Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na wykonaniu takich badań, jak:
-
szczegółowy wywiad lekarski,
-
ogólne badanie pacjenta, w tym badanie gardła
W razie wątpliwości lekarz rodzinny może dać skierowanie do laryngologa, który z kolei zbada gardło z użyciem specjalnych narzędzi, niekiedy zleci dodatkowe badania np. wymaz.
Przyczyny bólu gardła przy przełykaniu
Ból gardła podczas przełykania obecny jest głównie w czasie infekcji – bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych. Jest to jeden z głównych objawów takich chorób jak:
-
Ostre i przewlekłe zapalenie gardła,
-
Angina – zapalenie migdałków
-
grypa,
-
przeziębienie,
-
ropień okoomigdałkowy
-
obecność ciała obcego
-
zmiany nowotworowe.
Ostry ból gardła przy przełykaniu
Silny ból gardła przy przełykaniu nie powinien zostać lekceważony, gdyż może on świadczyć o schorzeniach, które wymagają szybkiego podjęcia leczenia.
Reklama
Ból gardła przy przełykaniu po jednej stronie
Co może oznaczać sytuacja, w której dolegliwość obecna jest po jeden stronie gardła? Ból gardła przy przełykaniu po prawej lub po lewej stronie powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż może być symptomem schorzeń o podłożu nowotworowym.
Ból gardła podłożu nowotworowym dotyka częściej osoby, które regularnie palą papierosy, a także spożywają alkohol.
Ponadto ból gardła zlokalizowany po jednej stronie może oznaczać ropień okołomigdałkowy. Jest to zbiornik z ropną treścią, która zbiera się w okolicy migdałka. Mogą mu towarzyszyć powiększone węzły chłonne.
Reklama
Ból gardła przy przełykaniu promieniujący do ucha
Ból gardła promieniujący do ucha przy przełykaniu śliny najczęściej świadczy o stanie zapalnym, na przykład anginie. Jej główne symptomy to:
-
biały nalot na migdałkach, tzw. czopy,
-
gorączka,
-
utrudnione połykanie,
-
dreszcze,
-
powiększone węzły chłonne,
Angina jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Za jej wystąpienie odpowiedzialne są paciorkowce z grupy A. Schorzenie atakuje głównie dzieci.
Niekiedy ból gardła i ucha obecny jest na skutek zapalenia: ucha czy ślinianek przyusznych.
Reklama
Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu
Co zrobić gdy boli gardło przy przełykaniu? Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżaniu gardła. Mimo braku pragnienia należy pić dużo płynów, a w czasie ogrzewania mieszkania warto na grzejnikach kłaść wilgotne ręczniki.
Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu to również:
-
płukanie gardła wodą z solą,
-
stosowanie ziołowych płukanek – np. z szałwii czy rumianku.
Ponadto w aptekach dostępnych jest wiele preparatów na ból gardła, które można nabyć bez recepty. Należy jednak pamiętać, iż ich głównym zadaniem jest zmniejszanie odczuwania objawów, a nie eliminowanie przyczyny dolegliwości. Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje.
Kiedy ból gardła dotyka całą rodzinę, warto sięgnąć po uniwersalny produkt, który będzie skuteczny na każdy ból. Na rynku dostępne są preparaty w aerozolu, działają przeciwzapalnie i odkażająco.