Reklama
Samookaleczanie się – jakie są najczęstsze urazy?
Samookaleczenia są formą autoagresji, w której osoba zmagająca się z trudnościami emocjonalnymi szuka ulgi poprzez zadawanie sobie bólu i uszkadzaniu ciała. Problem dotyczy najczęściej starszych dzieci i nastolatków.
Typowe samookaleczenia obejmują rany cięte wykonane ostrym narzędziem – żyletką, kawałkiem szkła (zwane potocznie sznytami) oraz przypalania zapalniczką, które po wygojeniu pozostawiają małe ślady, przypominające tatuaż, dlatego osoby w kręgu zaufania grupy rówieśniczej nazywają je dziarami.
Cięcia najczęściej umiejscowione są na udach, przedramionach i brzuchu, gdzie blizny są łatwo ukrywane przed wzrokiem innych. Z kolei przypalanie zapalniczką pozwala na stworzenie trwałego znaku na skórze, który (choć często dyskretnie umiejscowiony) ma ważne znaczenie dla osoby samookaleczającej się.
Co istotne, nie ma tu znamion próby samobójczej, więc blizny po samookaleczeniu są płytkie i wyglądają jak ślady po przypadkowym zacięciu czy oparzeniu skóry. Leczenie fizycznych ran, jak i skutków silnych przeżyć emocjonalnych po samookaleczeniach, wymaga kompleksowego podejścia. Ważne jest zarówno leczenie śladów po cięciu się, jak i przyczyn psychicznych prowadzących do takich zachowań.
Dlaczego na skórze pozostają blizny, czy znikną same?
Młodzież po trudnych przejściach bardzo poszukuje w Internecie i wśród znajomych odpowiedzi na pytanie, ile goją się blizny po samookaleczeniu i czy ostatecznie rany po cięciu znikają.
Blizna to naturalny etap procesu gojenia się skóry po uszkodzeniu, takim jak cięcia czy oparzenia. Gdy skóra zostaje uszkodzona, organizm produkuje tkankę bliznowatą w celu zastąpienia nią uszkodzonej skóry. Rozległość i głębokość blizn zależą od kilku czynników, w tym od wielkości rany, jej lokalizacji, a także indywidualnych predyspozycji genetycznych do bliznowacenia. Niektóre blizny mogą z czasem stać się bledsze i mniej widoczne, jednak rzadko znikają całkowicie bez wsparcia farmakologicznego lub medycznego.
Młodzież, która chce ukryć świeże rany po samookaleczeniu ma swoje metody. Do najpopularniejszych należy noszenie tuszującej odzieży z długimi rękawami lub spodni (nawet w cieplejsze dni), a także używanie biżuterii lub opasek na nadgarstki i ramiona, aby zakryć tzw. sznyty przed wzrokiem innych. W skrajnych przypadkach osoby pragnące zamaskować ślady po ranach stosują makijaż korygujący lub plastry kosmetyczne.
Reklama
Jakie są metody usuwanie blizn po samookaleczeniu?
Osoby pragnące usunąć ślady po cięciu mogą skorzystać z zabiegów dostępnych w klinikach dermatologicznych. Terapia światłem LED o różnej długości fali przyspiesza proces gojenia i zmniejsza stan zapalny świeżych śladów. Z kolei laserowe usuwanie wierzchniej warstwy naskórka stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych i zmniejsza widoczność blizn.
W redukcji głębokich śladów po samookaleczeniu pomaga dermabrazja, czyli metoda mechanicznego ścierania wierzchnich warstw naskórka. Niestety ta inwazyjna technika wiąże się z długim okresem rekonwalescencji i ryzykiem przebarwień.
W przypadku bardzo głębokich lub rozległych blizn konieczne bywa chirurgiczne usunięcie tkanki bliznowatej.
Decyzję o wyborze najlepszej metody należy podjąć podczas konsultacji z dermatologiem, który oceni stan blizn po samookaleczeniu i doradzi najskuteczniejsze opcje ich usunięcia.
Reklama
Żel na blizny – skuteczny sposób do zastosowania w domu
Z pomocą przyjdą żele na blizny dostępne bez recepty, których formuła została opracowana przez firmy farmaceutyczne. Produkty te są lekami i zawierają substancje czynne o udowodnionym działaniu. Są bezpieczną alternatywą dla drogich zabiegów przeprowadzanych w klinikach dermatologicznych.
Jednym ze składników opisywanego leku jest wyciąg płynny z cebuli. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i zapobiega powstawaniu bliznowców. Dodatkowo hamuje produkcję kolagenu, co pomaga w spłaszczeniu i zmiękczeniu śladów po samookaleczeniu.
Początek treści sponsorowanej
W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.
Koniec treści sponsorowanejW żelach dostępnych bez recepty znajduje się także alantoina, która skutecznie regeneruje i nawilża skórę. Alantoina wspomaga również złuszczanie martwego naskórka, stymulując wzrost nowych komórek – dzięki czemu można efektywnie pozbyć się blizn po cięciu.
Z kolei Heparyna rozluźnia strukturę kolagenu, a w przypadku leczeniu blizn działa również przeciwzapalnie. Dodatkowo wiąże wodę w tkance, co pomaga utrzymać bliznę nawilżoną i miękką. Rozluźnia strukturę kolagenu w tkance blizny, co może pomóc ją wygładzić i uczynić bardziej elastyczną.
Należy pamiętać, aby przed nałożeniem żelu upewnić się, że blizny są czyste i suche, a następnie nałożyć cienką warstwę preparatu i delikatnie wmasowywać go w skórę przez kilka minut, aby poprawić jego wchłanianie. Dla najlepszego efektu warto powtarzać zabieg 2 razy dziennie. Stosując żel codziennie przez kilka miesięcy, zauważymy widoczne rezultaty.
Reklama
Jakie są domowe sposoby na blizny?
W spłaszczeniu i zmiękczeniu blizny pomaga masaż. Wystarczy masować bliznę okrężnymi ruchami przez 5–10 minut dziennie, wykorzystując naturalne olejki. Sprawdzi się bogaty w kwasy tłuszczowe olej z wiesiołka, kokosowy, jak i olejek z drzewa herbacianego posiadający właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Regularne masowanie blizny pomaga rozbić tkankę bliznowatą i poprawić krążenie krwi w jej okolicy.