Ból w nadgarstku często utrudnia komfort dnia, gdyż może uniemożliwić takie czynności, jak pisanie – ręczne i komputerowe, podnoszenie, czy obciążanie dłoni oraz nadgarstka. Mogą mu towarzyszyć dodatkowe symptomy, jak:
- mrowienie,
- drętwienie,
- pieczenie,
- tkliwość,
- osłabienie.
Ponadto uciążliwe może okazać się poruszanie dłonią i nadgarstkiem.
Przyczyny bólu nadgarstka
Ból ręki w nadgarstku występuje z różnych przyczyn, dlatego ważne jest obserwowanie dodatkowych objawów, a także czynności, w czasie których ból się nasila, w celu prawidłowego rozpoznania.
Do głównych przyczyn bólu nadgarstka zaliczyć należy:
- złamanie nadgarstka,
- zespół Sudecka,
- schorzenia o podłożu reumatycznym,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- przeciążenie tkanek w okolicy stawu,
- uraz nadgarstka,
- zespół cieśni nadgarstka,
- torbiel galaretowatą.
Jak widać za ból odpowiedzialne są różne schorzenia, zarówno związane z samym nadgarstkiem, jak i jest to często jeden z objawów chorób narządu ruchu.
Reklama
Ból nadgarstka przy zginaniu
Silny ból nadgarstka pojawiający się przy jego zginaniu powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż taki stan może oznaczać przeciążenie mięśnilub ich uszkodzenie. Niekiedy dyskomfort spowodowany jest złamaniem, bądź zwichnięciem nadgarstka. W pierwszej kolejności specjalista powinien zalecić wykonanie RTG oraz USG obolałego stawu.
Przeciążenie stawu wymaga rozpoczęcia wykonywania odpowiednich ćwiczeń. Pomocne będzie również przeprowadzenie zabiegu, jakim jest fala uderzeniowa.
Reklama
Ból nadgarstka w ciąży
Ból stawów nadgarstka pojawiający się w czasie ciąży bardzo często oznacza zespół cieśni nadgarstka. Chodzi głównie o działanie hormonów, które prowadzą do zatrzymywania wody w organizmie. Jej zbyt duża ilość zbiera się w obrębie nadgarstka, objawiając się bólem, mrowieniem czy drętwieniem dłoni. Dochodzi do obrzęku torebki stawowej, która jest odpowiedzialna za uczucie dyskomfortu.
Objawy powinny ustąpić po porodzie, a sam przebieg schorzenia zwykle jest łagodniejszy, niż ten który obecny jest z innych przyczyn niż ciąża.
By niwelować objawy zaleca się unikania spania na ręce, długiego pisania na komputerze,
a także ważne jest zadbanie o odpowiednie krzesło i wysokość biurka. Należy zwracać uwagę na właściwą dietę, bogatą w witaminę B6.
Reklama
Ból nadgarstka i kciuka
Ból kciuka i nadgarstka w wielu przypadkach oznacza zespół de Quervaina. Jest to schorzenie potocznie nazywane „kciukiem matki”, ponieważ dolegliwość najczęściej dotyka kobiet, zwłaszcza na skutek częstego podnoszenia maluszka.
Zespół de Quervainato inaczej infekcja zapalna pochewki ścięgnistej nadgarstka. Dyskomfort obecny jest zwłaszcza w czasie prostowania i odwodzenia kciuka. Często jest to ból promieniujący aż do przedramienia. Schorzenie występuje niekiedy również u osób
z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz na skutek urazów nadgarstka.
Leczeniew dużej mierze opiera się na domowych metodach, jak unikanie używania obolałej ręki czy stosowanie okładów. Często konieczne mogą okazać się zastrzyki z kortykosteroidami, gdyż ich zadaniem jest hamowanie dalszego rozwoju infekcji oraz niwelowanie odczuwania bólu.
Reklama
Ból nadgarstka od myszki
Ból dłoni i nadgarstka, który pojawia się w konsekwencji długiego siedzenia przy komputerze, a zwłaszcza podczas używania myszki czy pisania na komputerze świadczy o zespole cieśni nadgarstka.
Ból nadgarstka i drętwienie palców to główne z objawów schorzenia. Ponadto pojawić się mogą ból łokcia oraz stawu ramiennego. Z czasem może dojść do pogorszenia czucia
w opuszkach palców, a także do trudności ze ściśnięciem dłoni w pięść.
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka w dużej mierze polega na oszczędzaniu chorej kończyny. W pierwszej kolejności wprowadzona zostanie fizykoterapia oraz konieczność noszenia opaski elastycznej. Niekiedy specjalista zaleca zażywanie witaminy B6, a w zaawansowanym stadium choroby nawet założenie gipsu na kilka tygodni. Ta radykalna metoda często jest jedyną skuteczną, gdyż to najlepszy sposób na zaprzestanie używania obolałej ręki.
Reklama
Leczenie bólu nadgarstka
Leczenie bólu nadgarstka jest sprawą indywidualną, zależną m.in. od rodzaju schorzenia czy jego stopnia zaawansowania.
Ból nadgarstka – co robić? Warto przede wszystkim unikać przeciążania chorej kończyny. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie miejsca pracy– zadbanie o właściwe ułożenie ciała, ale przede wszystkim ręki.
Ponadto w większości przypadków konieczna jest rehabilitacja. Niekiedy należy wprowadzić leczenie farmakologiczne, głównie zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
W zaawansowanym stadium konieczna może okazać się operacja.
Czytaj również:
- Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
- Zespół niespokojnych nóg (RLS) - leczenie, objawy i przyczyny
- Kości ręki (anatomia) - budowa kości dłoni