki podczas okresu?
Choć nie istnieją metody, które dają gwarancję zupełnego zniwelowania dolegliwości żołądkowo-jelitowych przed i podczas okresu, mogą je znacznie złagodzić.
Aby lepiej znieść czas okołomiesiączkowy, spróbuj:
- Jeść więcej błonnika - dzięki niemu złagodzisz zaparcia.
- Pić więcej wody, ponieważ odpowiednia ilość płynów pomoże Ci w walce ze wzdęciami.
- Unikać stresu, bo negatywne uczucia również mogą osłabić pracę żołądka i skutkować różnymi dolegliwościami.
- Postawić na aktywność fizyczną - wybierz spacer i niezbyt obciążające ćwiczenia, które ukoją Twój umysł i poprawią wydajność ciala.
- Ograniczyć kofeinę - wpływa ona pobudzająco na perystaltykę jelit, co skutkuje jej działaniem przeczyszczającym. W przypadku biegunki podczas okresu warto zatem unikać picia kawy, a zamiast niej wybrać, np. zieloną herbatę.
- Prowadzić kalendarz miesiączkowy - możesz w nim notować objawy, jakie odczuwasz w tym czasie, a to pozwoli na ich lepsze rozpoznawanie. Dodatkowo, jeśli wystąpią różne nietypowe anomalie żołądkowo-jelitowe, będziesz w stanie dokładniej przedstawić je lekarzowi.
- Rozważyć konsultację z ginekologiem w celu przepisania środków antykoncepcyjnych. Antykoncepcja w ciągu całego miesiąca utrzymuje stały poziom hormonów w organizmie - estrogenu i progesteronu, a to znacznie ogranicza wystąpienie ich wahań, a tym samym wystąpienia podczas miesiączki objawów takich jak: ból żołądka, mdłości, biegunka, zaparcia, wzdęcia, itd.