Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Bóle podczas owulacji - jakie objawy ma bolesne jajeczkowanie?

Ból owulacyjny występuje w czasie jajeczkowania, czyli około 14 dnia regularnego, 28 dniowego cyklu miesiączkowego. Trwa od kilku minut do nawet 2-3 dni. Mogą mu towarzyszyć pozostałe objawy owulacji, takie jak: zmiana konsystencji śluzu, plamienia, zmęczenie i obniżenie nastroju. Sprawdź, co zrobić aby załagodzić uczucie bólu oraz kiedy najlepiej współżyć.
Kobieta trzyma ręce na brzuchu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ból owulacyjny objawia się jako ból w podbrzuszu po stronie jajnika, z którego uwalniania jest komórka jajowa. Jest to jeden z objawów jajeczkowania.
  • Czas trwania bólów owulacyjnych jest różny. U jednych kobiet może trwać zaledwie kilka minut, u drugich utrzymuje się od 6 do 8 godzin, a u kolejnych może trwać kilka dni.
  • Ból owulacyjny można załagodzić domowymi sposobami lub środkami przeciwbólowymi z apteki. Kobietom specjaliści zalecają odpowiedni odpoczynek, ogrzewanie podbrzusza lub stosowanie ziołowych naparów.
Spis treści

Ból brzucha podczas owulacji - co to jest ból owulacyjny?

Prawidłowy cykl miesiączkowy kobiety trwa od 25 do 35 dni. W tym czasie w organizmie zachodzą cykliczne zmiany, za które odpowiedzialne są hormony płciowe - estrogen i progesteron. Steruje nimi podwzgórze, czyli centralny narząd sterujący układem hormonalnym. 

Owulacja, zwana także jajeczkowaniem to proces, który polega na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu. Gdy napotka na swej drodze plemniki to dochodzi do zapłodnienia.

Czy owulacja boli? Niektóre, a nie wszystkie, kobiety odczuwają dyskomfort z powodu bolesnego jajeczkowania. Ponadto mogą one występować tylko w niektórych miesiącach. Ale bóle występujące podczas owulacji są jej charakterystycznym objawem.

Ból owulacyjny (ból w podbrzuszu po stronie jajnika, z którego uwalniania jest komórka jajowa) jest opisywany jako kłujący ból o średnim natężeniu z lewej lub prawej strony brzucha w zależności, który jajnik jest w tym cyklu aktywny. Może pojawić się również promieniowanie w kierunku krzyża i miednicy. 

Reklama

Główny objawy owulacji - ból brzucha

Bóle owulacyjne mogą występować jako samodzielny objaw jajeczkowania lub mogą im towarzyszyć inne charakterystyczne symptomy owulacji. Kobieta w czasie owulacji może u siebie zaobserwować:

  • zabarwioną krwią wydzielinę z pochwy,
  • plamienia,
  • śliski, przezroczysty, gładki śluz,
  • obrzęk i tkliwość piersi,
  • złe samopoczucie,
  • zmęczenie,
  • nudności, 
  • podwyższoną temperaturę ciała. 

Należy pamiętać, że nie każdy ból w okolicy podbrzusza jest bólem owulacyjnym. Może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego, endometriozą lub torbielami na jajniku. Dlatego jeśli nie ustępuje, a wręcz się nasila i zmienia swój charakter konieczna jest konsultacja lekarska. 

Reklama

Kiedy występuje ból owulacyjny?

Ból owulacyjny, jak sama jego nazwa wskazuje występuje w czasie owulacji. To kiedy ma ona miejsce zależne jest od długości cyklu:

  • przy cyklach 28 dniowych występuje około 14 dnia,
  • przy cyklach dłuższych niż 28 dni owulacja występuje na 14 dni przed końcem cyklu,
  • przy krótkich około 25 dniowych cyklach przypada na około 11 dzień, 
  • przy długich około 32 dniowych cyklach owulacja występuje około 18 dnia. 

Jednak należy pamiętać, że każda powyższe wyliczenia sprawdzają się jedynie u kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym. Jeśli występują nieprawidłowości w cyklu owulacja może występować w innych terminach. 

Reklama

Ile trwa ból owulacyjny?

Ból owulacyjny nie jest identyczny dla wszystkich kobiet. U jednych może trwać zaledwie kilka minut, jednak najczęściej utrzymuje się od 6 do 8 godzin. U niektórych pań przedłuża się nawet do 2-3 dni. 

Dolegliwości w zależności od organizmu kobiety, mogą być niezauważalne, występować sporadycznie lub prawie w każdym cyklu. Jeśli bóle stają się uciążliwe należy skonsultować się z lekarzem. Może on wskazać odpowiednie środki przeciwbólowe lub inne sposoby na radzenie sobie z bólem owulacyjnym. 

Reklama

Jak załagodzić ból owulacyjny - co stosować? 

Bóle owulacyjne mogą być jedynie symptomem owulacji lub znacznie dać się we znaki, powodując duży dyskomfort. Można go jednak zmniejszyć, dopowiednio dbając o organizm. Aby domowymi sposobami złagodzić dolegliwości związane z owulacją należy:

  • zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku im więcej snu, tym lepiej,
  • właściwe nawodnić organizm - woda jest kluczowa dla zachowania zdrowia,
  • przy nasilającym się bólu można zastosować ciepłe kąpiele lub przyłożyć ciepły termofor,
  • pić napar z krwawnika lub nagietka - działają rozkurczająco.

Czasami w  przypadku silnego bólu skutecznym rozwiązaniem są środki przeciwbólowe zawierające paracetamol lub ibuprofen. Należy jednak pamiętać, że niezbędne jest przestrzeganie odpowiedniej dawki określonej przez specjalistę lub producenta w ulotce dołączonej do opakowania. 

Reklama

Ból owulacyjny a ciąża - kiedy najlepiej współżyć?

Ból podczas owulacji jest sygnałem, że w organizmie kobiety rozpoczął się najbardziej płodny okres w cyklu miesiączkowym. Dlatego to idealny moment do współżycia dla osób planujących powiększenie rodziny, bo właśnie wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. 

Ból owulacyjny z medycznego punktu widzenia nie jest przeciwwskazaniem do współżycia, jednak dolegliwości z nim związane mogą wpływać na chęć do zbliżenia. Obniżenie nastroju, zmęczenie i nudności nie wpływają pozytywnie na libido. 

Kiedy współżyć? Nie ma naukowej odpowiedzi na to pytanie, ale jeśli para stara się o dziecko, wóczas najlepiej współżyć tuż po wystąpieniu objawów owulacji.

Czytaj również

Bibliografia

  • J. Hopkins, Podręcznik ginekologii i położnictwa, medipage 2019
  • Eugeniusz Siwik, Owulacja, https://www.wazektomia.com/pdf/literatura/antykoncepcja-planowanie-rodziny-owulacja.pdf (data dostępu 26.07.2021)
  • Michał Radwan, Dorota Zamkowska, Dariusz Wójcik, Tomasz Ziółkowski, Stymulacja owulacji, Ginekologia i Perinatologia PraktycznaT om 2, Nr 1 2017
  • E. L. Billings, J. B. Brown, J. J. Billings, H. G. Burger, Symptoms and hormonal changes accompanying, The Lancet Volume 299, Issue 7745, 5 February 1972, 282-284.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Miesiączka
Jak włożyć tampon, żeby nie bolało? Z aplikatorem i bez
Tampon na miesiączkę
Obfite miesiączki - u dziewczynek, po porodzie i po 40. Co pomaga?
Kobieta z miesiączką
Brak okresu bez ciąży – najczęstsze przyczyny
Kobieta trzyma się za brzuch
Podobne artykuły
Wizualizacja szyjki macicy
Szyjka macicy przed okresem - jak wygląda? Rozpulchniona i miękka
Kobieta w trakcie cyklu owulacyjnego
Plamienie owulacyjne - jak wygląda i ile trwa krwawienie?
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Spóźniający się okres - dlaczego i ile może się spóźniać miesiączka? Przyczyny
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Jak wyglądają skrzepy podczas okresu. Czy powinny niepokoić?
Kalendarz miesiączki
Ile krwi traci kobieta podczas miesiączki?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!