Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?

Ból krocza w ciąży jest zazwyczaj normalną dolegliwością towarzyszącą rozciąganiu się więzadeł miednicy. Często nasila się przy chodzeniu, siedzeniu i aktywności fizycznej. Może pojawić się w każdym momencie ciąży, jednak najczęściej daje o sobie znać pod koniec ciąży. Jeśli staje się bardzo uciążliwy niezbędna jest konsultacja lekarska, gdyż może dojść do rozejścia spojenia łonowego. Co robić, by go zminimalizować?
Kobietę boli krocze w ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ból krocza w ciąży nasila się, gdy wzrasta parcie główki dziecka na miednicę. W tym czasie zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej.
  • Jednym z powodów występowania bólu krocza w ciąży jest naturalne przygotowywanie się organizmu do porodu. Estrogeny rozluźniają więzadła kości, umożliwiając przejście główki przez kanał rodny.
  • Leczenie bólu krocza w ciąży polega głównie na odpoczynku i ograniczeniu nadmiernej aktywności fizycznej. W przypadku, gdy ból okazuje się nieznośny, możliwie jest leczenie objawowe.
SPRAWDŹ TEŻ: Sprawdź, co może oznaczać ból podbrzusza w ciąży.
Spis treści

Ciąża to czas w życiu kobiety, w którym dochodzi do wielu zmian fizycznych. Pojawiają się mdłości, zawroty głowy, zmienia się ciało. Te charakterystyczne zmiany nie są powodem do niepokoju, jednak jeśli występuje ból krocza w ciąży zwraca uwagę przyszłych mam. Zatem co on oznacza? 

Przyczyny bólu krocza w ciąży

Ból krocza w ciąży jest spowodowany naturalnym przygotowaniem ciała do porodu. Poprzez działanie hormonów płciowych, a przede wszystkim estrogenów rozluźniają się więzadła spojenia łonowego oraz stawów krzyżowo-biodrowych. 

Dzięki poluzowaniu więzadeł kości mają pewną ruchomość, która jest niezbędna do przejścia główki dziecka przez kanał rodny. Jednak obniżanie się główki dziecka, szczególnie w ostatnim trymestrze może powodować uciążliwe dolegliwości bólowe.

Reklama

Objawy bólu krocza w ciąży

Rozejście spojenia łonowego nie jest groźną dolegliwością, jednak powoduje ból i dyskomfort. Wynika ono z nadmiernej elastyczności aparatu więzadłowego, za którą odpowiadają estrogeny. 

Objawia się następująco:

  • ból podbrzusza lub krocza,
  • nasilanie bólu w trakcie chodzenia,
  • zwiększanie dolegliwości przy wstawaniu, noszeniu dziecka, czy dźwiganiu.

Uciążliwy ból ciąży powinien być powodem do dokładnej diagnostyki. Jeśli lekarz w badaniu USG stwierdzi rozejście kości charakterystyczne dla rozejścia spojenia łonowego może zadecydować o rozwiązaniu ciąży przez cięcie cesarskie. 

Leczenie polega na odpoczynku, zaniechaniu aktywności fizycznej oraz ograniczeniu dźwigania ciężarów. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują może być potrzebna odpowiednia rehabilitacja, a nawet interwencja chirurgiczna. 

Reklama

Ból krocza w ciąży przy chodzeniu

Ból krocza i miednicy, szczególnie pod koniec ciąży, gdy parcie główki jest coraz większe nasila się podczas aktywności fizycznej. Dlatego chodzenie, czy wstawanie i siadanie zwiększają dolegliwości bólowe. 

W takich sytuacjach zaleca się odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej. Należy zrezygnować z noszenia zakupów i długich wycieczek. Dodatkowo kobiety korzystające z basenu powinny unikać pływania żabką, gdyż to dodatkowo obciąża miednicę. 

Czasami nawet siedzenie sprawia ból przyszłej mamie. Jeśli ból jest bardzo nasilony lekarz może zadecydować o leczeniu objawowym i zalecić przyjmowanie określonych dawek paracetamolu. 

Reklama

Kłucie w kroczu w ciąży

Kłucie w kroczu w ciąży również jest objawem rozciągania macicy i rozluźniania więzadeł miednicy. Te zmiany są niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży oraz porodu. Mogą pojawić się już w pierwszym trymestrze i utrzymywać nawet do trzeciego. Jednak najczęściej silne dolegliwości dają o sobie znać pod koniec ciąży. Jeśli jednak bólowi krocza towarzyszą objawy takie jak:

  • krwawienie z pochwy,
  • gorączka,
  • silne bóle brzucha,
  • omdlenia,

należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż mogą świadczyć o komplikacjach ciąży lub nawet poronieniu. 

Reklama

Ból krocza pod koniec ciąży

Ból krocza po koniec ciąży pojawia się u wielu kobiet. Najczęściej występuje w 38 tygodniu, lecz zdarza się również wcześniej. W tym czasie nacisk główki na krocze nasila się, gdyż organizm przygotowuje się do porodu. Sprawia to, że ból pojawia się w obrębie całej miednicy. 

Dolegliwości ustępują po porodzie, jednak jeśli są bardzo uciążliwe należy zgłosić się do lekarza, który może wskazać odpowiednie leczenie objawowe. 

Najważniejsze jest prowadzenie oszczędnego trybu życia i odpoczynek. Aktywność fizyczną najlepiej ograniczyć do minimum. 

Reklama

Ból krocza na początku ciąży

Ból krocza na początku ciąży, który przez niektóre panie porównywany jest do bólu menstruacyjnego związany jest z rozciąganiem się macicy i więzadeł.  Przyczynia się do tego progesteron. W pierwszym trymestrze zachodzą najintensywniejsze zmiany, gdyż płód ma najszybsze tempo wzrostu. 

Ze względu na dość wysokie ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze niezbędne jest konsultowanie dolegliwości z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Godala M. Pietrzak K., Gawron-Skarbek A., Łaszek M., Szatko F.: Zachowania zdrowotne łódzkich kobiet w ciąży. Cz. 2. Aktywność fizyczna i stosowanie używek. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2012, 93, 43-47.
  • Zhang J, Troendle J, Mikolajczyk R, et al. The natural history of the normal first stage of labor. Obstet Gynecol. 2010; 115(4): 705–710
  • Sass A., Mączka M.:. Physical activity of pregnant women in the light of scientific research -a review of the literature. Journal of Education, Health and Sport, 2017, 7,550-565.
  • Chasan- Taber L., Silveira M., Marcus B.H. et al.: Feasibility and Efficacy of Physical Activity Intervention Among Pregnant Women: The Behaviorsc Affecting Baby and You Study. Journal of Physical Activity&Health, 2011, 2, 228-238.
  • Stadnicka G., Łepecka-Klusek C., Pawłowska-Muc A., Pilewska-Kozak A.: Wpływ aktywności fizycznej w okresie ciąży na przebieg porodu. Journal of Education, Health and Sport, 2015, 5(5), 05-514.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze - co pomaga?
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Kobieta z nietypowym kształtem brzucha w ciąży
Kształt brzucha w ciąży - od czego zależy? Czy ułożenie dziecka ma znaczenie?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch z poczuciem dyskomfortu z powodu nieprawidłowego koloru śluzu w ciąży
Śluz w ciąży - jaka wydzielina na początku i przed porodem?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!