Ciąża to czas w życiu kobiety, w którym dochodzi do wielu zmian fizycznych. Pojawiają się mdłości, zawroty głowy, zmienia się ciało. Te charakterystyczne zmiany nie są powodem do niepokoju, jednak jeśli występuje ból krocza w ciąży zwraca uwagę przyszłych mam. Zatem co on oznacza?
Przyczyny bólu krocza w ciąży
Ból krocza w ciąży jest spowodowany naturalnym przygotowaniem ciała do porodu. Poprzez działanie hormonów płciowych, a przede wszystkim estrogenów rozluźniają się więzadła spojenia łonowego oraz stawów krzyżowo-biodrowych.
Dzięki poluzowaniu więzadeł kości mają pewną ruchomość, która jest niezbędna do przejścia główki dziecka przez kanał rodny. Jednak obniżanie się główki dziecka, szczególnie w ostatnim trymestrze może powodować uciążliwe dolegliwości bólowe.
Reklama
Objawy bólu krocza w ciąży
Rozejście spojenia łonowego nie jest groźną dolegliwością, jednak powoduje ból i dyskomfort. Wynika ono z nadmiernej elastyczności aparatu więzadłowego, za którą odpowiadają estrogeny.
Objawia się następująco:
- ból podbrzusza lub krocza,
- nasilanie bólu w trakcie chodzenia,
- zwiększanie dolegliwości przy wstawaniu, noszeniu dziecka, czy dźwiganiu.
Uciążliwy ból ciąży powinien być powodem do dokładnej diagnostyki. Jeśli lekarz w badaniu USG stwierdzi rozejście kości charakterystyczne dla rozejścia spojenia łonowego może zadecydować o rozwiązaniu ciąży przez cięcie cesarskie.
Leczenie polega na odpoczynku, zaniechaniu aktywności fizycznej oraz ograniczeniu dźwigania ciężarów. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują może być potrzebna odpowiednia rehabilitacja, a nawet interwencja chirurgiczna.
Reklama
Ból krocza w ciąży przy chodzeniu
Ból krocza i miednicy, szczególnie pod koniec ciąży, gdy parcie główki jest coraz większe nasila się podczas aktywności fizycznej. Dlatego chodzenie, czy wstawanie i siadanie zwiększają dolegliwości bólowe.
W takich sytuacjach zaleca się odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej. Należy zrezygnować z noszenia zakupów i długich wycieczek. Dodatkowo kobiety korzystające z basenu powinny unikać pływania żabką, gdyż to dodatkowo obciąża miednicę.
Czasami nawet siedzenie sprawia ból przyszłej mamie. Jeśli ból jest bardzo nasilony lekarz może zadecydować o leczeniu objawowym i zalecić przyjmowanie określonych dawek paracetamolu.
Reklama
Kłucie w kroczu w ciąży
Kłucie w kroczu w ciąży również jest objawem rozciągania macicy i rozluźniania więzadeł miednicy. Te zmiany są niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży oraz porodu. Mogą pojawić się już w pierwszym trymestrze i utrzymywać nawet do trzeciego. Jednak najczęściej silne dolegliwości dają o sobie znać pod koniec ciąży. Jeśli jednak bólowi krocza towarzyszą objawy takie jak:
- krwawienie z pochwy,
- gorączka,
- silne bóle brzucha,
- omdlenia,
należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż mogą świadczyć o komplikacjach ciąży lub nawet poronieniu.
Reklama
Ból krocza pod koniec ciąży
Ból krocza po koniec ciąży pojawia się u wielu kobiet. Najczęściej występuje w 38 tygodniu, lecz zdarza się również wcześniej. W tym czasie nacisk główki na krocze nasila się, gdyż organizm przygotowuje się do porodu. Sprawia to, że ból pojawia się w obrębie całej miednicy.
Dolegliwości ustępują po porodzie, jednak jeśli są bardzo uciążliwe należy zgłosić się do lekarza, który może wskazać odpowiednie leczenie objawowe.
Najważniejsze jest prowadzenie oszczędnego trybu życia i odpoczynek. Aktywność fizyczną najlepiej ograniczyć do minimum.
Reklama
Ból krocza na początku ciąży
Ból krocza na początku ciąży, który przez niektóre panie porównywany jest do bólu menstruacyjnego związany jest z rozciąganiem się macicy i więzadeł. Przyczynia się do tego progesteron. W pierwszym trymestrze zachodzą najintensywniejsze zmiany, gdyż płód ma najszybsze tempo wzrostu.
Ze względu na dość wysokie ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze niezbędne jest konsultowanie dolegliwości z lekarzem prowadzącym ciążę.