Reklama
Czym są blizny zanikowe?
Blizny zanikowe, inaczej nazywane atroficznymi, to wklęsłe zmiany skórne, przypominające dziurki lub ubytki o różnych kształtach i rozmiarach. Ślady mogą pojawiać się pojedynczo, ale najczęściej występują w większych skupiskach. W początkowej fazie bywają zaczerwienione co dodatkowo je podkreśla.
Niestety bardzo często zmiany atroficzne zlokalizowane są w odsłoniętych miejscach – np. na twarzy. Ich widoczność zależna jest m.in. od wielkości śladu, a także koloru i typu skóry. Najbardziej zauważalne są głębokie blizny zanikowe – np. na policzkach. Podkreśla je dodatkowo napięcie skóry i oświetlenie skierowane pod odpowiednim kątem.
Przyczyny powstawania blizn zanikowych
Blizny atroficzne powstają gdy dochodzi do różnego rodzaju uszkodzeń skóry, a proces gojenia nie przebiega prawidłowo. Główną przyczyną jest w tym wypadku zbyt niska synteza kolagenu – białka, stanowiącego podstawowy budulec skóry. W wyniku toczącego się wcześniej stanu zapalnego, włókna kolagenowe zostają przerwane, a jego niedostateczna produkcja podczas regeneracji, sprawia, że w miejscach chorobowo zmienionych powstają ubytki.
Najczęściej spotykane są blizny zanikowe po trądziku i ospie wietrznej, ale powodem ich powstawania mogą być również inne choroby i zakażenia skóry, w których przebiegu pojawia się wysypka i ropiejące wykwity.
Blizny tego typu najlepiej leczyć jak najszybciej po ich powstaniu, gdy skóra ma większe zdolności regeneracyjne, choć niektóre metody są skuteczne również w przypadku starszych śladów.
Reklama
Metody leczenia blizn zanikowych
Blizny atroficzne bywają bardzo trudne do całkowitego usunięcia. Istnieje jednak wiele metod dostosowanych do wielkości i głębokości zmian, które mogą w znacznym stopniu je zredukować, poprawiając wygląd skóry.
Leczenie blizn zanikowych – świeżych i o mniejszej głębokości, warto zacząć od preparatów pielęgnacyjnych dostępnych w aptekach. Odpowiedni produkt pomoże wybrać lekarz dermatolog, dostosowując go do rodzaju skóry i nasilenia zmian.
Usuwanie blizn zanikowych – rozległych i głębokich, warto przeprowadzić wykorzystując zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Bywają one bardziej skuteczne zwłaszcza przy starszych, wieloletnich śladach. Warte wypróbowania są m.in.: mezoterapia igłowa, peelingi chemiczne, wypełnianie blizn kwasem hialuronowym oraz laseroterapia.
Reklama
Laseroterapia w leczeniu blizn zanikowych
Przy pomocy laseroterapii można zmniejszyć widoczność blizn atroficznych – zarówno świeżych jak i obecnych na skórze dłuższy czas. W pierwszym przypadku, zabieg laserowy przyspiesza proces syntezy kolagenu, poprawia mikrokrążenie skóry, przez co skraca czas jej regeneracji. Przy terapii starszych śladów z kolei, laser wywołuje kontrolowane uszkodzenia w tkankach blizny, co pobudza produkcję białka budulcowego skóry i stymuluje jej odnowę.
Rodzaj i parametry urządzenia dostosowuje się indywidualnie do pacjenta i jego potrzeb. Bez względu na to jak długo pacjent zmaga się z problemem, blizny zanikowe po laserze zostają spłycone, przez co są mniej widoczne. Świeże i niewielkie ślady, czasami udaje się usunąć całkowicie.
Reklama
Preparaty i kosmetyki na blizny zanikowe
Przy mniej nasilonych zmianach, zanim skorzysta się z zaawansowanych zabiegów, warto wypróbować preparaty lecznicze i kosmetyki, które są dostępne w aptekach. W niektórych przypadkach – zwłaszcza przy świeżych śladach, dają one zadowalające rezultaty.
Forma produktu, która się tu sprawdza to m.in. żel, krem lub maść na blizny zanikowe. W wyborze odpowiedniego preparatu może pomóc dermatolog, dopasowując go m.in. do rodzaju skóry. Przykładowo, dla osób z cerą trądzikową i bliznami potrądzikowymi, które powinny unikać kosmetyków o bardziej skoncentrowanej, obciążającej konsystencji, dobrym wyborem będzie żel lub lekki krem.
Oprócz tego, warto zwrócić uwagę, aby wybrane produkty wykazywały działanie wygładzające, nawilżające i przeciwzapalne. Popularne składniki o takich właściwościach, dostępne w niektórych kremach i żelach na blizny, to alantoina, heparyna i wyciąg z cebuli. Pomocny w zwalczaniu blizn zanikowych może być także retinol, stymulujący produkcję kolagenu i odnowy tkanek. Dużą skuteczność wykazują też kosmetyki na bazie kwasów, np. salicylowego, glikolowego, azelainowego, które wygładzają i rozjaśniają istniejące ślady.
Ponadto, polecane są żele silikonowe chroniące bliznę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, które dodatkowo nawilżają i uelastyczniają skórę, spłycając nieestetyczne ślady.