Dlaczego i w którym miejscu boli głowa ze stresu?
Czy głowa boli ze stresu? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca - stres jest przyczyną bólu głowy u wielu osób, dotyka nie tylko dorosłych, ale jest także przykrą dolegliwością u dzieci.
Często skarżymy się na taką przypadłość, głównie w chwili zdenerwowania lub dużego napięcia emocjonalnego.
Ból głowy ze stresu to jedna z najczęściej pojawiających się przypadków dolegliwości bólowych, związanych z głową. Często przy nadmiarze spraw i obowiązków mówimy „pęka mi od tego głowa”.
Takie sytuacje nie raz dotknęły każdego, ponieważ w wielu przypadkach żyjemy w stresie i pod presją. Odczuwamy wtedy ból z obu stron głowy, obejmujący potylicę i skronie. W większym nasileniu odczuwamy go na całej głowie.
Co jest przyczyną bólu głowy od stresu? Takich przyczyn jest wiele i mają charakter wieloczynnikowy. Oznacza to, iż ból posiada podłoże biologiczne, fizjologiczne i psychiczno-społeczne.
Osoby, które nerwowo reagują na stres i trudne sytuacje w codzienności cierpią najczęściej na bóle głowy z nerwów. Dodatkowo stres wywołuje napięcie mięśniowe w okolicach głowy, a to nasila ból.
Negatywne emocje są wiodącym czynnikiem, ale ból głowy tego rodzaju może pojawiać się także z innych przyczyn, ściśle połączonych ze stresem.
Zaliczamy do nich:
- brak snu,
- przemęczenie organizmu,
- nadużywanie alkoholu,
- głód (na przykład w trakcie odchudzania),
- nieodpowiednią dietę,
- niewygodną długotrwałą pozycję w pracy,
- odwodnienie,
- brak aktywności fizycznej,
- złe warunki atmosferyczne,
- nagły skok ciśnienia krwi.
Niehigieniczny tryb życia, problemy w pracy, w domu, kłopoty finansowe czy rodzinne wywołują rozdrażnienie, nerwowość i nadpobudliwość. W takiej sytuacji droga do dolegliwości bólowych jest naprawdę bardzo krótka.
Ale nie tylko długotrwały stres może wywoływać ból głowy. Czasami pojedyncza trudna stresogenna sytuacja może być jego przyczyną.
Stresowy ból głowy wśród osób dorosłych częściej dotyka kobiety. Z dużym nasileniem pojawia się także u dzieci i młodzieży szkolnej.
Przyczyn takich dolegliwości jest bardzo dużo - konflikty z rówieśnikami, problemy w szkole, strach przed przedszkolem, nadmiar obowiązków czy zmęczenie.
Niektóre dzieci bólem głowy odreagowują klasówkę w szkole czy publiczne wystąpienie. Rodzice powinni obserwować swoje pociechy i kontrolować, czy takie skłonności nasilają się i regularnie pojawiają. Może być to jasny sygnał, iż dziecko nie radzi sobie z emocjami i potrzebuje specjalistycznej pomocy.
Często spotykamy się z określeniem, że stres i ból głowy tworzą charakterystyczna pętlę - to prawda, stres wywołuje ból, a ból z kolei zwiększa odczuwanie stresu.
Reklama
Rodzaje bólu głowy ze stresu
Ból głowy na tle nerwowym najczęściej przyjmuje postać „tępego” stałego bólu, uciskającego lub gniotącego, z charakterystycznym uczuciem „ściągania” w skroniach.
Stres jest czynnikiem, który może wywołać różne rodzaje bólu. Najczęściej występującymi są:
- napięciowy ból głowy - ten rodzaj jest najsilniej związany ze stresem. Taki ból pojawia się po obu stronach głowy, najczęściej przy skroniach, ma charakter uciskowy lub rozpierający, nie pulsuje i z reguły nie wywołuje dodatkowych objawów. Chorzy porównują go do uczucia obręczy na głowie. Przy typie napięciowym pacjenci mogą uskarżać się na ból od stresu z tyłu głowy, któremu w fazie najsilniejszego ataku towarzyszy światłowstręt (fotofobia) i nadwrażliwość na dźwięki (fonofobia),
- bóle migrenowe - to pierwotne bóle głowy, które nie powstały w wyniku innych chorób. Tutaj ból ma najczęściej charakter pulsujący, pojawia się z jednej strony głowy i jest dość silny. Dolegliwości narastają pod wpływem wysiłku fizycznego, towarzyszą im nudności, wymioty, w wielu przypadkach także nadwrażliwość na światło i dźwięki. Ten rodzaj bólu rozwija się dość szybko. Migreny ze stresu pojawiają się, jako skutek długotrwałego napięcia emocjonalnego,
- klasterowy ból głowy - to napad silnego bólu, zlokalizowanego po jednej stronie głowy. W tym przypadku po stronie bólu pojawiają się dodatkowo objawy wegetatywne, jak łzawienie i zaczerwienienie oka, potliwość części twarzy, wodnista wydzielina lub zatkanie pojedynczego otworu nosowego. Ból głowy jest pulsujący i przeszywający.
Stresowe bóle głowy mają charakter epizodyczny (rzadki lub częsty) lub przewlekły. Rzadki ból epizodyczny występuje mniej niż 12 dni w roku, ma małe lub umiarkowane natężenie.
Częsty ból epizodyczny pojawia się częściej niż 1 dzień w miesiącu, ale nigdy nie przekracza 15 dni w tym konkretnym miesiącu. Ból przewlekły to minimum 15 dni bólu w miesiącu.
Reklama
Jak się objawia ból głowy ze stresu?
Objawami bólu głowy ze stresu (poza samym bólem) są:
- poczucie lęku - pojawia się w odniesieniu do sytuacji, która jest podłożem stresu. Cierpiący obawia się także o swoje zdrowie, które narażone jest na tak duże napięcie emocjonalne,
- napięcie mięśni i sztywność karku - w stresie mięśnie łatwiej się kurczą i słabiej rozluźniają, a chory ma wrażenie, iż napinają się same, bez jego woli,
- zawroty głowy - wywołane pojedynczym bodźcem nerwowym lub przewlekłe, jako skutek długotrwałego stresu,
- utrata orientacji przestrzennej - oznacza pojawienie się nieprawidłowości przy współpracy wielu zmysłów, jak wzrok, słuch i dotyk,
- uczucie zmęczenia - często towarzyszy mu apatia, czyli obojętność na toczące się wokół sprawy,
- zaburzenia widzenia - najczęściej przybierają postać omamów wzrokowych, pojawia się niewyraźne widzenie, falowanie lub drżenie obrazu oraz podwójne widzenia,
- wymioty i nudności - najczęściej towarzyszą migrenom,
- światłowstręt - czyli fotofobia, która charakteryzuje się nadwrażliwością oczu na światło.
Reklama
Jak pozbyć się bólu głowy od stresu?
W tym przypadku terapia opiera się na dwóch sposobach - farmakologicznym i niefarmakologicznym, które najlepiej połączyć. Przyjmowanie samych leków (przeciwbólowych lub uspokajających) nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, a co najwyżej krótkotrwałą ulgę.
Początek treści sponsorowanej
W momencie silnego bólu potrzebna jest niezwłoczna reakcja. Warto sięgnąć po lek, który ma w składzie dexketoprofen. To substancja, o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, która działa szybko i na długo uśmierza dolegliwości. Kliknij tutaj aby szybko pozbyć się ostrego bólu
Koniec treści sponsorowanej.Metody farmakologiczne warto wesprzeć prostymi metodami, jak zimne kompresy na głowę czy delikatny masaż mięśni ramion oraz szyi.
Dobrze jest unikać hałasu i oświetlonych miejsc do wypoczynku. Możemy także pić zioła o właściwościach uspokajających (np. melisa, rumianek czy ziele dziurawca).
Osoby cierpiące często na ból głowy, którego podłożem jest stres powinny pomyśleć o podjęciu działań zapobiegającym takim sytuacjom. Warto poszukać technik relaksacyjnych i systematycznie je stosować.
Pozytywnie działają odpowiednie ćwiczenia oddechowe, które zmniejszają poziom stresu. W leczeniu bólu i redukowaniu napięcia nerwowego pomocne są także masaże lub akupresura. Jeśli nie radzimy sobie sami z problemem należy włączyć psychoterapię i współpracować ze specjalistą.
W codziennym życiu jesteśmy narażeni na sytuacje stresowe, ale warto starać się myśleć pozytywnie i dokładnie rozpoznawać ich przyczyny, aby je eliminować.
Czynnikami, które sprzyjają redukcji stresu i związanego z nim bólu głowy są:
- zdrowa dieta,
- regularny wypoczynek,
- systematyczny sen,
- aktywność fizyczna,
- treningi rozluźniające mięśnie,
- częste przebywanie na świeżym powietrzu,
- zmiana stylu życia,
- unikanie papierosów i nadużywania alkoholu.
Reklama
Do jakich skutków może doprowadzić przewlekły stres?
Stres epizodyczny, który jest reakcją organizmu na zagrożenie w danej chwili nie jest złem samym w sobie. Często działa mobilizująco i napędza do pozytywnej aktywności. Niektórym osobom trudno jest osiągnąć sukces bez takiego bodźca.
Problem pojawia się, gdy napięcie emocjonalne nie opuszcza nas przez dłuższy czas i zaburza równowagę w funkcjonowaniu całego organizmu.
Przewlekły i długotrwały stres, zwany także chronicznym, odbija się negatywnie na naszym codziennym funkcjonowaniu i może być przyczyną wielu groźnych dla naszego organizmu dolegliwości.
Skutki długotrwałego stresu, oprócz bólu głowy, to przede wszystkim:
- uczucie nieprzerwanego zmęczenia,
- bezsenność,
- problemy z zapamiętywaniem,
- osłabiona koncentracja,
- nagłe wybuchy złości,
- problemy z pamięcią,
- wysokie ciśnienie,
- większa częstotliwość akcji serca,
- odczuwanie fizycznego bólu całego ciała,
- nagły przyrost wagi,
- spadek libido,
- problemy skórne natury dermatologicznej,
- niechęć do codziennych obowiązków,
- trudności w kontaktach interpersonalnych.
Do czego może doprowadzić długotrwały stres? U niektórych osób może być przyczyną zaburzeń jelitowo-żołądkowych, takich jak drażliwość jelit czy refluks. Stan przewlekłego napięcia nerwowego powoduje także zwiększenie poziomu kortyzolu oraz zmniejszenie ilości dopaminy i serotoniny w mózgu.
Zaburzenie pracy tych hormonów często doprowadza do depresji i stanów lękowych.
Zmiany hormonalne to także idealne podłoże do złego funkcjonowania tarczycy, a podwyższony poziom kortyzolu doprowadza do jej nadczynności.
Dalszym następstwem mogą być choroby autoimmunologiczne, jak reumatoidalne zapalenie stawów lub zmiany chorobowe w kościach.
Stres wywołuje także choroby układu krążenia, na przykład nadciśnienie tętnicze czy chorobę niedokrwienną serca. Silny stres ma wpływ na zlepianie płytek krwi, co w praktyce oznacza tworzenie się skrzepów. W skrajnych przypadkach taki stan doprowadza do udaru mózgu.
Pamiętajmy, że to, co dzieje się w naszym umyśle bardzo często znajduje odzwierciedlenie w fizjologicznych reakcjach naszego ciała.
Powtarzający się przewlekły ból głowy, którego podłożem jest stres należy zawsze skonsultować z lekarzem.