Ból głowy po prawej stronie - kiedy i dlaczego może się pojawić?
Ból głowy w zależności od czynników go wywołujących przyjmuje różne postacie i pojawia się w specyficznych lokalizacjach. Dzięki temu możliwe jest szybsze odnalezienie przyczyny. W każdym przypadku niezbędna jest obserwacja objawów towarzyszących i dokładna diagnostyka. Tylko wtedy wskazane przez specjalistę leczenie będzie skuteczne.
Ból głowy po jednej stronie (np. prawej) może być spowodowany przez wiele czynników - zarówno utożsamianych ze stanem chorobowym lub urazem mechanicznym (w tym tępym urazem głowy lub szyi), jak i ze stresem, zmęczeniem, przepracowaniem, czy wstrząsem emocjonalnym.
Przyczyną dolegliwości bólowych potrafi być również niewłaściwa pozycja podczas snu albo noszenie kasków czy ochraniaczy, które źle dobrane uciskają, naczynia krwionośnych wywołując jednostronne lub obustronne dolegliwości.
Ból głowy z prawej strony może przyjmować postać pierwotną lub wtórną. Pierwsza z nich nie jest związana z żadną jednostką chorobową. Wyróżnia się:
- migrenę - jednostronny i pulsujący ból głowy, mogą także występować mroczki przed oczami, zawroty głowy oraz nadwrażliwość na zapachy i światło, nudności, wymioty, a nawet biegunka;
- napięciowy ból głowy – obustronny i symetryczny. Opisywany jest jako ból ciągły, tępy i uciskający;
- klasterowy ból głowy - najsilniejszy ból głowy. Ma charakter palący, rozdzierający i kłujący, występuje jednostronnie.
Natomiast wtórna postać bólu głowy z prawej strony może być wywołana następującymi schorzeniami:
- hemikranią - silny, jednostronny ból głowy,
- neuralgiami - nerwobólami,
- ostrym zapaleniem ucha,
- zapaleniem tętnicy skroniowej,
- ropniem okołozębowym i innymi stanami zapalnymi w jamie ustnej,
- guzem mózgu.
Powyższe schorzenia najczęściej lokalizują się jednej części głowy – lewej lub prawej.
Dodatkowo bóle głowy po jednej stronie można podzielić na trzy główne kategorie:
- ostry ból głowy - atak trwa krócej niż cztery dni, towarzyszą mu zawroty głowy lub mdłości;
- przewlekły dzienny ból głowy - zwykle bez objawów związanych z innymi chorobami;
- napięciowy ból głowy - ból promieniuje od głowy do szyi i ramion, przeważnie u kobiet. Nie powoduje on żadnych powikłań i ustępuje nawet bez leczenia
Reklama
Ból głowy z tyłu po prawej stronie - co może oznaczać?
Ból głowy z prawej strony z tyłu podobnie jak pozostałe rodzaje bólu głowy ma zróżnicowane przyczyny.
Jednak ból w potylicy jest charakterystyczny dla nadciśnienia tętniczego, zwłaszcza gdy pojawia się o poranku. Ból daje uczucie ucisku i pulsowania. Dodatkowo mogą wystąpić szumy w uszach. Leczenie nadciśnienia tętniczego opiera się na zmianie stylu życia, odpowiedniej diecie, a czasami farmakoterapii.
Pozostałe przyczyny bólu prawej strony głowy z tyłu to:
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- migreny,
- urazy głowy i kręgosłupa szyjnego,
- nerwobóle,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- półpasiec,
- krwawienie śródczaszkowe,
- guz mózgu.
Reklama
Ból w prawej skroni - od migreny po zapalenie tętnicy skroniowej
Ból prawej skroni często jest powodem do niepokoju. Wywołują go zarówno bóle pierwotne, jak i wtórne. Przyczynami są:
- migreny,
- zapalenie tętnicy skroniowej,
- zapalenie ucha,
- stany zapalne w jamie ustnej,
- nowotwory.
Jeśli pojawia się ból głowy w skroni przy dotyku, może to świadczyć o zapaleniu tętnicy skroniowej. Jest to przewlekłe zapalenie średnich i dużych naczyń tętniczych. Objawia się dodatkowo gorączką, osłabieniem, zmęczeniem, łzawieniem oczy i zaburzeniami wzroku. Bardzo ważne jest szybkie wdrożenie leczenia glikokortykosteroidami, aby zapobiec niebezpiecznym powikłaniom.
Reklama
Ból głowy z przodu i oka po prawej stronie - przyczyn szukaj u okulisty i neurologa
Ból głowy z przodu i ból nad prawym okiem występują dość często. Związany jest z chorobami okulistycznymi i neurologicznymi, takimi jak:
- migrena oczna z aurą - występuje również zmęczenie, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki oraz mroczki przez oczami,
- napięciowy ból głowy - objawami są wymioty, pulsujący lub tętniący ból oraz światłowstręt,
- klasterowy ból głowy - pojawia się też łzawienie oczu, katar i bardzo silny ból z tyłu głowy po prawej stronie,
- atak jaskry - objawia się bardzo silnym bólem oka, nudnościami, wymiotami, spadkiem ostrości obrazu, zamgleniem, zaczerwienieniem gałki ocznej oraz rozszerzeniem źrenicy.
W każdym z tych przypadków niezbędna jest konsultacja lekarska i odpowiednia diagnostyka.
Reklama
Pulsujący ból głowy po prawej stronie - objaw wielu złożonych problemów
Pulsujący ból głowy z prawej strony jest bardzo uciążliwy i nierzadko negatywnie wpływa na normalne funkcjonowanie. Wywołują go:
- migrena,
- klasterowy ból głowy,
- zapalenie zatok,
- zapalenie tętnicy skroniowej,
- krwotok podpajęczynówkowy,
- guz mózgu.
Krwotok podpajęczynówkowy może być spowodowany pęknięciem tętniaka lub urazem. Wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, dlatego, jeśli pojawią się objawy takie, jak: wymioty, napad padaczkowy, utrata świadomości - należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarską.
Reklama
Prawostronny ból głowy - jak sobie z nim radzić?
Jednostronny ból głowy może być spowodowany wieloma czynnikami, mniej i bardziej poważnymi. Kluczowym w jego leczeniu jest więc ustalenie przyczyny. W zależności od podłoża problemu pierwsze działania mogą się od siebie różnić. Najczęściej sięga się jednak po leki przeciwbólowe bez recepty, zimne okłady oraz odpoczynek (najlepiej w ciemności, bez bodźców dźwiękowych oraz intensywnych zapachów).
Aby poradzić sobie z bólem głowy z lewej, prawej albo i obu stron, chorzy powinni odpoczywać i pić dużo płynów: soki lub zwykła woda z pewnością pomogą załagodzić dyskomfort. Jeśli ból głowy pojawia się po stresujących wydarzeniach - medytacja lub ćwiczenia oddechowe powinny obniżyć ciśnienie krwi i uspokoić lepiej nawet niż silne leki.
W przypadku powtarzających się napadów bólowych, ataków o wyjątkowej intensywności lub dolegliwości, którym towarzyszą inne objawy (wymioty, utrata wzroku lub nawet przytomności etc.) koniecznie skonsultuj się z lekarzem.