U zdrowego mężczyzny jądra położone w worku mosznowym odpowiedzialne są za produkcję plemników i testosteronu. W mosznie ważne funkcje sprawują także najądrza i powrózek nasienny, który składa się z nasieniowodu, naczyń zaopatrujące nasieniowód, tętnicy jądrowej, dźwigacza jądra, naczyń zaopatrujących mięsień dźwigacz jądra, gałęzi płciowej nerwu płciowo-udowego.
Ból w jądrach może być spowodowany drobnymi urazami w rejonie moszny lub patologiami tkanek w jej obrębie. Każdy ból jest inny, jeden jest tępy, inny pulsujący. Pacjenta powinien zaniepokoić ból jąder i podbrzusza, ból jądra i pachwiny, a także ból jądra promieniujący do uda.
Ból jąder - przyczyny. Dlaczego mogą boleć jądra?
Ból jąder może mieć wiele różnych przyczyny. Do najczęstszych należą urazy jądra, które powstają w wyniku zwykłego uderzenia. Ból jest wtedy bardzo silny, ale z czasem powinien słabnąć. Jeśli jednak się nasila, a do tego pojawi się w okolicy moszny krwiak i obrzęk, konieczna jest interwencja lekarska i badanie obrazowe, bo nie wiadomo, czy nie doszło do uszkodzenia jądra. Jeśli lekarz postawi taką diagnozę, może się ona wiązać z koniecznością operacji i usunięcia krwiaka, a nawet jądra.
Ból jądra prawego lub ból jądra lewego jest możliwy także, gdy jądro jest zbyt długo i zbyt mocno uciskane, dochodzi wtedy do zaburzeń w ukrwieniu jądra. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na zbyt ciasne spodnie i majtki, a także mieć świadomość, że ból jądra może się pojawić po bardzo długiej jeździe na rowerze czy jeździe na koniu.
Reklama
Ból jąder - przyczyną może być wiele chorób!
Ból jądra może być oznaką różnych chorób, takich jak infekcje przenoszone droga płciową, kamicy, ropnia najądrza, żylaków powrózka nasiennego, nowotworu, skręt przyczepka jądra lub skrętu i zapalenia samego jądra wywołanego bakteriami. Najczęściej jednak u mężczyzn odczuwających ból jądra dochodzi do:
-
Skrętu jądra (skręt powrózka nasiennego sprawia, że jądro jest odcięte od dopływu krwi. Niedokrwienie jądra jest bardzo groźne, bo jeśli w ciągu 6 godzin od wystąpienia objawów lekarz nie przeprowadzi operacji, grozi to utratą jądra. Skręt jądra objawią się silnym bólem prawego jądra lub lewego jądra, który promieniuje do pachwiny i podbrzusza. Ból nasila się przy podnoszeniu jądra.
-
Zapalenie najądrza (to częste przypadki u młodych aktywnych seksualnie mężczyzn. Do zapalenia najądrza dochodzi w wyniku zarażenia się bakterią Chlamydią przenoszona drogami płciowymi. Ból odczuwalny jest zazwyczaj po jednej stronie i może towarzyszyć mu ból podbrzusza, cewki moczowej i częste oddawanie moczu. U starszych mężczyzn zapalenie najądrza bardzo często jest powikłaniem zakażenia układu moczowego. Wywołują je wtedy np. bakterie Escherichia coli.
-
Żylaków powrózka nasiennego (ból jądra lub najądrza mogą powodować żylaki, które dotykają około 15 procent mężczyzn. Chory najczęściej czuje tępy ból jądra lub pachwiny. Poszerzone żyły splotu wiciowatego mogą pojawić się przy długotrwałym zajmowaniu pozycji stojącej, dolegliwości pogłębiają się także podczas erekcji).
-
Przepukliny pachwinowej i mosznowej (ból jest odczuwalny po jeden stronie, nasila się przy długotrwałym staniu i podnoszeniu ciężkich rzeczy. Na przepuklinę mosznową najbardziej narażone są niemowlaki i dorośli mężczyźni z nadwagą, przerostem prostaty, cierpiący na przewlekłe zaparcia i choroby zatorowo-płucne.
-
Kamica dróg moczowych (złogi, które schodzą z kielichów nerkowych i przedostają się do dolnego odcinka dróg moczowych mogą powodować ból promieniujący do jądra.Ból może być odczuwalny także w pachwinie i podbrzuszu).
Reklama
Przewlekły ból jądra. O czym może świadczyć?
U niektórych mężczyzn ból jądra nie jest incydentem. Gdy dolegliwości powracają mamy do czynienia z przewlekłym bólem jądra. Może się wtedy zdarzyć, że pacjent cierpi z powodu bolącego lewego jądra, prawego jądra lub obu jednocześnie. U prawie połowy pacjentów nie są do tej pory znane przyczyny przewlekłego bólu jąder. Lekarze sugerują jednak, że dolegliwość ta może wiązać się z różnego rodzaju zakażeniami cewki moczowej, przepukliną pachwinowa, torbielami i wodniakiem jądra, żylakami powrózka nasiennego, a także nowotworami jądra.
Reklama
Ból jąder po stosunku
Wielu mężczyzn odczuwa ból po długotrwałym stosunku seksualnym, wielokrotnych zbliżeniach i długotrwałym podnieceniu seksualnym. Dochodzi wtedy do nadmiernego przekrwienia jąder i podrażnienia receptorów nerwowych. Mężczyzna odczuwa wtedy najczęściej tępy ból. Remedium w takim przypadku jest przede wszystkim odpoczynek i seksualna wstrzemięźliwość (przynajmniej na jakiś czas). Jeżeli jednak bólowi towarzyszą inne objawy lub utrzymuje się dłużej, należy skontaktować się ze specjalistą.
Reklama
Ból jądra promieniujący do podbrzusza u dziecka
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu jądra u dziecka, zwłaszcza u chłopców między 7. a 12. rokiem życia jest skręt przyczepka jądra. W wyniku dużego wysiłku fizycznego lub urazu jądra u małych chłopców jądra mogą się skręcić nawet o 360 stopni i doprowadzić do niedokrwienia jądra. Chłopcy odczuwają nagły i bardzo silny ból, który musi być sygnałem do szybkiej interwencji medycznej. Ból może promieniować w kierunku podbrzusza i pachwiny. Dziecko z takimi objawami powinno w ciągu 4 godzin zostać poddane operacji, podczas której przywraca się prawidłowe krążenia w jądrze.
Przyczyną bólu jądra u dzieci może być także zapalenie o podłożu wirusowym. To częste powikłanie świnki.
Reklama
Ból jąder w okresie dojrzewania
W okresie dojrzewania ból w jądrach może wiązać się ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w pacjencie lub wynikać z produkcji nasienia, ale nie tylko. Nie wolno lekceważyć tych dolegliwości, ponieważ mogą być sygnałem pojawiających się w tym okresie żylaków powrózka nasiennego.
Reklama
Ból jąder - jaki lekarz rozwiąże ten problem?
W przypadku bólu jąder w pierwszej kolejności myśli się o urologu. Warto jednak udać się najpierw do swojego lekarza rodzinnego. Na podstawie towarzyszących bólowi objawów oraz historii chorób, może on podjąć decyzję o skierowaniu na konsultację do innego lekarza, np. neurologa lub androloga.