Wiele osób zastanawia się czy nerki bolą oraz gdzie bolą nerki. Dolegliwość ta niejednokrotnie mylona jest z bólami lędźwiowymi, gdyż nerki zlokalizowane są po obu stronach kręgosłupa, lecz odpowiedź brzmi: tak, nerki mogą boleć.
Przyczyny bólu nerek
Przyczyn wystąpienia bólu nerek może być wiele. Ważne jest, by uważnie obserwować ich częstotliwość, charakter, a także dodatkowe objawy towarzyszące, które mogą ułatwić rozpoznanie choroby.
Przyczyny to przede wszystkim:
- torbiel nerki,
- ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- kamica nerkowa,
- rak nerki,
- kolka nerkowa,
- śródmiąższowe zapalenie nerek,
- kłębuszkowe zapalenie nerek.
Niekiedy ból nerki może oznaczać również zebranie się w niej moczu, czyli tzw. wodonercze. Przebiega głównie bezobjawowo, a wykrywane jest przypadkiem. Może wystąpić zarówno
u osób dorosłych, ale jest to także częsta wada rozwojowa u dzieci.
Reklama
Objawy bólu nerek
W którym miejscu bolą nerki? Jest to dyskomfort odczuwany w lędźwiach, zlokalizowany po obu stronach kręgosłupa. W zależności od dokładnego rodzaju schorzenia, odczuwane objawy mogą się nieco różnić, jednak wiele z nich powtarza się przy różnych chorobach.
Do głównych objawów towarzyszących bólowi nerek należą:
- wymioty,
- nudności,
- częsta potrzeba oddawania moczu,
- krew w moczu,
- parcie na pęcherz, mimo niewielkiej ilości oddawanego moczu,
- pieczenie i ból w czasie oddawania moczu,
- bladość,
- pocenie się,
- obrzęk kończyn,
- podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
- gorączka,
- złe samopoczucie.
Jak bolą nerki?Przede wszystkim należy nauczyć się rozróżniać ich dolegliwość od bólu kręgosłupa. W przypadku tego narządu dyskomfort najczęściej początkowo występuje z prawej, bądź lewej strony, rozchodząc się od środka, poziomo. Gdy schorzenie jest w obrębie kręgosłupa to ból promieniuje pionowo w kierunku karku lub kończyn dolnych.
Reklama
Jak diagnozować ból nerek?
Jeśli chodzi o diagnostykę to rozpoznanie chorób nerek wykonuje się głównie na podstawie takich badań, jak:
- ogólne badanie moczu,
- posiew moczu,
- oznaczenie stężenia kreatyniny,
- stężenie mocznika we krwi,
- scyntygrafia nerek,
- wskaźnik przesączania kłębuszkowego, tzw. GFR.
Ból pleców nerki może być także diagnozowany poprzez biopsję nerki, tomografię komputerową, urografię oraz USG układu moczowego.
Reklama
Ból nerek w ciąży
Jednym z objawów, który czasami występuje u kobiet ciężarnych jest właśnie ból nerek. Nie należy go lekceważyć i warto zgłosić go lekarzowi, by poznać jego dokładną przyczynę. Przede wszystkim może to mieć związek z uciskiem powiększającej się macicy, jak również hormonów, które prowadzą do zmniejszania się napięcia dróg moczowych.
Najczęściej występującą chorobą w ciąży jest odmiedniczkowe zapalenie nerek, czyli zakażenie układu moczowego. Jego główne objawy poza bólem nerek to:
- częsta potrzeba oddawania moczu,
- pieczenie podczas oddawania moczu,
- ból w czasie parcia na pęcherz.
Niekiedy za wystąpienie bólu odpowiedzialna jest kolka nerkowa, bądź kamica nerkowa.
Reklama
Ból nerek po alkoholu
Ból lewej nerki, bądź prawej może wystąpić także po spożyciu alkoholu, jednak taki stan powinien zostać skonsultowany ze specjalistą, gdyż może być on oznaką schorzenia, jak np. kamica nerkowa.
Reklama
Co na ból nerek?
Jak złagodzić ból nerek? Najważniejsze jest stosowanie się zaleceń nefrologa, a także pamiętanie o:
- zbilansowanej diecie,
- unikaniu używek,
- odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Leczenie będzie przebiegało inaczej w zależności od schorzenia. Przykładowo kamica nerkowa leczona jest głównie poprzez przyjmowanie leków rozkurczowych oraz przeciwbólowych, ale tylko i wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Niekiedy wykonywana jest litotrypsja pozaustrojowa, czyli rozbijanie kamienia moczowego lub ureterorenoskopia, która również polega na usunięciu kamienia.
Torbiel nerki leczy się poprzez wykonanie sklerotyzacji torbieli, czyli opróżnieniu środka torbieli, a kolejno dostarczeniu do jej zawartości substancji, która prowadzi do zrośnięcia jej ścian.
Reklama
Domowe sposoby na ból nerek
Nie istnieją domowe metody, które w całości wyeliminowałyby choroby nerek. Najważniejsza jest konsultacja lekarska oraz ścisłe przestrzeganie jego zaleceń. Samodzielnie przede wszystkim warto stosować wyżej opisane metody, czyli dbanie o odpowiednie nawodnienie, odstawienie używek, a także przestrzeganie zbilansowanej diety. Można spożywać żurawinę, która cechuje się obniżaniem ilości bakterii w moczu.
Zalecane są także zioła i warzywa o działaniu moczopędnym, do których zaliczyć należy:
- korzeń i natkę pietruszki,
- skrzyp polny,
- pokrzywę,
- mącznicę lekarską,
- lubczyk,
- perz właściwy.
Ponadto ziele nawłoci można stosować wewnętrzne w czasie zapalenia pęcherza moczowego, kłębuszków oraz miedniczek nerkowych. Pomaga również podczas kamicy nerkowej.