Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ból nadgarstka – przy zginaniu. Przyczyny, co robić?

Ból nadgarstka może utrudniać codzienne funkcjonowanie, szczególnie osobom, które pracują przy komputerze. Nie należy go lekceważyć, gdyż nieleczony ból może prowadzić do wystąpienia powikłań. Częstą przyczyną jest zespół cieśni nadgarstka, a jego kuracja opiera się głównie na przyjmowaniu leków, fizykoterapii, a w zaawansowanym stadium na leczeniu operacyjnym.
Ból w nadgarstku
Źródło: 123RF
Spis treści

Ból w nadgarstku często utrudnia komfort dnia, gdyż może uniemożliwić takie czynności, jak pisanie – ręczne i komputerowe, podnoszenie, czy obciążanie dłoni oraz nadgarstka. Mogą mu towarzyszyć dodatkowe symptomy, jak:

  • mrowienie,
  • drętwienie,
  • pieczenie,
  • tkliwość,
  • osłabienie. 

Ponadto uciążliwe może okazać się poruszanie dłonią i nadgarstkiem. 

Przyczyny bólu nadgarstka

Ból ręki w nadgarstku występuje z różnych przyczyn, dlatego ważne jest obserwowanie dodatkowych objawów, a także czynności, w czasie których ból się nasila, w celu prawidłowego rozpoznania. 

Do głównych przyczyn bólu nadgarstka zaliczyć należy:

Jak widać za ból odpowiedzialne są różne schorzenia, zarówno związane z samym nadgarstkiem, jak i jest to często jeden z objawów chorób narządu ruchu. 

Reklama

Ból nadgarstka przy zginaniu

Silny ból nadgarstka pojawiający się przy jego zginaniu powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż taki stan może oznaczać przeciążenie mięśnilub ich uszkodzenie. Niekiedy dyskomfort spowodowany jest złamaniem, bądź zwichnięciem nadgarstka. W pierwszej kolejności specjalista powinien zalecić wykonanie RTG oraz USG obolałego stawu. 

Przeciążenie stawu wymaga rozpoczęcia wykonywania odpowiednich ćwiczeń. Pomocne będzie również przeprowadzenie zabiegu, jakim jest fala uderzeniowa.

Reklama

Ból nadgarstka w ciąży

Ból stawów nadgarstka pojawiający się w czasie ciąży bardzo często oznacza zespół cieśni nadgarstkaChodzi głównie o działanie hormonów, które prowadzą do zatrzymywania wody w organizmie. Jej zbyt duża ilość zbiera się w obrębie nadgarstka, objawiając się bólem, mrowieniem czy drętwieniem dłoni. Dochodzi do obrzęku torebki stawowej, która jest odpowiedzialna za uczucie dyskomfortu. 

Objawy powinny ustąpić po porodzie, a sam przebieg schorzenia zwykle jest łagodniejszy, niż ten który obecny jest z innych przyczyn niż ciąża. 

By niwelować objawy zaleca się unikania spania na ręce, długiego pisania na komputerze, 
a także ważne jest zadbanie o odpowiednie krzesło i wysokość biurka. Należy zwracać uwagę na właściwą dietę, bogatą w witaminę B6. 

Reklama

Ból nadgarstka i kciuka

Ból kciuka i nadgarstka w wielu przypadkach oznacza zespół de QuervainaJest to schorzenie potocznie nazywane „kciukiem matki”, ponieważ dolegliwość najczęściej dotyka kobiet, zwłaszcza na skutek częstego podnoszenia maluszka. 

Zespół de Quervainato inaczej infekcja zapalna pochewki ścięgnistej nadgarstka. Dyskomfort obecny jest zwłaszcza w czasie prostowania i odwodzenia kciuka. Często jest to ból promieniujący aż do przedramienia. Schorzenie występuje niekiedy również u osób
z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz na skutek urazów nadgarstka. 

Leczeniew dużej mierze opiera się na domowych metodach, jak unikanie używania obolałej ręki czy stosowanie okładów. Często konieczne mogą okazać się zastrzyki z kortykosteroidami, gdyż ich zadaniem jest hamowanie dalszego rozwoju infekcji oraz niwelowanie odczuwania bólu. 

Reklama

Ból nadgarstka od myszki

Ból dłoni i nadgarstka, który pojawia się w konsekwencji długiego siedzenia przy komputerze, a zwłaszcza podczas używania myszki czy pisania na komputerze świadczy o zespole cieśni nadgarstka.

Ból nadgarstka i drętwienie palców to główne z objawów schorzenia. Ponadto pojawić się mogą ból łokcia oraz stawu ramiennego. Z czasem może dojść do pogorszenia czucia 
w opuszkach palców, a także do trudności ze ściśnięciem dłoni w pięść. 

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka w dużej mierze polega na oszczędzaniu chorej kończyny. W pierwszej kolejności wprowadzona zostanie fizykoterapia oraz konieczność noszenia opaski elastycznej. Niekiedy specjalista zaleca zażywanie witaminy B6, a w zaawansowanym stadium choroby nawet założenie gipsu na kilka tygodni. Ta radykalna metoda często jest jedyną skuteczną, gdyż to najlepszy sposób na zaprzestanie używania obolałej ręki. 

Reklama

Leczenie bólu nadgarstka 

Leczenie bólu nadgarstka jest sprawą indywidualną, zależną m.in. od rodzaju schorzenia czy jego stopnia zaawansowania. 

Ból nadgarstka – co robić? Warto przede wszystkim unikać przeciążania chorej kończyny. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie miejsca pracy– zadbanie o właściwe ułożenie ciała, ale przede wszystkim ręki. 

Ponadto w większości przypadków konieczna jest rehabilitacja. Niekiedy należy wprowadzić leczenie farmakologiczne, głównie zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. 
W zaawansowanym stadium konieczna może okazać się operacja

Czytaj również:

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy ze strony układu kostno-stawowego
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Boląca lewa ręka
Woda w łokciu - porady i domowe sposoby. Jak leczyć?
Mężczyzna przykłada okład do łokcia
Podobne artykuły
Mężczyznę bolą żebra
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Kobieta trzyma się za kolano
Uszkodzenie łąkotki: objawy i leczenie. Czy uszkodzona łątkotka boli?
Mężczyzna boli nadgarstek
Wędrujące bóle kości, stawów, mięśni – grypa, RZS, rak? Przyczyny i objawy
Osoba z bolącym kolanem
Entezopatia - co to jest i jak ją leczyć? Ćwiczenia i rokowania

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!