Skąd się bierze ból brzucha ze stresu i gdzie boli?
Stres jest naturalną reakcją organizmu na trudne sytuacje, które organizm odczytuje, jako zagrożenie lub presję. Jednym z częstych objawów stresu jest ból brzucha.
Ten rodzaj bólu należy do zaburzeń czynnościowych, które są ściśle powiązane z zaburzeniem funkcjonowania przewodu pokarmowego. Ból brzucha ze stresu to odpowiedź układu trawiennego na problemy i zdenerwowanie.
Czemu boli brzuch od stresu? Stres pobudza jelita do intensywnej pracy i wywołuje silne skurcze żołądka.
W czasie zdenerwowania czy odczuwania strachu mózg zaczyna informować wszystkie tkanki i narządy o zagrożeniu. Wysyła takie informacje, aby zmobilizować organizm do walki. Jednym z odbiorców tych sygnałów jest żołądek. Podniesiony poziom adrenaliny powoduje wydzielanie większej ilości kwasów trawiennych i podrażnienie błony śluzowej żołądka.
Dodatkowo wydzielany w trudnych sytuacjach kortyzol (hormon stresu) pobudza do działania wszystkie układy i powstaje połączenie na osi mózg-jelita.
Bóle brzucha ze stresu to nadaktywność mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej. Takie silne i regularne skurcze mięśni odczuwamy, jako męczący i często trudny do wytrzymania ból w obrębie jamy brzusznej. Stres zaburza także perystaltykę jelit i tym samym utrudnia przesuwanie pokarmu przez układ trawienny, a to przyczynia się do dalszego wzrostu bólu.
Cały łańcuch takich zależności wyraźnie potwierdza, że istnieje silny związek pomiędzy stresem a bólem brzucha.
Często stres jest jedną z przyczyn powstania zespołu jelita drażliwego, który może być początkiem wielu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Stresowy ból brzucha wywołuje u wielu osób niepokój i obawę przed ewentualną chorobą. Taki kolejny niepokój jeszcze mocniej potęguje stres, a ten z kolei nasila bolesne skurcze.
Gdzie boli brzuch ze stresu? Najczęściej jest zlokalizowany w śródbrzuszu, czyli w pobliżu jelit lub w nadbrzuszu, czyli w okolicach żołądka. Jak rozpoznać ból brzucha ze stresu? Ten charakterystyczny ból odczuwamy, jako skurcze bądź ugniatanie w żołądku. W niektórych przypadkach może także przypominać ściśnięcie żołądka.
Reklama
Jakie inne objawy daje ból brzucha ze stresu?
Ból brzucha od stresu jest jednym z objawów, ale osoby znajdujące się w stresującej sytuacji lub w stanie stałego napięcia emocjonalnego mogą dodatkowo odczuwać różne dolegliwości.
Innymi objawami bólu brzucha ze stresu są:
- biegunka stresowa - zaburzone trawienie powoduje dłuższe zaleganie pokarmu w żołądku, które w wielu przypadkach jest przyczyną biegunki,
- wzdęcia - na skutek stresu zaburza się perystaltyka jelit i dochodzi do zwolnionego przemieszczania się w mas kałowych i w konsekwencji dochodzi do zbyt silnej fermentacji. Zwiększona produkcja gazów w jelitach skutkuje wzdęciami i gazami,
- wymioty - podwyższony poziom kortyzolu i adrenaliny w czasie stresu wpływa na układ nerwowy, wywołując skurcze żołądka. W konsekwencji następuje zwiększone wydzielanie soków żołądkowych i przyspieszenie trawienia, co doprowadza do nadmiernego opróżniania żołądka
- ból głowy - stres objawia się także napięciowym bólem głowy, który jest skutkiem nadmiernego napięcia mięśni, wywołanego przez nagły skok adrenaliny,
- zgaga - nadmierna produkcja kwasu żołądkowego doprowadza często do powstania zgagi, czyli uczucia palenia i pieczenia w przełyku i klatce piersiowej,
- ból jelit - nadmierne napięcie mięśni gładkich w jamie brzusznej wywołane stresem odczuwane jest, jako silny skurcz lub kolka,
- przyrost wagi - nadmiar kortyzolu, który gromadzi się w organizmie sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, głównie w obrębie brzucha.
Reklama
Ból brzucha ze stresu u dzieci i w ciąży
Silne emocje wywołują stres i ból brzucha nie tylko u dorosłych, ale często taki objaw pojawia się u dzieci. Przeżycia dnia codziennego, napięcia w różnych sytuacjach (szczególnie nowych) są przyczyną bólów brzucha o różnym natężeniu i częstotliwości. W brzuchu znajduje się dużo komórek nerwowych i często pierwszym objawem zderzenia ze stresem jest jego bolesność.
U dziecka obok bólu brzucha ze stresu mogą pojawić się:
- mdłości,
- wymioty,
- przyspieszony oddech,
- duża potliwość,
- brak apetytu,
- nocne koszmary,
- moczenie się w nocy.
Rodzice obserwując swoje dziecko mogą skojarzyć ból brzucha ze stresem. Przykładem jest powtarzający się ból przed wyjściem do przedszkola. To jasny sygnał, że pociecha stresuje się nowym otoczeniem, bądź doświadczyła w przedszkolu przykrości. Jeśli takie sytuacje powtarzają się warto skonsultować to z psychologiem, bo dziecko może przeżywać symptom napięcia psychicznego. Dzieci mają problemy ze skutecznym radzeniem sobie ze stresem. Bagatelizowanie nawracających bólów brzucha o tym podłożu może doprowadzić do wystąpienia zespołu jelita drażliwego.
Również stres u kobiet w ciąży może objawiać się bólami brzucha. Ciąża jest czasem niepewności przed nieznanym i oczekiwaniem na zupełnie nową sytuację. Zdenerwowanie w ciągu dnia może wywołać ból brzucha lub podbrzusza. Silny stres potrafi dość mocno podwyższyć poziom kortyzolu i tym samym spowodować silne skurcze mięśni o obrębie jamy brzusznej. Przewlekły stres prowadzi do niepotrzebnych powikłań.
Przyszła mama powinna zawsze pamiętać, iż musi reagować na każdą nieprawidłowość w ciąży. Bóle brzucha mogą mieć nie tylko podłoże psychogenne, ale także ginekologiczne. W wielu przypadkach taki ból może stanowić zagrożenie dla życia płodu lub mamy, a zatem nie wolno go lekceważyć. Każdy niepokojący objaw trzeba zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę.
Reklama
Jak leczyć ból brzucha ze stresu?
Z bólem brzucha ze stresu możemy sobie poradzić, jeśli poznamy jego konkretną przyczynę, stosujemy terapię eliminującą powody stresu i włączymy wsparcie farmakologiczne, zalecone przez lekarza.
Początek treści sponsorowanej
Ciągły pęd, sytuacje stresowe, czy nadmiar obowiązków sprawiają, że każdego dnia narażeni jesteśmy na napięcie nerwowe. Warto sobie pomóc. Można na przykład sięgnąć po lek uspokajający, którego bazą jest waleriana lub melisa. Należy dodać, że produkty ziołowe najlepiej działają przy dłuższym stosowaniu. Preparat bez recepty, w wygodnych kapsułkach lub w postaci syropu znajdziesz TUTAJ.
Koniec treści sponsorowanejNie jest możliwe całkowite wyeliminowanie stresu z życia, ale warto wypracować sobie techniki radzenia z trudnymi sytuacjami. W tym celu możemy skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Pozytywne rezultaty przynosi terapia poznawczo-behawioralna, która pozwala rozpoznać przyczynę stresu i zmienić negatywne myśli. Ból brzucha w stresie wywołuje także dodatkowy niepokój i lęk o zdrowie, dlatego lekarze w niektórych przypadkach zalecają leki na uspokojenie.
Jak leczyć ból brzucha ze stresu? Ból brzucha spowodowany stresem można leczyć, stosując środki o działaniu rozkurczowym. Zawierają one substancje, które minimalizują nieprawidłowe skurcze mięśni gładkich i normalizują perystaltykę jelit. Do takich substancji należy chlorowodorek drotaweryny, łagodzący tego typu dolegliwości czy symetykon, który zmniejsza nadmiar gazów w jelitach i żołądku. Niektórym osobom lekarze zalecają leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego.
Pamiętajmy - stresowy ból brzucha warto skonsultować z lekarzem, ponieważ długotrwały stan bólowy może doprowadzić do powikłań żołądkowo-jelitowych.
Reklama
Jak pozbyć się bólu brzucha ze stresu? Domowe sposoby
Jak pozbyć się bólu brzucha ze stresu domowymi metodami? Oto kilka propozycji:
- zioła o charakterze uspokajającym, które zmniejszają negatywne skutki stresu. Do takich należy melisa, działająca wyciszająco i rozkurczowo w zaburzeniach jelit o podłożu emocjonalnym lub kozłek lekarski (popularna waleriana), która zmniejsza napięcie i działa lekko usypiająco,
- techniki relaksacyjne, czyli ćwiczenia, które pomagają opanować emocje. Popularne są ćwiczenia oddechowe, polegające na wykonywaniu głębokich oddechów przeponowych. Oto schemat świadomego oddychania - maksymalny wdech, wstrzymanie oddechu na 2-3 sekundy, powolny wydech, trwający dwa razy dłużej niż wdech (10 powtórek). Techniką relaksacyjną jest także aromaterapia,
- regularna aktywność fizyczna,
- zwolnienie tempa życia,
- regularny sen w odpowiednich warunkach (przewietrzony pokój, odłożenie telefonu)
- uprawianie jogi,
- kąpiele i masaże relaksacyjne,
- odpowiednia dieta, lekkostrawna i beztłuszczowa, bogata w witaminy i minerały,
- zrozumienie swoich emocji i zaakceptowanie sytuacji, na których nie mamy wpływu,
- planowanie zajęć i nie odkładanie spraw „na ostatnią chwilę”,
- wyciszenie podczas słuchania ulubionej muzyki.