Jelita są najdłuższą częścią układu pokarmowego. Znajdują się między żołądkiem, a odbytem. Dzieli się je na jelito cienkie oraz jelito grube. Jelita są odpowiedzialne za przetwarzanie oraz wchłanianie składników odżywczych i minerałów z pokarmów. Dzięki nim zachodzi również zwrotna resorpcja wody.
Reklama
Przyczyny bólu jelit
Skurcze i bóle jelit wskazują na nieprawidłowe działanie układu trawiennego. Dodatkowo mogą im towarzyszyć gazy, biegunka lub zaparcia i złe samopoczucie.
Bóle jelit mogą mieć następujące przyczyny:
- grypa jelitowa,
- zatrucie żołądkowe,
- zła dieta,
- nietolerancja laktozy,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- zespół jelita drażliwego,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- zapalenie uchyłków jelita grubego,
- niedrożność jelit.
Ze względu na to, że ból jelita cienkiego i ból jelita grubego może zwiastować liczne choroby nie należy lekceważyć żadnych symptomów. Jeśli się powtarzają lub utrzymują przez 2-3 dni należy zgłosić się do lekarza w celu diagnostyki.
Początek treści sponsorowanej
INUBIOTYK to unikalna kompozycja błonników, które pozwalają regulować procesy trawienia w każdym odcinku przewodu pokarmowego. Dzięki niej uwolnisz się od dotychczasowych problemów trawiennych – zaparć, biegunek i wzdęć. Wyraźnie poprawi się efektywność trawienia, gdyż INUBIOTYK zapewni równowagę bakteryjną i zapobiegnie dysbiozie jelitowej. Poznaj wszystkie zalety produktu INUBIOTYK – zadbaj o swoje jelita i komfort swojego życia.
Koniec treści sponsorowanejReklama
Ból jelita po lewej stronie
Ból jelita po lewej stronie może być często mylony z bólem innych narządów. Dyskomfort i ból z lewej strony może być wywołany przez nieprawidłowości w trzustce, śledzionie, okrężnicy, nerkach czy jajniku.
Jednak ból jelit po lewej stronie najczęściej świadczy o schorzeniach takich jak:
- zespół jelita drażliwego – znany jest także jako nerwica jelit. Przyczyny schorzenia nie są znane, jednak dużym czynnikiem ryzyka jest przewlekły stres. Objawia się bólem brzucha ustępującym pod wypróżnieniu, biegunkami lub zaparciami, nadmiernymi wzdęciami, zgagą i uczuciem pełności. Leczenie wymaga odpowiedniej diety i stosowania leków,
- zapalenie uchyłków jelita grubego – to stan zapalny wpukleń błony śluzowej jelita w jego błonie mięśniowej. Przyczyny nie są do końca poznane, jednak czynnikiem zwiększającym ryzyko jest dieta uboga w błonnik. Objawia się zmianą rytmu wypróżnień, bólem brzucha i wzdęciami. Leczenie wymaga przede wszystkim zmiany diety - powinna być bogata w błonnik,
- zapalenie jelit – wywołane jest przez wpływ toksyn i bakterii na pracę jelit. Objawia się przewlekłymi biegunkami, bólami brzucha, gorączką i osłabieniem. Leczenie powinno rozpocząć się od ścisłej diety i nawadniania organizmu. Dodatkowo po odpowiedniej diagnostyce specjalista może wskazać właściwą farmakoterapię.
Niezależnie od przyczyny bólu jelit niezbędna jest konsultacja lekarska, aby nie doszło do poważnych komplikacji. W tym celu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje do odpowiedniego specjalisty.
Ból jelita po prawej stronie
Ból jelita po prawej stronie może być rzutowany przez dolegliwości związane z schorzeniami dróg żółciowych, stanami zapalnymi górnego odcinka układu pokarmowego – przełyku, żołądka i dwunastnicy, niewydolnością zastoinową serca oraz zapalenia płuc.
Ponadto może być symptomem:
- zapalenia jelit,
- przepukliny – to przemieszczenie jelita przez osłabienie powłok brzusznych. Objawia się wyczuwalnym, miękkim guzem, bólem brzucha, nudnościami i wymiotami. Uwięźnięcie przepukliny może spowodować martwicę jelita, a nawet śmierć chorego. Leczenie wymaga interwencji chirurgicznej,
- zapalenie wyrostka robaczkowego – może wystąpić w każdym wieku, a czynnikiem zwiększającym ryzyko jest dieta uboga w błonnik. Objawia się bólem brzucha na wysokości biodra. Leczenie wymaga interwencji chirurgicznej.
W każdym z tych przypadków niezbędna jest odpowiednia diagnostyka i wdrożenie leczenia, dlatego nie można lekceważyć objawów. W przeciwnym razie powyższe schorzenia mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne.
Reklama
Ból jelit po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu najczęściej wynika z niestrawności, nietolerancji pokarmów, refluksu żołądka lub choroby wrzodowej. Jednak jeśli koncentruje się w jelitach to może być symptomem:
- zespołu jelita drażliwego,
- choroby Leśniowskiego-Crohna - nieswoistego zapalenie jelit. Prowadzi do owrzodzeń błony śluzowej, co uniemożliwia prawidłowe ich działanie. Przyczyny nie są znane. Objawia się anemią, gorączką, biegunką z dużą ilością śluzu. Leczenie wymaga stosowania leków przeciwzapalnych oraz immunosupresyjnych, a także właściwej diety,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego to nieswoiste zapalenie jelit.Schorzenie powoduje owrzodzenia błony śluzowej oraz podśluzowej jelita grubego. Przyczyny są nieznane. Objawia się bólami brzucha, gorączką, utratą wagi, silnymi biegunkami lub zaparciami. Leczenie wymaga stosowania środków farmaceutycznych, a w niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna.
Powyższych schorzeniom mogą towarzyszyć także zaparcia, biegunka, wzdęcia i złe samopoczucie.
Reklama
Bóle jelit a gazy
Nagromadzenie gazów w jelitach może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to wynikiem nieprawidłowej diety bogatej w tłuszcze, cukry i produkty wzdymające. Dodatkowo efekt może wzmocnić połykanie powietrza w trakcie spożywania posiłku.
Pozostałe przyczyny to:
- zaburzona flora bakteryjna jelit,
- nietolerancja laktozy,
- uchyłki jelita grubego,
- nadmierna wrażliwość jelit,
- zaburzenia trawienia,
- zaburzenia wchłaniania.
Sposobem na gazy jest przede wszystkim odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.
W przypadku bolesnych dolegliwości doraźnie mogą pomóc leki rozkurczowe i leki na trawienie, jednak jeśli bóle utrzymują się lub pojawiają częściej niezbędna jest konsultacja lekarska.
Reklama
Co na ból jelit?
Ból jelit w wielu przypadkach jest intensywny. Doraźnie mogą być zastosowane leki rozkurczowe dostępne bez receptyoraz środki wspomagające trawienie. Niezbędna jest również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.
Jednak nie należy lekceważyć dolegliwości i skonsultować się z lekarzem, który dokona odpowiedniej diagnostyki. W zależności od schorzenia wskaże odpowiednie leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.