Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Blizna i zrosty po operacji cieśni – jak się ich pozbyć?

Operacja cieśni nadgarstka polega na przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka, co prowadzi do powstania blizny, którą należy odpowiednio pielęgnować, aby zapobiec powikłaniom, takim jak przerostowe blizny, ból czy obrzęki. Po zabiegu ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, dbanie o właściwe gojenie rany oraz unikanie obrzęków poprzez noszenie ręki wysoko i zmiany opatrunku co 2–3 dni.
Kobieta z opatrunkiem po operacji cieśni
źródło: 123rf.com
W skrócie
  • Operacja cieśni nadgarstka polega na przecięciu więzadła poprzecznego, co tworzy przestrzeń dla nerwu pośrodkowego, a po zabiegu ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, aby minimalizować powstawanie blizn.
  • Powikłania po operacji cieśni nadgarstka mogą obejmować nieprawidłowe gojenie się blizn, ból nadgarstka i podwyższoną temperaturę ciała.
  • Blizny po operacji cieśni nadgarstka można usuwać za pomocą metod takich jak laseroterapia, masaże, kinesiotaping, opatrunki silikonowe, zabiegi mikroigłowe i żele wspomagające gojenie.
Spis treści

Reklama

Jak wygląda blizna po operacji cieśni nadgarstka?

Operacja cieśni nadgarstka wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry i przecięciem więzadła poprzecznego nadgarstka. Interwencja ta skutkuje powstaniem blizny. Ten zabieg ma na celu stworzenie dodatkowej przestrzeni dla nerwu pośrodkowego, który odpowiada za odpowiednie unerwienie mięśni zginaczy kończyny górnej. Jego uszkodzenie lub ucisk mogą skutkować rozwojem zespołu cieśni nadgarstka. W większości przypadków to schorzenie wymaga interwencji chirurga i podjęcia leczenia operacyjnego.

Nacięcie skóry nadgarstka i preparacja tkanek w takim miejscu prowadzi do powstania blizny po cieśni nadgarstka. Pojawia się w miejscu nacięcia. Ta charakterystyczna rana pooperacyjna ma około 2 cm i po zabiegu zaopatrzona jest szwami. Blizna ma kolor zdecydowanie odróżniający się od koloru skóry.

Co robić, aby zapobiegać tworzeniu się dużych blizn? Należy przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza po operacji cieśni nadgarstka. Rana po zabiegu goi się 3–4 tygodnie. Opatrunek powinien pozostać na miejscu do czasu usunięcia szwów (najczęściej ma to miejsce dwa tygodnie od zabiegu). Zmiany opatrunku powinny być wykonywane co 2–3 dni. Po zdjęciu opatrunku należy nosić rękę wysoko, aby zapobiegać obrzękom. Warto ją nosić na temblaku przez kilka godzin w ciągu dnia.

Czy mogą pojawić się powikłania?

Nie zawsze rany goją się prawidłowo. Potencjalnymi powikłaniami po operacji cieśni nadgarstka mogą być:

  • czerwona blizna, której często towarzyszy swędzenie i uczucie pieczenia oraz „ciągnięcia” (oznacza to, iż taka blizna niedawno powstała i dopiero dojrzewa);
  • twarda blizna, zwana często przerostową, która powstaje w wyniku nieprawidłowego gojenia się rany, a konkretnie odkładania tkanki łącznej (taka blizna ogranicza elastyczność otaczających ją tkanek, jest czerwona, twarda i wypukła);
  • ból w okolicy nadgarstka;
  • podwyższona temperatura ciała.

Reklama

Bliznowiec po operacji cieśni

Powikłaniem po operacji cieśni nadgarstka może być bliznowiec, nazywany także keloidem. Jest to guzowata narośl, która powstaje na skutek gojenia się niektórych blizn. To charakterystyczne zgrubienie tworzy gładką powierzchnię na skórze o zabarwieniu różowym, ciemnoczerwonym lub brązowym. Błyszczy się na tle innych partii skóry. Keloidy często mylone są z bliznami przerostowymi. Bliznowiec jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale także utrudnia wykonywanie ręką codziennych czynności i odpowiada za uczucie napięcia w obrębie zmian.

Reklama

Zrosty po operacji cieśni nadgarstka

Zrosty po operacji cieśni nadgarstka to jedno z powikłań, które przyjmuje postać nieprawidłowej blizny w miejscu nacięcia skóry, czyli przerwania ciągłości tkanek. Przyczyną ich powstawania jest uszkodzenie tkanek, ich niedokrwienie i toczące się procesy zapalne. Przerwana skóra rozpoczyna zatem mechanizmy naprawcze. W naturalny sposób tworzy się blizna, ale gdy tkanki zrastają się w patologiczny sposób dochodzi do powstawania zrostów. Czynnikami sprzyjającymi są infekcje pooperacyjne, przewlekłe stany zapalne lub niewłaściwe zespolenie tkanek po operacji
Zrostom można zapobiegać, aby blizna była jak najmniejsza i nie sprawiała bólu. Oto sposoby „prewencyjnego” działań:

  • smarowanie miejsc zrostów odpowiednimi preparatami, najlepiej żelem Contractubex, który wykazuje wielopłaszczyznowe działanie (żel powinien zawierać kilka substancji aktywnych i działać wielokierunkowo);
  • rehabilitacja zrostów pooperacyjnych w celu przywrócenia pełnej ruchomości tkanek (np. masaż czy ćwiczenia wzmacniające);
  • kwas hialuronowy, który zmniejsza powierzchnię zrostów.

Reklama

Jak usunąć bliznę po operacji cieśni?

Medycyna oferuje wiele metod usuwania blizn pooperacyjnych, także tych po zabiegu chirurgicznym cieśni nadgarstka. Jedną z najczęściej wykorzystywanych jest laserowe usuwanie blizn po cięciu, które jest nowoczesnym i innowacyjnym zabiegiem. Laser emitujący światło przenika do głębokich warstw skóry właściwej i niszczy uszkodzone tkanki. Powstają mikroskopijne kanały wypełnione nowymi komórkami skóry. Cały proces regeneracji polega na pobudzaniu produkcji elastyny i kolagenu. Zaletą działania lasera jest jego skuteczność – zarówno na świeże, jak i stare blizny po cieśni nadgarstka.

Szeroko stosuje się masaże, których zadaniem jest jak najszybsze pobudzenie i aktywacja tkanki łącznej w miejscu urazu. Masaż jest elementem szerszej terapii określanej jako mobilizacja blizny. Jest to zbiór technik i metod, których zadaniem jest wspieranie procesu gojenia blizny. Takie działania obejmują fizjoterapię, rehabilitację i masaże. Mobilizacja pozwala zachować ruchomość uszkodzonych tkanek oraz zmniejszyć rozmiar zmian Ta terapia skutecznie zmniejsza twardość blizny.

Popularność zyskują plastry dynamiczne (inaczej kinesiotaping), których parametry są zbliżone do właściwości skóry ludzkiej. Określona część ciała jest oklejana takimi specjalnymi taśmami. Podnoszą one lekko skórę i tworzą dodatkową przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami. Sprzyja to poprawie krążenia i przepływie limfy, rozluźnia mięśnie i zmniejsza ich napięcie. Stosuje się także opatrunki silikonowe, które można stosować na zagojoną ranę. Są łatwe w użyciu i niewidoczne po przyklejeniu. Po zalecanym okresie stosowania blizna staje się mniej widoczna i dużo jaśniejsza.

Elementem terapii blizny są zabiegi mikroigłowe, które poprzez mechaniczne i powierzchowne uszkodzenia skóry stymulują ją w naturalny sposób do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. W końcowym efekcie skóra się zagęszcza, a blizny są mniej widoczne.

I sposób najbardziej dostępny dla wszystkich – żele, które stymulują gojenie rany, rozluźniają strukturę kolagenu i działają przeciwzapalnie. Te preparaty zawierają składniki odnawiające naskórek. Wskazane są przy bliznach przerostowych, ograniczających ruch.

Reklama

Blizna po cieśni nadgarstka – domowe sposoby, żel i masaż

Skutecznymi metodami wsparcia leczenia blizn pooperacyjnych są domowe sposoby. Należy zawsze pamiętać, aby ściśle stosować się do zaleceń lekarza, a w pierwszych tygodniach po zabiegu nie uciskać rany.

Skuteczną metodą wspierającą gojenie po operacji cieśni są żele na blizny. Ich działanie polega głównie na wywoływaniu efektu przeciwzapalnego, wygładzającego, rozluźniającego tkankę blizny oraz antyproliferacyjnego. Te produkty posiadają także właściwości keratolityczne i zwiększające przenikanie pozostałych substancji czynnych.

Żel na blizny Contractubex, który może być stosowany na blizny po zabiegach i urazach, w tym także po operacji cieśni nadgarstka powinien zawierać:

  • heparynę, która rozluźnia strukturę kolagenu i działa przeciwzapalnie;
  • wyciąg z cebuli, który stymuluje gojenie się rany i przeciwdziała tworzeniu się blizny (zamiennie można także stosować na blizny maść z cebulą, która zawiera wyciąg etanolowy z cebuli);
  • alantoinę, która odpowiada za zwiększenia zdolności wiązania wody i przyspiesza odnowę naskórka.

Wymienione składniki aktywne wzmacniają wzajemnie swoje działanie (tzw. działanie synergistyczne).

Kolejnym domowym sposobem wsparcia mobilizacji chorego miejsca po zabiegu cieśni nadgarstka jest masaż blizny. Jak go prawidłowo wykonać? Bliznę należy lekko uciskać kolistymi ruchami, ale nie powodować jej rozciągania. Masaż powinien być delikatny i niebolesny. W pierwszych dniach wszystkie ruchy należy wykonywać w kierunku blizny, a nie odwrotnie. Można także opukiwać ją delikatnie opuszkami palców. Takie działanie pobudza krążenie i zmniejsza obrzęk. Masaż najlepiej przeprowadzić po nałożeniu żelu na bliznę. Palce będą miały delikatny poślizg, a masaż dodatkowo ułatwi skuteczne wcieranie preparatu.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Banach, EA. Gryz, A. Szczudlik „Zespół cieśni nadgarstka”, Przegl Lek. 2004;61(2):120-5
  • S. Teodorski, D. Palczewski, A. Skowrońska „Zespół cieśni kanału nadgarstka--etiopatogeneza, diagnostyka, leczenie”, Wiadomości Lekarskie, 1998;51(5-6):284-8
  • B. Polakowska „Zespół cieśni nadgarstka o etiologii zawodowej--nowe problemy diagnostyczno-orzecznicze”, Medycyna Pracy, 1992;43(5):437-40
  • R. Gołąbek, P. Majcher „Zespół cieśni nadgarstka”, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, „Sport i Turystyka”, Środkowoeuropejskie Czasopismo Naukowe 2018, t. I, nr 1, s. 123–140
  • I. Załęska, M. Atta-Motte „Laseroterapia w redukcji blizn o różnej etiologii – przegląd literatury”, 1 / 2017 / vol. 6 Kosmetologia Estetyczna.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Rozstępy i blizny
Jak pielęgnować i czym smarować blizny po operacji?
Kobieta z blizną na plecach
Blizna po oparzeniu – zapobieganie i usuwanie. Czym smarować?
Kobieta z blizną po oparzeniu na ręce
Blizny po trądziku - co pomaga i jak usunąć? Maść, laser i domowe sposoby
Kobieta z bliznami po trądziku
Podobne artykuły
Ręka po operacji Przykurczu Dupuytrena
Przykurcz Dupuytrena – jak skutecznie leczyć?
Kobieta z opatrunkiem po operacji cieśni
Blizna i zrosty po operacji cieśni – jak się ich pozbyć?
Czerwone rozstępy na brzuchu
Jak można usunąć czerwone rozstępy?
Kobieta z bliznami na twarzy
Jak się pozbyć blizn na twarzy?
Dziewczyna z bliznami po ospie
Blizny po ospie – jak zapobiegać i jak leczyć?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!