Reklama
Blada cera a jasna karnacja. Jak je odróżnić?
Blada cera to nienaturalne jasne zabarwienie skóry twarzy. Jest nie tylko problemem estetycznym, ale może być sygnałem o wielu chorobach i zmianach w organizmie.
Bladość skóry często jest pierwszym sygnałem o występowaniu określonych schorzeń. Musimy jednak odróżniać bladą cerę od jasnej karnacji, bo to dwa odmienne stany i nie wolno stosować zamiennie tych pojęć.
Osoby, które posiadają jasną karnację nie wyglądają na osoby chore, a ich cera nie jest ziemista i szara. Wręcz przeciwnie, mimo pewnej bladości ich wygląd jest promienny i witalny.
Przy bladej cerze często skóra kojarzy się z niezdrowym wyglądem. Nie zawsze jednak taka barwa jest sygnałem o chorobie. Niektóre osoby posiadają bardzo jasną i bladą cerę, uwarunkowaną genetycznie. Taki koloryt odziedziczyli po przodkach, który powszechnie określany jest, jako „taki typ urody”. Problem pojawia się, gdy skóra jest nienaturalnie jasna, wręcz biała.
Kiedy powinniśmy się martwić? Oto niepokojące objawy, które mogą towarzyszyć bladej cerze:
- skóra jest zdecydowanie jaśniejsza niż normalnie;
- nie pojawiają się na niej rumieńce czy oznaki zarumienienia;
- twarz blada, zmęczona i ziemista;
- skóra w wielu momentach staje się chłodniejsza, niż dotychczas;
- odczuwalne zmęczenie lub osłabienie;
- zawroty głowy podczas szybkiego wstawania;
- zwiększone tętno lub duszność;
- cienie pod oczami;
- zimne stopy i dłonie;
- trudności z koncentracją.
Bladość cery to nie tylko nasza subiektywna ocena i wymiar estetyczny, ale bardzo często pierwszy sygnał o chorobie.
Reklama
Przyczyny bladej cery
O czym świadczy bladość skóry? Taki stan może być wynikiem wielu przyczyn - od błahych po bardzo poważne. Jeśli jasny kolor skory jest spowodowany wyłącznie jasnym typem karnacji i brakiem słońca to nie ma powodów do zmartwień.
Problemy pojawiają się, gdy bladej cerze towarzyszą inne niepokojące objawy. Do takich zaliczamy np. nagłą bladość na twarzy i towarzyszące jej osłabienie. Dokładne rozpoznanie dodatkowych objawów i połączenie ich z barwą cery kieruje diagnostykę we właściwym kierunku.
Do najważniejszych przyczyn bladej cery zaliczamy:
- anemię i inne choroby, jak hipoglikemia, owsica, białaczka czy niedoczynność tarczycy;
- zaburzenia odżywiania, jak anoreksja czy bulimia;
- wstrząs kardiogenny, czyli upośledzenie czynności serca do pompowania odpowiedniej ilości krwi do narządów ciała;
- zaburzenia ukrwienia;
- nagłe i gwałtowne pobudzenie emocjonalne;
- niedobory określonych witamin;
- niedożywienie;
- przemęczenie;
- przemarznięcie;
- zatrucie ołowiem;
- ciągły stan niewyspania;
- podłoże genetyczne, np. anemia sierpowata, która jest rodzajem niedokrwistości.
Przyczyny bladości skóry mogą być bardzo poważne, szczególnie, gdy wynikają z istotnych problemów zdrowotnych.
Anemia i inne choroby
Anemia to choroba charakteryzująca się zmniejszoną poniżej normy liczbą czerwonych ciałek (erytrocytów) lub zmniejszonym poziomem hemoglobiny we krwi przy prawidłowej ilości czerwonych krwinek. Te czynniki wywołują bladość cery i działają negatywnie na układ krwionośny.
Poszczególne normy erytrocytów to:
- dla mężczyzn 4,2-5,4 mln komórek;
- dla kobiet 3,5-5,2 mln komórek.
Każdy wynik poniżej sugerowanego poziomu może być sygnałem o rozwijającej się anemii. Tej chorobie, obok bladości skóry towarzyszy ogólne osłabienie, szybka męczliwość, problemy z koncentracją, uczucie zmęczenia, duszność wysiłkowa czy zawroty głowy.
Niedokrwistość najczęściej wynika z niedoboru żelaza. Może jednak być wynikiem występowania chorób przewlekłych, które są ściśle powiązane z przewlekłym stanem zapalnym.
Do takich należą choroby nowotworowe (np. białaczka), przewlekłe infekcje bakteryjne, pasożytnicze czy grzybicze lub choroby tkanki łącznej.
Niezależnie od rodzaju niedokrwistości zaburzenia ukrwienia mają jeden wspólny objaw, jakim jest blada cera, któremu często towarzyszy osłabienie i zawroty głowy.
Inną chorobą, którą charakteryzuje bladość skóry jest niedoczynność tarczycy, czyli niedostateczna produkcja hormonów przez ten narząd. Skóra u chorych osób jest często blada, zimna i łuszcząca (głównie na łokciach i kolanach). Głównym powodem bladej cery jest zachwianie w skórze poziomu zawartości wody i mukopolisacharydów.
Kolejną chorobą jest hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, które oznacza zmniejszone stężenie glukozy we krwi (poniżej wartości referencyjnych, czyli 70 mg/dl). Bladej cerze towarzyszą wtedy takie objawy, jak pocenie, kołatanie serca, dezorientacja, zawroty głowy i zaburzenia mowy oraz wzroku.
Niebezpieczną chorobą, o której może sygnalizować blada cera jest owsica, czyli owsiki w organizmie, przeniesione drogą pokarmową wraz z jedzeniem. Bladość skóry i sińce pod oczami są jednymi z jej objawów.
Bladość towarzyszy również białaczce. W tym przypadku chore komórki wypierają te, z których rozwijają się czerwone ciałka krwi. Obok bladości skóry pojawia się dodatkowo bladość błon śluzowych, spojówek, osłabienie i ciągłe zmęczenie.
Widocznym objawem anoreksji jest nie tylko wychudzenia, ale także blada cera. W tej chorobie organizm boryka się z niedoborem żelaza, witamin i minerałów. Osoba chora odżywia się w sposób nieprawidłowy, eliminując coraz więcej produktów i tym samym nie dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo pojawiają się mdłości, bóle głowy i brzucha oraz zaburzenia rytmu serca.
Zmęczenie i pobudzenie emocjonalne
Pobudzenie emocjonalne i zmęczenie mogą powodować bladą cerę. Lęk, strach czy wstyd są bardzo często widoczne na twarzy. Skóra pełni nie tylko funkcje ochronne i estetyczne, ale także bierze udział w przekazywaniu emocji.
W sytuacji lęku bardzo często blednie, w przeciwieństwie do gniewu, kiedy się czerwieni. Silne emocje wywołują blaknięcie cery w wyniku odprowadzenia krwi z dala od skóry, co często pojawia się w stresie.
Zmęczenie wpływa negatywnie na skórę twarzy i jej kolor. Bladość jest u wielu osób jest oznaką przemęczenia i braku dostatecznej ilości snu. Często blada cera pojawia się u pań po porodzie i w pierwszych tygodniach opieki nad maluszkiem.
Brak witamin i składników
Brak witamin i blada cera to niestety częste połączenie. Głównie chodzi o witaminę B12 (kobalaminę), która pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Jednym z objawów jej niedoboru jest właśnie bladość skóry.
B12 bierze udział w wytwarzaniu krwinek czerwonych, a jej zbyt mała ilość to jedna z przyczyn problemów, związanych z jej produkcją w naszym organizmie. Niedobór kobalaminy wywołuje zaburzenia w dojrzewaniu czerwonych krwinek. Cera wtedy ma odcień biały z lekko żółtym zabarwieniem.
Podobna sytuacja występuje w przypadku niedoborów żelaza. Świadczy o nim blada skóra i dodatkowo zmęczenie oraz brak energii.
Witaminy A, D, E i K oraz z grupy B pozwalają zachować zdrową i witalną cerę. Dodatkowo wpływają na jej koloryt. Braki w tym zakresie skutkują zmianą barwy cery na szarą i bardziej ziemistą.
Sińce i worki pod oczami, które często towarzyszą bladej cerze mogą sygnalizować niedobór jodu.
Inne możliwe przyczyny
Chorobliwie blada cera może być także wynikiem innych przyczyn, takich jak:
- albinizm, czyli wrodzone bielactwo, które jest wynikiem braku pigmentu;
- napadowe bóle głowy (migrenowe);
- przemarznięcie, czyli silne odczuwanie zimna;
- wyziębienie, czyli hipotermia, stan organizmu, gdy jego temperatura ciała spada poniżej 36,6 °C;
- wyczerpanie cieplne, czyli głęboka ciepłota ciała (38-40°C), lekkie odwodnienie, obfite pocenie i złe samopoczucie;
- po alkoholu, który doprowadza do niedoboru wielu składników odżywczych i znacząco wpływa na kolor oraz stan skóry;
- zażywanie niektórych narkotyków, np. marihuany;
- choroba lokomocyjna, czyli zespół objawów pojawiających się w czasie podróży środkami lokomocyjnymi;
- nadmierne krwawienie związane z miesiączkami.
Reklama
Blada cera u dziecka
Blada cera u noworodka, niemowlęcia lub dziecka nie zawsze jest cechą urody, ale bardzo często jej przyczyna tkwi w chorobie.
Dzieci, szczególnie małe mają jasną, wręcz mleczną skórę. Powodem do niepokoju jest jej wyjątkowa bladość. Warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, w szczególności, gdy wyjątkowo bladej cerze towarzyszą inne objawy, jak:
- apatia;
- brak apetytu;
- niski przyrost wagi;
- podkrążone oczy;
- zajady, czyli pęknięcia w kącikach ust;
- czerwone uszy;
- plamki na paznokciach;
- blady język.
Wszystkie te objawy mogą świadczyć o anemii, czyli niedoborze żelaza. Lekarz pediatra po przeprowadzeniu wywiadu najczęściej zleca morfologię, która wskaże poziom hemoglobiny we krwi. Dodatkowo zalecane jest zbadanie poziomu żelaza.
Reklama
Co na bladą cerę?
Jak zmienić bladą cerę? Istnieje kilka sposobów, aby odzyskać jej zdrowy i prawidłowy koloryt.
Jeśli podłożem jest choroba to główną metodą jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Lista chorób, charakteryzujących się bladą cerą jest dość długa. Problem narasta, gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy, której wcześniej nie występowały.
Główną formą walki z dolegliwościami jest indywidualne leczenie przyczynowe. W przypadku anemii leczenie uzależnione jest od przyczyn niedokrwistości, która może wynikać z niedostatecznej ilości kwasu foliowego, żelaza czy witaminy B12.
Działania medyczne z reguły rozpoczynają się od suplementacji brakującego elementu, ale często wystarczy nawet tylko zmiana w diecie i wprowadzenie produktów bogatych w brakujący makroelement.
Oto kilka sposobów walki z bladą cerą:
- warto wzbogacić dietę o produkty bogate w żelazo. Na bladą cerę pomaga czerwone mięso (wołowina, wieprzowina, baranina czy cielęcina) oraz artykuły spożywcze z wysoką zawartością beta-karotenu (marchew, pomarańcze, pomidory, papryka, dynia, brzoskwinie, brokuł, szpinak lub sałata). Warto urozmaicać posiłki o dania z zawartością przeciwutleniaczy, kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6 oraz cynk;
- zmiana trybu życia na zdrowy z regularnym ruchem i sportem;
- odstawienie używek, jak papierosy i alkohol;
- przeznaczanie więcej czasu na odpoczynek i regenerację organizmu;
- ograniczanie źródeł stresu;
- zwiększenie dopływu krwi do mózgu i poprawienie ukrwienia twarzy, szczególnie przy zmęczeniu i zawrotach głowy poprzez opuszczanie głowy między kolana w pozycji siedzącej;
- systematyczna dbałość o skórę w formie oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Warto stosować kremy bogate w hydroksykwasy, pozyskiwane z owoców;
- regularne peelingi skóry twarzy, które usuwają martwy naskórek i sprzyjają promiennej cerze;
- picie dużej ilości wody;
- odpowiednia suplementacja. Witaminami, które pozytywnie działają na bladą cerę to przede wszystkim B12, A, C, witaminy z grupy B oraz witamina D, jeśli jest w niedoborze. Kondycję skóry twarzy poprawiają także cynk oraz selen.
Reklama
Jakie kolory do bladej cery?
Efekt bladości skóry można złagodzić, dobierając odpowiedni kolor ubrań, włosów czy makijażu. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania z zakresu właściwie dobranej kolorystyki dla osób z jasną karnacją.
Jakie kolory pasują do bladej cery?
Warto wybierać ubrania w pastelowych ciepłych kolorach, jak róż, błękit czy mięta, ponieważ takie barwy podkreślają delikatność skóry.
Pamiętajmy, że zimne kolory „ochładzają” wizerunek i dodatkowo przysparzają bladej już skórze sinej poświaty. Bladość dobrze wygląda w barwach z żółtą poświatą, czyli w odcieniach śmietankowych, kremowych i ecru. Bieli lepiej unikać, ponieważ przy jasnej karnacji tworzy efekt poszarzenia twarzy. Warto także zamienić klasyczną czerń na jej odmianę z brązową poświatą.
Osoby z blada cerą powinny raczej sięgać po jednolite kolory, bez wzorów czy kolorowych nitek.
Jaki kolor włosów pasuje do bladej cery?
Przy tym wyborze dość istotne znaczenie ma także kolor oczu, ponieważ włosy powinny wydobywać kolor tęczówki.
Oto przykłady:
- do bladej cery i niebieskich oczu najbardziej pasuje blond;
- zielone oczy i jasna cera to „zestaw” pasujący do koloru włosów z pogranicza blondu i ciepłego brązu;
- brązowe oczy i blada twarz dobrze wyglądają w ciepłych brązach.
Czy blada cera pasuje do ciemnych włosów?
Czarne włosy bardziej pasują do ciemniejszej i bardziej wyraźnej w barwie skóry twarzy.
Taki kolor włosów może dodatkowo uwypuklić obraz zmęczonej twarzy i pozbawić ją całkowicie blasku. Jeśli kto ma dużą ochotę na takie włosy przy bladej cerze lepiej wybrać granat lub kobalt.
Jaki makijaż wybrać dla bladej cery?
Do bladej cery najbardziej pasuje makijaż w pastelowych kolorach, takich jak ciepły róż, fiolet czy błękit. Oczy wystarczy delikatnie podkreślić brązowym lub niebieskim eyelinerem.
Jasna cera dobrze wygląda w rozświetlającym podkładzie o neutralnym kolorze, który nie wpada w żółte bądź różowe tony. Podkład dla bladej cery powinien być dobrany do kolorystyki skóry.
Dobrym wyborem są kosmetyki o lekkiej konsystencji, które kryją bez efektu maski.
Warto zapomnieć o przyciemnianiu skóry twarzy i zrezygnować z podkładów o wysokim stopniu krycia. Idealnie sprawdzą się podkłady z drobinkami, które subtelnie odbijają światło.
Jak dbać o bladą cerę?
Taka cera wymaga unikania podrażnień i stosowania wysokich filtrów. Należy ją dokładnie oczyszczać, nawilżać i odżywiać.
Nie wolno zapominać o pielęgnacji skóry wokół oczu, bo bladej cerze często towarzyszą zasinienia pod oczami.