Ból mięśni nóg po treningu
Ból mięśni nóg zazwyczaj jest związany z przeciążeniem organizmu. Zwykle dotyczy to tworzenia się tzw. zakwasów w wyniku długotrwałego wysiłku fizycznego. Zakwasy to opóźniona reakcja mięśni na mikrouszkodzenia, których doznały podczas intensywnego treningu.
Sama nazwa natomiast odnosi się do faktu, że podczas wysiłku w mięśniach gromadzi się kwas mlekowy. Warto wiedzieć, że jest on wypłukiwany z organizmu dość szybko i to nie on powoduje ból. Ból mięśni nóg po treningu pojawia się zazwyczaj dzień lub dwa po wykonywanych ćwiczeniach i może utrzymywać się nawet do tygodnia, stopniowo tracąc na sile.
W trakcie trwania tego procesu mięśnie się regenerują i wzmacniają. Zakwasy powodują ból mięśni przy chodzeniu.
Mamy wtedy wrażenie, że chodzimy “sztywno”, nie zginając nóg tak, jak w normalnej sytuacji. Ból mięśni nóg po bieganiu jest całkowicie normalny i nie powinien zrażać do kolejnego treningu. Aby zapobiec zakwasom trzeba pamiętać o rozgrzewce przed każdym treningiem oraz rozciąganiu po wysiłku. W ten sposób znacznie redukowane jest ryzyko kontuzji, a mięśnie są dobrze przygotowane do wzmożonej pracy.
Reklama
Ból mięśni nóg a osłabienie organizmu
Ból mięśni nóg może być spowodowany dużym osłabieniem organizmu. Często występuje, jako jeden z objawów zbliżającej się:
- grypy,
- przeziębienia,
- ospy,
- różyczki.
Gorączka i ból mięśni nóg to typowe symptomy związane z infekcją bakteryjną lub wirusową organizmu. Czasami ból mięśni nóg występuje bez wyraźnych, grypopodobnych dolegliwości towarzyszących.
Jeśli równolegle odczuwamy utrzymujący się spadek nastroju, uczucie zmęczenia oraz problemy z sennością, a wszystkie te objawy trwają dłużej niż 6 miesięcy można już wtedy podejrzewać występowanie zespołu chronicznego zmęczenia.
Dolegliwość ta nie jest zawarta w rejestrze chorób, natomiast powszechnie mówi się, że jest to jeden z cywilizacyjnych problemów zdrowotnych. Dlaczego bolą mięśnie po antybiotyku?
Antybiotykoterapia powoduje zawsze osłabienie organizmu w wyniku wyniszczenia bakterii zarówno niekorzystnych, jak i tych dobrych.
Ból mięśni nóg w takiej sytuacji nie powinien być więc niepokojący, pod warunkiem, że nie utrzymuje się zbyt długo. Gdy dolegliwość obecna jest po grypie to także wynik osłabienia organizmu.
Reklama
Ból mięśni nóg w ciąży
Ból mięśni nóg w czasie ciąży zazwyczaj występuje zwykle po 20. tygodniu ciąży, gdy kręgosłup jest znacznie bardziej obciążony rosnącym w łonie matki dzieckiem, wodami płodowymi oraz rozciągającą się macicą. Zazwyczaj dolegliwość jest spowodowana utrudnionym przepływem krwii towarzyszy mu opuchnięcie.
Ból mięśni nóg poniżej kolan może sygnalizować zakrzepicę, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu zasinienie lub zaczerwienienie skóry, która jest przy tym znacznie bardziej wrażliwa na dotyk. W takim wypadku konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.
Reklama
Ból mięśni nóg u dziecka
Ból mięśni nóg u dziecka to zazwyczaj bóle wzrostowe spowodowane wzrostem tkanki kostnej i mięśniowej. Często wzrostowe bóle nóg są odczuwane w nocy, zazwyczaj przechodzą dość szybko. Mogą się pojawiać na różnych etapach dorastania.
Jeżeli ból mięśni nóg u dziecka trwa długo i wyjątkowo dokucza, należy skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci dodatkowe badania diagnostyczne.
Reklama
Ból mięśni nóg po alkoholu
Część osób skarży się na uporczywy ból nóg po alkoholu. Przyczyna takiego stanu nie jest jasna i najlepiej skonsultować ją z lekarzem. Być może dzieje się tak z powodu odwodnienia organizmuoraz wypłukania pierwiastków takich, jak potas i magnez. Zazwyczaj jednak dolegliwość wiąże się z osłabionym układem żylnym i warto zrobić badania w kierunku zakrzepicy oraz niewydolności żył.
Reklama
Ból mięśni nóg nad kolanem
Ból mięśni nóg umiejscowiony nad kolanem, może oznaczać przeciążenie mięśnia czworogłowego uda. Czasami dolegliwość w obszarze mięśnia jest mylona z bólem stawu lub więzadła.
Jeżeli towarzyszą mu skurcze, może to oznaczać niedobory potasu i magnezu. Natomiast jeśli ból jest odczuwany w kościach, prawdopodobnie ma to związek ze zwyrodnieniami kostnymi lub kręgosłupem.