Reklama
Czy i dlaczego powstaje blizna po usunięciu pieprzyka?
Pieprzyki to wykwity skórne znane w terminologii medycznej jako znamiona barwnikowe. Powstają w wyniku proliferacji, czyli namnażania się komórek pigmentowych skóry zwanych melanocytami.
Mogą one być zarówno łagodne (regularne, wyraźnie odznaczające się na tle skóry, niegroźne), jak też atypowe (asymetryczne, nieregularne, duże, wielobarwne, potencjalnie skłonne do złośliwienia).
Pieprzyki można usuwać, co czyni wiele osób. Niektórzy ze względów czysto estetycznych, pozostali z uwagi na wskazania medyczne, w ramach profilaktyki antynowotworowej.
Wycina się je różnymi metodami, zazwyczaj skalpelem, ale coraz częściej również laserem. Niezależnie od sposobu interwencji, potencjalną konsekwencją jest blizna po usunięciu pieprzyka. Jednak tego typu pamiątka częściej pozostaje po interwencji typowo chirurgicznej, niż po laseroterapii.
Należy przy tym pamiętać, że użycie skalpela może być koniecznością, jeśli zmiana budzi wątpliwości i powinna zostać dokładniej zbadana. Tylko pobranie wycinka umożliwia ocenę histopatologiczną (laser wypala pieprzyk).
W tak poważnej sytuacji rozważanie, czy po usunięciu znamienia zostanie blizna schodzi na dalszy plan. Najprawdopodobniej powstanie, co wiąże się z poważniejszym przerwaniem ciągłości tkanek.
Tym co można zrobić w takim przypadku, jest odpowiednia pielęgnacja miejsca po zabiegu, tak by blizna była jak najmniejsza i możliwie mało widoczna.
Jak wygląda blizna po usunięciu pieprzyka?
Blizna po usunięciu pieprzyka może być zarówno prawidłowa, niewielka, płaska i słabo widoczna, jak też patologiczna - wklęsła lub wypukła.
Szczególnie nieestetycznie prezentują się twory wystające ponad powierzchnię ciała, do których zalicza się blizny przerostowe (ograniczone zasięgiem do obszaru rany) oraz keloidy (obejmujące też sąsiednie tkanki). Są one ciemne, czerwone, twarde, wyraźnie odznaczające na tle skóry.
To, w jaki sposób uformuje się blizna, zależy od wielu czynników, takich jak:
- Metoda usuwania – skalpel czy laser.
- Indywidualne predyspozycje, w tym uwarunkowane genetycznie, a także związane np. z zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami autoimmunologicznymi.
- Sposób pielęgnacji rany oraz tworzącej się blizny – właściwe traktowanie miejsca po zabiegu może bardzo korzystnie wpłynąć na zachodzące procesy, natomiast zaniechanie pożądanych czynności miewa fatalne skutki estetyczne.
Reklama
Jak długo goi się blizna po usunięciu pieprzyka?
Ile goi się blizna po usunięciu pieprzyka? Wszystko zależy od cech indywidualnych oraz sposobu pielęgnacji. Zwykle jednak cały proces zajmuje kilka miesięcy, tak jak w przypadku większości ran powstałych w wyniku zabiegów.
Tuż po wycięciu znamienia rana wchodzi w krótkotrwałą fazę zapalną, następnie zaś przechodzi kolejne etapy. Po około 2-3 tygodniach powinna być już zasklepiona przez nowopowstałą tkankę.
Na zewnątrz odtworzona jest więc ciągłość skóry i naskórka. Jednak w głębszych warstwach wciąż toczą się skomplikowane, wielomiesięczne mechanizmy przebudowy, w rezultacie których dochodzi między innymi do bliznowacenia.
Jeśli są one prawidłowe, blizna jest niewielka i płaska, ledwie widoczna, niekiedy wręcz zanikająca. W wyniku różnych zaburzeń może jednak dochodzić do patologii.
Aby ich unikać, warto wdrożyć terapię blizny na możliwie wczesnym etapie.
Reklama
Jak dbać o bliznę po usunięciu pieprzyka?
Blizna na twarzy po usunięciu pieprzyka zawsze jest skazą niepożądaną. W tak eksponowanym miejscu wydatnie będzie bowiem wpływać na wygląd.
Ale też pamiątki w innych obszarach ciała mogą rażąco szpecić. Nie zawsze możliwe jest całkowite ich uniknięcie, można jednak zrobić wiele, aby zminimalizować ryzyko rozwoju blizn patologicznych, w tym przerostowych oraz keloidów.
Początek treści sponsorowanej
W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.
Koniec treści sponsorowanejJak dbać o bliznę po usunięciu pieprzyka? Co zrobić, by ślad był jak najmniej widoczny? W pierwszych dniach po zabiegu należy dbać o to, by rana pozostała czysta, sucha i jałowa.
Do czasu pełnego zasklepienia warto ją przemywać wodą oraz dezynfekować, a także regularnie zmieniać opatrunki.
Natomiast po około 2-3 tygodniach należy wdrożyć pielęgnację blizny, której tworzenie właśnie wtedy się zaczyna. Jakich środków powinno się do tego celu używać?
Reklama
Co pomaga na bliznę po usunięciu pieprzyka? Jaką maść stosować?
Do codziennej pielęgnacji warto zastosować maść na blizny, której składniki będą normalizować zachodzące w skórze procesy, w tym w szczególności mechanizm produkcji kolagenu przez fibroblasty.
Dzięki temu można skutecznie zapobiegać szpecącym przerostom. Jakich komponentów warto poszukiwać w składzie preparatów? Skuteczność w tej materii wykazują między innymi:
- heparyna,
- alantoina,
- wyciąg z cebuli.
Jeśli wszystkie trzy znajdują się w składzie jednego preparatu (a są takie dostępne w aptekach bez recepty), działają one synergicznie, wspólnie normując syntezę kolagenu, czyli kluczowego białka tkanki łącznej, od którego w dużej mierze zależy wygląd blizny.
Oprócz tego maści zawierające te składniki działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo, przeciwświądowo, zmiękczająco i regeneracyjnie.