Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ból nadgarstka – przyczyny oraz leczenie bólu nadgarstka

Za ból nadgarstka może odpowiadać wiele przyczyn. Należą do nich między innymi złamanie, zwichnięcie, przeciążenie nadgarstka, a także zespół cieśni nadgarstka, zmiany zwyrodnieniowe, czy reumatyzm. Sposób leczenia bólu nadgarstka jest zatem podyktowany powodem, który go wywołał.
Przeciążenie nadgarstka
Źródło: 123RF
Spis treści

Ból nadgarstka – przyczyny

Ból nadgarstka to typowa dolegliwość osób starszych, lecz nie wyłącznie. Za ból w nadgarstku odpowiada nie tylko wiek i związane z nim stany zwyrodnieniowe kości i upośledzenia stawów ale i urazy oraz nadwyrężenia, charakterystyczne także dla wieku młodego, nie tylko okołomenopauzalnego.

Ból ręki w nadgarstku może wynikać z urazu, takiego jak złamanie, zwichnięcie czy skręcenie. Ból, opuchlizna, zmiana kształtu ręki mogą świadczyć o tym, że doszło do złamania nadgarstka. O zwichnięciu nadgarstka decydują takie symptomy jak np. ból, obrzęk, trudności z poruszaniem nadgarstkiem i krwiak. Natomiast skręcenie nadgarstka objawia się oprócz bólu, m.in. opuchlizną, krwawymi wykwitami podskórnymi i stanem podgorączkowym w okolicy skręcenia.

Nadgarstek jest nadwyrężony np. po długotrwałym pisaniu na klawiaturze (zwłaszcza kiedy używa się myszki komputerowej), po dźwiganiu ciężkich przedmiotów, po intensywnym treningu.

Ręka boli w nadgarstku także ze względu na dawne, przebyte w przeszłości urazy oraz zmiany zwyrodnieniowe, które zazwyczaj pojawiają się w późniejszym wieku.

Zdarzają się sytuacje, kiedy to inne choroby odpowiadają za ból nadgarstka. Przyczyny leżące po stronie schorzeń toczących się w organizmie, to m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, zespół cieśni nadgarstka, czy ganglion.

Reklama

Ból nadgarstka a choroby

Silny ból nadgarstka, jego obrzęk i sztywność, a dodatkowo osłabienie oraz podwyższona temperatura mogą świadczyć o występowaniu choroby reumatycznej u pacjenta.

Ponadto także inna choroba – wspomniany zespół cieśni nadgarstka – może prowadzić to objawu, jakim jest ból dłoni i nadgarstka,  występuje też mrowienie i drętwienie rąk.

Kolejne schorzenia, których jedną z oznak jest ból w nadgarstku to m.in. :

  • zespół Sudecka – poza bólem nadgarstka występują m.in. problemy z czuciem, odwapnienie kości, przebarwienia skóry, itp.;

  • ganglion – galaretowaty guzek wypełniony płynem, zwykle umiejscowiony po grzbietowej stronie nadgarstka, który pojawia się po nadwyrężeniu; często znika samoistnie;

  • choroba de Quervaina – czyli zapalenie pochewek ścięgna mięśni, które zginają i odwodzą kciuk, manifestuje się takim symptomem jak ból nadgarstka i kciuka;

  • rumień guzowaty – który na skórze pozostawia sińce, a w stawach, także nadgarstkowym, wywołuje ból.

Przeczytaj: Ból ręki - przyczyny, badania, leczenie​

Reklama

Ból nadgarstka – leczenie

Co na ból nadgarstka może okazać się najskuteczniejsze? Naturalnie leczenie tego objawu jest uzależnione od przyczyny bólu w nadgarstku.

W razie występowania urazu, nadgarstek się unieruchamia stosując gips, szynę, opaskę uciskową, czy odciążającą dany staw i inne środki zabezpieczające kości i stawy ręki (np. ortezę, czy taping). Osobie chorej zaleca się odpoczynek i powstrzymanie się od obciążania uszkodzonej kości, czy stawu.Poza tym stosuje się leczenie zachowawcze.

W zależności od tego, z czego wynika ból nadgarstka, leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu przez pacjenta środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz rozluźniających.

Osoba z bólem nadgarstka ma także często zaleconą terapię manualną, zabiegi fizjoterapeutyczne (np. laseroterapia, pole magnetyczne, kąpiele wirowe, ultradźwięki), ćwiczenia rozciągające oraz neuromobilizacje.

Reklama

Ból nadgarstka – domowe sposoby

Na ból nadgarstka domowe sposoby to przede wszystkim zimne okłady, składające się np. z lodu, przykładanego do obolałego miejsca. Takie okłady nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę.

Na ściągnięcie opuchlizny babcie używały kiedyś liści kapusty. Można także przygotować maść z rozmarynem, która także przeciwdziała obrzękom. Dobrym pomysłem jest także delikatny masaż nadgarstka olejkiem cyprysowym.

Podaje się, że dodawanie do potraw pewnych składników przyspiesza regenerację uszkodzeń kości, stawów oraz chrząstek, poza tym mają one właściwości przeciwzapalne, ściągające, itp. Należą do nich m.in. imbir, kurkuma, kozieradka, jarmuż, wiązówka błotna (którą można pić lub stosować jako okład) oraz dziurawiec.

Czytaj: Ból w pachwinie - czego objawem może być ból pachwiny?​

Reklama

Ból nadgarstka - co robić?

Stosowanie łatwych ćwiczeń, które można wykonać w domu, polegających na kolistych ruchach, zamykaniu i otwieraniu dłoni na przemian, czy ściskaniu małej, miękkiej piłeczki to świetne sposoby na trening obolałych nadgarstków.

Czytaj: Ból pod kolanem - z przodu, z tyłu, przy zginaniu. Przyczyny

Reklama

Ból nadgarstka – profilaktyka

Stosowanie prostych środków zapobiegawczych z pewnością może uchronić przed bólem nadgarstka. Mogą one polegać na wolniejszym pisaniu na klawiaturze komputera, bądź na maszynie do pisania, robieniu w tej pracy częstych przerw, zaprzestaniu podnoszenia ciężkich przedmiotów lub zmniejszeniu jednostkowego ciężaru do udźwignięcia oraz na dostosowaniu trudności treningu do swoich możliwości.

Charakterystyczne symptomy takie jak „strzelanie”, czy „chrobotanie” w kościach powinny skłonić do wzbogacenia jadłospisu o produkty odpowiedzialne za produkcję kolagenu, typu zimne nóżki, galaretki, golonka, podroby, żelatyna spożywcza i inne.

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy ze strony układu kostno-stawowego
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Boląca lewa ręka
Woda w łokciu - porady i domowe sposoby. Jak leczyć?
Mężczyzna przykłada okład do łokcia
Podobne artykuły
Mężczyznę bolą żebra
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyzna boli nadgarstek
Wędrujące bóle kości, stawów, mięśni – grypa, RZS, rak? Przyczyny i objawy
Kobieta trzyma się za kolano
Uszkodzenie łąkotki: objawy i leczenie. Czy uszkodzona łątkotka boli?
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?
Osoba z bolącym kolanem
Entezopatia - co to jest i jak ją leczyć? Ćwiczenia i rokowania

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!