Reklama
Jak wygląda blizna po operacji tarczycy?
Blizna po operacji tarczycy pojawia się na szyi w miejscu wyciętego gruczołu i niestety jest dość mocno widoczna. Zaburzenia pracy tarczycy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, stąd potrzeba zabiegu. Gruczoł tarczycy zlokalizowany jest poniżej krtani i składa się z dwóch płatów. Odpowiada za wydzielanie kluczowych hormonów dla prawidłowego funkcjonowania organizmu na wielu płaszczyznach, dlatego operacja w wielu przypadkach jest konieczna. Blizne po wycięciu tarczycy trudno przykryć lub zasłonić ubraniem lub biżuterią i wiele osób uważa, ze jest to jedna z najbardziej kłopotliwych blizn. Ten konkretny zabieg rozwiązuje problem chirurgiczny, ale jest podłożem kolejnego problemu – estetycznego.
Blizna posiada kształt łuku, którego długość najczęściej nie przekracza około 10 cm. Chirurg wykonuje krótsze lub dłuższe poprzeczne cięcie w zależności od zakresu konkretnej operacji. Kształt i wielkość blizny w dużej mierze zależą od rodzaju zabiegu i metody usuwania gruczołu lub jego resekcji. Najbardziej inwazyjnym zabiegiem jest tyreoidektomia, czyli całkowite i radykalne wycięcie tarczycy. W tym przypadku blizna jest dość mocno widoczna. Innym zabiegiem jest lobektomia, czyli wycięcie jednego płata tarczycy z cieśnią. Wskazaniem do zabiegu jest także obecność wola zamostkowego. W tym przypadku 1/3 objętości powiększonego gruczołu tarczycy położona jest poniżej górnej krawędzi wcięcia szyjnego rękojeści mostka. W zależności od ich dokładnego umiejscowienia i rozmiarów może pojawiać się przy zabiegu potrzeba rozcięcia mostka, czyli niżej niż klasyczne cięcie przy operacji usunięcia tarczycy. Te wszystkie metody operacyjne determinują położenie i wielkość rany po operacji.
Po interwencji chirurgicznej nad blizną pojawia się opuchlizna. Pacjenci nazywają ją często „oponką”. W wyniku procesu gojenia blizny organizm tworzy nowe tkanki w celu zastąpienia tych uszkodzonych przez uraz chirurgiczny. Taka oponka podlega temu samemu leczeniu i mobilizacji, co blizna.
Jak zlikwidować bliznę i zgrubienie po operacji tarczycy?
Rana po zabiegu goi się do 4 tygodni, ale już po 2 tygodniach zdejmowane są szwy. Opatrunek usuwany jest najczęściej po 2 dniach, aby rana „oddychała”, bo to znacznie przyspiesza proces gojenia. Próby zmniejszania blizny można rozpocząć po całkowitym zagojeniu rany, czyli po 3-4 tygodniach od powstania blizny.
Oto przykłady stosowanych w medycynie metod:
- mobilizacja blizny, czyli zbiór technik, których zadaniem jest wspieranie procesu gojenia blizny poprzez fizjoterapię, rehabilitację i masaże;
- laserowe usuwanie blizn po cięciu, czyli nowoczesny i innowacyjny zabieg, emitujący światło lasera, które przenika do głębokich warstw skóry właściwej;
- ultradźwięki, czyli sonoterapia, która wykorzystuje fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości;
- mezoterapia, czyli mikro nakłucia skóry, stymulujące procesy regeneracyjne poprzez wytwarzanie kolagenu;
- sterydy, czyli leki o silnym działaniu przeciwzapalnym, dzięki którym blizny stają się miękkie i robią się bardziej płaskie;
- terapia ledowa, czyli wnikanie światła ledowego w głąb skóry (w przypadku blizn skutecznie działa światło fioletowe).
Początek treści sponsorowanej
W przypadku nieestetycznych blizn pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.
Koniec treści sponsorowanejPowikłaniem po operacji tarczycy może być bliznowiec, nazywany także keloidem. To guzowata narośl, która powstaje na skutek gojenia się niektórych blizn, ale w sposób nieprawidłowy. Jest to jednak inna struktura niż klasyczne blizny i wymaga innego leczenia.
Reklama
Blizna po usunięciu tarczycy – domowe sposoby, żel i masaż
Skuteczną metodą usuwania blizn i wspierania gojenia rany po operacji tarczycy są żele na blizny. Sprawdzają się te, które wykazują działanie:
- przeciwzapalne;
- wygładzające;
- rozluźniające tkankę blizny;
- antyproliferacyjne;
- keratolityczne;
- zwiększające przenikanie wszystkich zawartych w nim substancji czynnych.
Żel na blizny powinien zawierać takie składniki, które skutecznie hamują zwiększone namnażanie kolagenu w tkance blizny, łagodzą stany zapalne i hamują proces rozrastania blizny. Do takich należy alantoina, wyciąg z cebuli i heparyna.
- Alantoina przyspiesza gojenie i odnowę naskórka, dzięki zdolności wiązania wody. Dodatkowo ma działanie zmiękczające, łagodzące świąd, który jest dość dokuczliwy w procesie gojenia skóry;
- Heparyna działa na blizny przeciwzapalnie i rozluźnia strukturę zbitego kolagenu. Dodatkowo zmniejsza obrzęk i wspiera regenerację komórek w macierzy tkanki łącznej;
- Wyciąg z cebuli przeciwdziała tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny i wspiera procesy gojenia rany. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo.
Połączenie w jednym produkcie wszystkich tych składników zapewnia wielokierunkowe działanie i zapobiega niepożądanym skutkom, jakie mogą pojawić się przy tworzeniu blizn (zrosty, stany zapalne, zaburzenia skórno-powięziowe czy ból).
Skutecznym domowym sposobem mobilizacji naruszonej tkanki skórnej jest masaż blizny po operacji tarczycy. W pierwszych dniach wszystkie ruchy należy wykonywać w kierunku blizny, a nie odwrotnie. Taki masaż musi być delikatny, tylko okrężnymi ruchami, aby mobilizować tkanki bliznowate i poprawiać ich elastyczność. Każdy ucisk na bliznę powinien być także bezbolesny.
Dobrze jest przeprowadzać masaż, nakładając wcześniej żel na bliznę. Palce mają wtedy delikatny poślizg, a masaż dodatkowo ułatwia skuteczne wchłanianie żelu. Regularne wykonywanie takiego masażu z użyciem żelu przynosi widoczne efekty, zmniejsza widoczność blizny i poprawia wygląd skóry.
Efektywnym sposobem na blizny po operacji tarczycy są także plastry silikonowe. To wygodne w użyciu samoprzylepne i miękkie plastry, które zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia blizny. Dzięki tej funkcji zmiana na skórze goi się szybciej, rozjaśnia się i zmniejsza się jej widoczność.