Ból brzucha po jedzeniu – czym jest?
Ból brzucha po jedzeniu to objaw dość powszechnie nękający zarówno dzieci jak i dorosłych.
Bóle brzucha po jedzeniu mogą mieć mnóstwo powodów, dlatego diagnostyka tego problemu nie jest łatwa dla lekarzy. Bóle brzucha i wzdęty brzuch po jedzeniu mogą być spowodowane niegroźnymi przyczynami. Czasami jednak wynikają z toczących się w organizmie poważnych chorób lub stanowią efekt niebezpiecznych zaburzeń.
Jeśli po jedzeniu boli brzuch, może to wskazywać na m.in. zatrucie pokarmowe, nietolerancję pokarmową, alergię na dany składnik, grypę jelitową, ale także kamicę żółciową, zapalenie trzustki, czy zapalenie pęcherzyka żółciowego.
Reklama
Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny
Najczęstszą przyczyną bólu brzucha po jedzeniu jest niestrawność, spowodowana przejedzeniem, spożyciem potrawy wzdymającej, ciężkostrawnej, tłustej, itp. W takim przypadku do bólu brzucha mogą dołączyć inne czynniki, jak uczucie sytości, pieczenia w nadbrzuszu i wzdęcia.
Za ból żołądka o charakterze skurczowym odpowiada zatrucie pokarmowe, pojawiające się po zjedzeniu posiłku zawierającego np. bakterię Salmonelli. Wówczas z reguły mamy do czynienia z bólem brzucha i biegunką, wymiotami czy nudnościami.
Ból brzucha po jedzeniu może być wynikiem reakcji alergicznej organizmu na dany produkt oraz nietolerancji pokarmowej (np. na mleko, czy jego przetwory).
Bóle brzucha po jedzeniu są spowodowane niekiedy takimi schorzeniami jak np.:
- zespół jelita drażliwego (oraz inne choroby jelit);
- wrzody żołądka;
- refluks żołądka;
- choroby pęcherzyka żółciowego (np. zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa);
- zapalenie trzustki.
Natychmiastowa pomoc medyczna jest niezbędna, jeśli oprócz bólu brzucha po jedzeniu zaobserwuje się krwawienie z przewodu pokarmowego, nie ustępujące wymioty, spadek wagi, problemy z przełykaniem, występowanie wyczuwalnego guza w jamie brzusznej, anemię oraz żółtaczkę.
Reklama
Ból brzucha u dziecka po jedzeniu
Ból brzucha u dziecka po jedzeniu może wynikać z powyższych przyczyn. Może także mieć inne podłoże, np. pasożyty, które szczególnie chętnie atakują przedszkolaków. Jeśli dziecko skarży się na rozlany, nasilający się po jedzeniu ból brzucha, poza tym ma żółtawe, śmierdzące stolce, jego waga spada, a czasami pojawiają się stany podgorączkowe, wysypka, biegunka, brak apetytu, problemy ze snem i nudności, możliwe, że mamy do czynienia z pasożytem bytującym w układzie pokarmowym malucha.
U dzieci najczęściej występują takie pasożyty jak glista ludzka, owsiki, czy lamblie. Aby potwierdzić ich obecność w systemie trawiennym dziecka, należy wykonać badanie kału.
Reklama
Ból brzucha po jedzeniu – leczenie
Leczenie bólu brzucha objawiającego się po posiłku zależy od przyczyny jego występowania oraz od zaleceń lekarskich.
Lekarz może zlecić wykonanie endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz USG jamy brzusznej, żeby poszerzyć obraz diagnostyczny, a potem zalecić właściwy sposób postępowania.
W kuracji niestrawności ważna jest dieta, która powinna być lekka, a posiłki niewielkie ale częste. Ważne jest także pozbycie się groźnych nałogów, takich jak palenie papierosów, czy picie zbyt dużej ilości alkoholu.
Ból brzucha wywołany schorzeniami jelitowymi leczy się hioscyną lub bromkiem oksyfenonium, a także dietą bogatą w błonnik.
Na wrzody żołądka oraz na refluks przełykowy zaleca się natomiast przyjmowanie leków zobojętniających kwaśny odczyn soku żołądkowego.
W przypadku wykrycia pasożytów u jednego z domowników, kuracji musi poddać się cała mieszkająca z nim rodzina.
Reklama
Ból brzucha po jedzeniu – profilaktyka
Aby uniknąć bólu brzucha po jedzeniu należy stosować racjonalną dietę, unikając potraw wzdymających, ciężkostrawnych, tłustych, pikantnych, słodkich, itp.
W profilaktyce bólu brzucha po posiłku ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów w ciągu dnia, najlepiej wody (co najmniej 2 litrów na dobę).
Kolejną istotną kwestią jest regularny ruch, który zadba o prawidłową pracę jelit i właściwy rytm wypróżnień.
Aby wzdęty i duży brzuch po jedzeniu nie stanowił przeszkody w normalnym funkcjonowaniu, powinno się również unikać palenia papierosów oraz nadużywania alkoholu.