Ból brzucha w ciąży powinien zostać zgłoszony lekarzowi, by nie doprowadzić do powikłań. Szczególnie ważna jest szybka reakcja, gdy występują dodatkowe objawy, jak:
- krwawienie lub plamienie z pochwy,
- silne skurcze,
- gorączka,
- wymioty,
- wzdęcia,
- biegunka.
Część kobiet skarży się na ból po prawej stronie brzucha w ciąży, który może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, dlatego ważna jest konsultacja lekarska w celu rozpoznania i w razie konieczności wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
Przyczyny bólu brzucha w ciąży związane z samą ciążą
Ból brzucha w ciąży nie powinien być lekceważony, gdyż niekiedy może świadczyć o komplikacjach płodu, jednak w wielu przypadkach nie stanowi zagrożenia dla matki, ani dziecka. Dla wykluczenia powikłań warto skonsultować się z ginekologiem.
Do przyczyn bólu brzucha w ciąży zaliczyć należy:
- powiększającą się macicę,
- ruchy dziecka,
- odklejanie się łożyska,
- tzw. skurcze przepowiadające – występujące tuż przed porodem,
- poronienie,
- przedwczesny poród.
Reklama
Bóle brzucha w ciąży nie muszą świadczyć o problemach z ciążą. Z jakich jeszcze powodów ciężarną może boleć brzuch?
Nie zawsze ból brzucha ma bezpośredni wpływ z ciążą oraz płodem. Niekiedy wskazuje na inne dolegliwości, które często pojawiają się u kobiet w ciąży. Przyczynami bólu brzucha w ciąży mogą być również:
- Ból mięśniowo-szkieletowy jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha w ciąży. Zazwyczaj jest on spowodowany zmianami w postawie spowodowanymi naciskiem dziecka na różne struktury miednicy, a także rozstępami, czy zatrzymywaniem płynów. Takie bóle mogą być odczuwane w dolnej części pleców poniżej żeber, a czasem mogą rozprzestrzeniać się na pachwiny.
- Kolka nerkowa w ciąży jest drugą najczęstszą przyczyną bólu brzucha w ciąży. Jest to bolesny stan, który pojawia się w wyniku skurczu moczowodów. Charakteryzuje się silnym bólem, który pojawia się nagle i trwa przez 15 do 20 minut. Ból może promieniować do pleców, bioder i nóg.
- Ból spowodowany zaparciami. Przyczyną może być dieta o niskiej zawartości błonnika (np. warzywa), nieodpowiednie nawodnienie i zbyt mała aktywność fizyczna. Kobiety z tym problemem będą odczuwać dyskomfort podczas wypróżnień.
Reklama
Co oznacza ból brzucha w ciąży jak na okres?
Ból brzucha to pojęcie ogólne i ważne jest, by obserwować m.in.:
- dokładną lokalizację bólu,
- jego charakter,
- częstotliwość występowania,
- objawy dodatkowe,
- natężenie bólu.
Dokładne opisanie bólu zdecydowanie ułatwi rozpoznanie przyczyny. Ból brzucha na początku ciąży jak przed okresem zwykle jest stanem naturalnym i nie powinien budzić niepokoju, jednak dla pewności warto poinformować o tym swojego lekarza.
Ból brzucha w ciąży jak na okres najczęściej świadczy o właściwie powiększającej się macicy. W pierwszym trymestrze ból zwykle opisywany jest, jako kłujący i rozrywający. Dokładniej wynika to z działania hormonów – podwyższenia poziomu progesteronu we krwi. Odpowiada on za przekrwienie tkanek. Ból często występuje w pachwinach, jeśli jednak towarzyszą mu dodatkowe objawy, ważna jest konsultacja lekarska.
Reklama
Kłujący ból brzucha w ciąży - o czym może świadczyć?
Niekiedy ból brzucha w ciąży opisywany jest mianem kłującego. Co oznacza taki rodzaj dolegliwości? Bardzo często jest to objaw zgagi, do której dochodzi na skutek pomniejszenia napięcia mięśnia w dolnej części przełyku. Dochodzi do refluksu żołądkowo-przełykowy, nazywanego właśnie, jako zgaga.
Jeśli poza kłuciem występuje plamienie, bądź krwawienie z pochwy taki stan może oznaczać poronienie, bądź ciążę pozamaciczną, dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie wszystkich objawów. Kłucie w podbrzuszu niekiedy występuje na skutek przedwczesnego odklejania się łożyska, jednak zwykle towarzyszą mu dodatkowe objawy, jak skurcze
i krwawienie z pochwy.
Reklama
Ból brzucha we wczesnej ciąży - czy to powód do niepokoju?
Jak już wcześniej wspomniano, bóle brzucha na początku ciąży pojawiają się najczęściej poprzez powiększającą się macicę, a także wzrost płodu.
Bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży obecne są przede wszystkim na skutek zmian hormonalnych. Niestety, początek ciąży jest również obarczony ryzykiem poronienia, którego jednym z głównych objawów jest właśnie ból brzucha. Gdy jest to silny ból brzucha w ciąży i ma charakter skurczowy, bądź towarzyszą mu dodatkowe, niepokojące symptomy, ważna jest szybka konsultacja lekarska.
Reklama
Bóle brzucha w ciąży – po prawej lub lewej stronie
Poza dokładną obserwacją częstotliwości i charakteru objawów należy także zwracać uwagę na lokalizację dolegliwości. Ból brzucha po prawej stronie w ciąży może oznaczać co innego, niż ból brzucha w ciąży z lewej strony. Co zatem sugeruje wystąpienie dyskomfortu z danej strony brzucha?
- ból brzucha w ciąży po prawej stronie – w wielu przypadkach oznacza on zapalenie wyrostka robaczkowego, kamicę żółciową, problemy jelit, bądź zapalenie jelita drażliwego,
- ból brzucha po lewej stronie w ciąży – niekiedy jest on oznaką kolki nerkowej, ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki, torbieli na jajnikach lub zapalenia jelit.
Reklama
Ból w dole brzucha w ciąży w 3. trymestrze
Ból w dole brzucha w ciąży w jej zaawansowanym stadium najczęściej występuje tuż przed porodem i oznacza zbliżające się przyjście dziecka na świat. Często są to tzw. skurcze przepowiadające, które pojawiają się przed samym porodem.