Bóle pleców są bardzo często zgłaszaną dolegliwością. Wiążą się z wieloma chorobami, najczęściej ze schorzeniami kręgosłupa. Nieprawidłowa postawa, praca w nienaturalnej pozycji, czy siedzący tryb życia znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia bólu pleców. Ważne jest aby go nie bagatelizować i skonsultować ze specjalistą.
Ból pleców - skąd się bierze?
Bóle pleców mogą mieć podłoże neurologiczne, gastrologiczne, a także kardiologiczne. Dodatkowo złe nawyki także znacznie wpływają na stan kręgosłupa.
Przyczyny dyskomfortu są następujące:
- wady postawy,
- przeciążenia kręgosłupa,
- siedzący tryb życia,
- nadwaga i otyłość,
- urazy kręgosłupa,
- dyskopatia,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- uszkodzenia kręgosłupa spowodowane osteoporozą,
- wypadnięcie dysku,
- półpasiec,
- gruźlica kości,
- choroba kości Pageta,
- tętniak aorty brzusznej,
- rozwarstwienie aorty,
- zawał serca,
- zapalenie płuc,
- choroby jelit,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- zapalenie trzustki,
- ciąża pozamaciczna,
- nowotwory.
Liczne schorzenia dają dolegliwości w postaci bólu pleców, dlatego lekceważenie go jest bardzo niebezpieczne. W każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza, który wskaże odpowiednią diagnostykę i leczenie.
Reklama
Ból pleców na dole
Ból pleców w odcinku lędźwiowym to najczęściej zgłaszana dolegliwość kręgosłupa. Powoduje dyskomfort, a często znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie.
Ma on następujące przyczyny:
- urazy kręgosłupa i miednicy,
- liczne przeciążenia,
- rwa kulszowa,
- gruźlica kości,
- wady postawy,
- choroby reumatyczne,
- nowotwory kręgosłupa,
- osteoporoza,
- choroby nerek np. kamica nerek,
- endometrioza.
Bóle kręgosłupa lędźwiowego mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. Często promieniują do pośladków czy kończyn dolnych. W zależności od przyczyny lub zaawansowania zmian mają różne nasilenie.
Reklama
Ból pleców między łopatkami
Ból między łopatkami najczęściej związany jest z nieprawidłowościami kręgosłupa lub układu pokarmowego. Może być wywołany przez następujące schorzenia:
- zwyrodnienia kręgosłupa,
- przeciążenia kręgosłupa,
- dyskopatię,
- wady postawy,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- wrzody żołądka lub dwunastnicy.
Jednak ból między łopatkami może być również symptomem:
- chorób płuc,
- chorób serca – m.in. zawału serca,
- nowotworów – m.in. płuc, piersi, tarczycy,
- chorób psychicznych np. nerwicy,
- półpaśca.
Reklama
Ból pleców po lewej stronie
Ból po lewej stronie pleców może być związany z nieprawidłowościami kostnymi, więzadłowymi czy mięśniowymi. Potęgują je liczne przeciążenia i nieprawidłowa postawa ciała. Trzeba jednak pamiętać, że ból po lewej stronie pleców może być symptomem:
- chorób serca m.in. zawału serca,
- chorób jelit,
- urazu płuca po lewej stronie,
- kamicy nerkowej,
- schorzeń lewego jajnika,
- chorób trzustki tj. rak trzustki, zapalenie trzustki.
Dolegliwość często promieniuje, dlatego daje złudne wrażenie dolegliwości w innym miejscu.
Jeśli oprócz bólu w lewym boku pojawią się nudności, wymioty, omdlenia, złe samopoczucie i kołatanie serca należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarską, gdyż może to sygnalizować zawał serca, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia.
Reklama
Ból pleców po prawej stronie
Ból pleców po prawej stronie podobnie jak w przypadku lewej strony może mieć źródło zarówno w dolegliwościach związanych z układem kostno-stawowym, jak i następującymi schorzeniami:
- zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa,
- kamicą nerkową,
- kamicą żółciową,
- zapaleniem lub nowotworem prawego jajnika,
- neuralgią międzyżebrową
- dyskopatią,
- rwą kulszową.
Ból pleców może znacznie utrudniać poruszanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Dlatego ważne jest aby reagować gdy ból pojawia się w pierwszym stadium, nie dopuszczając do jego nasilenia.
Reklama
Ból pleców przy oddychaniu
Ból pleców przy oddychaniu jest niepokojącym objawem i powinien być bezwzględnie skonsultowany z lekarzem. Najczęściej jest wynikiem urazu żeber lub kręgosłupa. Jeśli jednak nie doszło do żadnego wypadku ból pleców przy oddychaniu może być spowodowany:
- chorobami płuc,
- chorobami układu pokarmowego np. chorobą wrzodową,
- chorobami neurologicznymi np. neuralgią międzyżebrową,
Odnalezienie przyczyny wymaga obserwacji towarzyszących objawów, a także właściwej diagnostyki. Najczęściej stosuje się badania obrazowe i laboratoryjne.
Reklama
Ból pleców w ciąży
Ból pleców w ciąży to częsta dolegliwość. Związana jest ze zmieniającym się ciałem kobiety przygotowującym się do rozwoju płodu oraz porodu. Rozluźnianie więzadeł miednicy powoduje zmianę środka ciężkości ciała, przenosząc napięcia na kręgosłup.
Dodatkowym obciążeniem są rozciągnięte mięśnie brzucha, które również nie są w stanie utrzymywać sylwetki. Rosnący brzuch wymusza na kobietach postawę ciała, która także negatywnie wpływa na stan kręgosłupa.
Dlatego też kobiety w ciąży powinny unikać forsownej aktywności fizycznej oraz dźwigania. Warto zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku i właściwą postawę ciała oraz pozbycie się napięć tkankowych na wizycie u fizjoterapeuty urologicznego.