Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ból głowy - przyczyny. Co oznacza z różnych stron?

Ból głowy z przodu, ból z tyłu głowy, ból głowy na czubku, ból głowy po lewej stronie - każdy z nich może świadczyć o innym procesie chorobowym. Również bóle samoistne, nie wywołane chorobą rozpoznaje się na podstawie lokalizacji bólu, a także rodzaju bólu i stopniu jego nasilenia. Lekarz, by rozpoznać przyczynę bólu głowy, przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Często jest w stanie postawić właściwą diagnozę, na podstawie opisu bólu przez pacjenta i jego lokalizacji.
Kobieta trzymająca się za czoło
Źródło: 123RF
Spis treści

Ból z tyłu głowy: nadciśnienie tętnicze, zapalenie opon mózgowych, krwotok podpajęczynówkowy

Ból z tyłu głowy to zdecydowanie najbardziej niepokojąca lokalizacja bólu. Nie zawsze ból zlokalizowany w tym miejscu świadczy o toczącym się w organizmie procesie chorobowym, ale może być wyjątkowo niebezpieczny, a w niektórych przypadkach stanowić nawet zagrożenie dla życia.

Ból z tyłu głowy często ma związek z nadciśnieniem tętniczym. Ten rodzaj bólu głowy pacjenci opisują jako ciągły, kłujący, pulsujący. Pojawia się zwykle rano - wtedy ciśnienie tętnicze jest najwyższe. Oprócz bólu mogą wystąpić szumy uszne, zaczerwienie twarzy, mroczki przed oczami, zawroty głowy, mdłości. Takie objawy wymagają konsultacji z lekarzem kardiologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Krwotok podpajęczynówkowy, wywołany najczęściej pęknięciem naczynia tętniczego mózgu, można poznać po silnym bólu głowy z tyłu w okolicy potylicy i karku. Ból pojawia się nagle, pulsuje w głowie i narasta. Dolegliwościom bólowym towarzyszą: światłowstręt, nudności, wymioty. Może dojść do napadu padaczkowego, utraty świadomości, przytomności, a nawet zgonu. W przypadku podejrzenia krwotoku podpajęczynówkowego trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Silny ból głowy z tyłu może być oznaką zapalenia opon mózgowych. Do innych objawów zapalenia opon mózgowych zalicza się sztywność karku, wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, senność, nudności, wymioty, a w skrajnych przypadkach zaburzenia świadomości, drgawki, utratę przytomności. Chorobę leczy się farmakologicznie, a leczenie zależy od tego, czy wywołały ją bakterie, wirusy, grzyby czy pasożyty. 

Nerwoból potyliczny to kolejna jednostka chorobowa, którą można rozpoznać po bólu z tyłu głowy. Ból najczęściej jest efektem uszkodzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym lub zwyrodnienia w tym miejscu, które doprowadziło do ucisku na nerw potyliczny, który biegnie od karku w stronę sklepienia czaszki. Do choroby może też doprowadzić chroniczny stres, przewlekłe napięcie mięśni karku, guz na potylicy.

Ból zwykle występuje po jednej stronie karku i promieniuje do czoła.

Ból z tyłu głowy po lewej stronie lub po prawej może być związany z infekcjami ucha lub zęba. Ten rodzaj bólu nie powinien niepokoić, wyleczenie infekcji sprawi, że znikną też dolegliwości bólowe.

Reklama

Ból głowy z przodu: migrena i klasterowy ból głowy

Ból głowy z przodu jest typowy dla migreny. Migrenowy ból głowy jest silny, intensywny i bywa pulsujący. Zwykle występuje w okolicy oczodołu lub czoła. Charakterystyczne objawy migreny, oprócz bólu głowy, to światłowstręt, nudności, wymioty, słabe widzenie. Napad migreny zwykle trwa od 4 do 72 godzin.

Ból głowy z przodu, bardzo silny i pulsujący jest charakterystyczny dla klasterowego bólu głowy. To wyjątkowo silny ból głowy, ale na szczęście rzadko występujący. W większości przypadków występuje jednostronnie na skroni lub oczodole. Pacjenci opisują ten ból jako rozdzierający, wiercący, kłujący, palący. Zwykle pojawia się nagle. Napad bólu trwa od kilku minut do dwóch godzin. Takie napady pojawiają się kilka razy w ciągu doby i mogą utrzymać się przez kilka tygodni. Napady występują okresowo - najczęściej dwa razy w roku. Silny ból głowy powraca o tych samych porach dnia i w tych samych porach roku.  Dolegliwościom bólowym towarzyszy przekrwienie i łzawienie oczu, obrzęk powiek, zatkany nos, zwężenie źrenicy po stronie bólu. Przyczyna klasterowego bólu głowy nie jest znana, a leczenie powinno przebiegać pod kontrolą specjalisty.

Zobacz też: Przewlekły ból głowy - co może oznaczać codzienny ból głowy?

Reklama

Ból głowy na czubku: zapalenie zatoki klinowej

Zapalenie zatoki klinowej jest znacznie poważniejsze od zapalenia zatok czołowych czy szczękowych. Dochodzi do niego na skutek przewlekle nieleczonej choroby zatok, nadkażenia bakteryjnego błony śluzowej zatok, mukowiscydozy, urazów. Zapalenie zatoki klinowej można rozpoznać po bólu głowy na czubku, bardzo intensywnym, nasilającym się przy pochylaniu, ale także ogólnym osłabieniu, zmęczeniu, gorączce. Nieleczone może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia nerwu wzrokowego, zapalenia zatoki jamistej, upośledzenia węchu.

Reklama

Ból głowy w skroniach: napięciowy ból głowy

Natomiast ból głowy w skroniach, po obu stronach, jest typowy dla napięciowego bólu głowy. Po czym go poznać? Ból pojawia się zazwyczaj o tej samej porze dnia, jest tępy, ciągły i narasta. Może trwać kilka dni, a w skrajnych przypadkach nawet kilka miesięcy. Bólowi towarzyszy ucisk głowy. Bardzo rzadko występują mdłości i wymioty. Ból jest bardziej uciążliwy ze względu na ciągłość niż na intensywność. Nasila się pod wpływem emocji, stresu, zmęczenia, braku snu.

Czytaj również: Ból głowy z przodu (czoło) - przyczyny i sposoby leczenia

Bibliografia

  • A. Stępień, Bóle głowy - diagnostyka i leczenie, Czelej Wydawnictwo, Lublin 2004, wyd.1, ISBN: 83-89309-35-1.
  • I. Domitrz, M. Straburzyński, Bóle głowy - przypadki kliniczne, Medical Education Wydawnictwo, Warszawa 2019, wyd.1, ISBN: 978-83-65471-59-8.
  • I. Domitrz, Dekalog postępowania w najczęstszych samoistnych bólach głowy - migrenie i bólu głowy typu napięciowego, red. wyd. pol. W. Kozubski, Wydawnictwo, Polska 2021, wyd.1, ISBN: 978-83-66097-75-9.
  • M. Malec-Milewska, J. Woroń, Kompendium leczenia bólu, Medical Education Wydawnictwo, Warszawa 2017, wyd.3, ISBN: 978-83-65471-11-6.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ból
Rwa kulszowa - objawy i sposoby leczenia. Ile trwa?
Kobieta z bólem korzonków
Ból z lewej strony pod żebrami przy dotykaniu i po jedzeniu - co oznacza?
Ból brzucha pod żebrami z lewej
Zespół cieśni nadgarstka - objawy, badania i ćwiczenia
Osoba z bolącym nadgarstkiem
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Ból brzuchu z prawej strony
Ból w prawym boku - kłujący, tępy, ostry. Sprawdź, co oznacza
Kobietę bolą dłonie
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Ból brzucha pod żebrami
Ból z prawej strony pod żebrami - czym jest spowodowany? Diagnostyka

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda