Przyczyny bólu pod kolanem
Ból pod kolanem w zależności od tego, gdzie dokładnie jest zlokalizowany i w jakich sytuacjach daje o sobie znać, ma różne przyczyny. Pacjenci najczęściej skarżą się na ból pod kolanem z tyłu, z przodu, z boku, po zewnętrznej stronie czy od wewnętrznej strony. Uczucie bólu pojawia się często przy zginaniu i przy prostowaniu kolan, w trakcie chodzenia lub przy bieganiu.
Ból pod kolanem najczęściej wywołują zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne lub urazy mechaniczne. Lekarz w celu określenia przyczyny bólu, przeprowadza wnikliwy wywiad z pacjentem. Staw kolanowy to jeden ze stawów o najbardziej skomplikowanej budowie, dlatego w diagnostyce chorób niezwykle ważne jest określenie dokładnej lokalizacji bólu.
Reklama
Ból pod kolanem z tyłu
Ból pod kolanem z tyłu jest charakterystyczny dla zapalenia ścięgna mięśnia podkolanowego i urazu tylnego rogu łąkotki. Uraz tylnego rogu łąkotki można jeszcze poznać po uczuciu niestabilności w nodze oraz tzw. uciekaniu kolana.
Ścięgno mięśnia podkolanowego jest bardzo wrażliwe na przeciążenia i często dochodzi w nim do stanu zapalnego. Przy zapaleniu ścięgna mięśnia podkolanowego występuje także ból pod kolanem przy kucaniu, pacjent ma problemy z wyprostowaniem kolana.
Reklama
Ból kolana z przodu i z boku
Ból kolana z przodu może oznaczać problemy z rzepką: zwichnięcie rzepki, zapalenie stawu rzepkowo-udowego, boczne przyparcie rzepki, lateralizację rzepki, chondromalację rzepki. Zwłaszcza jeśli dolegliwościom bólowych towarzyszy trzeszczenie w stawie rzepkowo-udowym, opuchlizna, blokowanie się kolana, ból podczas wchodzenia po schodach lub ból pod kolanem podczas kucania.
Do dolegliwości najczęściej dochodzi na skutek nieprawidłowości anatomicznych w stawie rzepkowo-udowym, osłabienia mięśni czy niestabilnej miednicy.
Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego uda najczęściej objawia się bólem pod kolanem z boku, po zewnętrznej stronie oraz bólem pod kolanem po bieganiu i podczas jazdy na rowerze.
Zapalenie ścięgna mięśnia brzuchatego łydki daje o sobie znać bólem pod kolanem od wewnętrznej strony. Inna przyczyną bólu zlokalizowanego w tej części kolana jest przerost przyśrodkowej błony maziowej, która powinna się zetrzeć w okresie dojrzewania oraz tzw. gęsia stopka.
Reklama
Ból pod kolanem przy zginaniu i prostowaniu
Ból pod kolanem z tyłu przy zginaniu i ból pod kolanem z tyłu przy prostowaniu nogi jest charakterystyczny dla torbieli Bakera. Torbiel Bakera to wypełniony płynem guzek, który powstaje w tylnej części kolana. Płyn gromadzi się pod wpływem ciśnienia wewnątrz stawu kolanowego powstałego w wyniku stanu zapalnego w kolanie.
Torbiel Bakera często współistnieje z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, a także zapaleniem stawu kolanowego, uszkodzeniem chrząstki stawowej, reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Oprócz charakterystycznego bólu pod kolanem przy zginaniu i prostowaniu oraz wyczuwalnego guzka, torbiel Bakera może też rozpoznać po zaczerwienieniu skóry pod kolanem, obrzęku kończyny, silnym bólu pod kolanem w nocy oraz drętwieniem łydki, jeśli cysta naciska na struktury naczyniowe lub nerwowe.
Reklama
Ból kolana przy chodzeniu
Ból pod kolanem przy chodzeniu, zlokalizowany z tyłu, czy ból pod kolanem promieniujący do łydki może oznaczać zakrzepicę, żylaki oraz inne problemy żylne, z tętniakiem tętnicy podkolanowej włącznie.
Jeśli bólowi towarzyszy obrzęk i uczucie ciepła lub zimna w kończynie, należy wykonać badanie USG metodą Dopplera tętnic kończyn dolnych aby wykluczyć poważne problemy żylne. Ból pod kolanem przy chodzeniu może także oznaczać uszkodzenie więzadeł krzyżowych.
Do tego urazu najczęściej dochodzi na skutek skręcenia kolana, często dotyka to sportowców.
Reklama
Ból kolana po bieganiu
Ból pod kolanem po bieganiu trwający kilka dni i samoistnie przechodzący może oznaczać, że w kolanie powstał stan zapalny ciała Hoffy. Ciało Hoffy znajduje się w przednim przedziale kolana, jest zbudowane z tłuszczu i ma chronić kolano przed urazami.
Opuchnięcia ciała Hoffa powstają na skutek urazu lub mikrourazów. Charakterystyczny jest także ból pod kolanem przy prostowaniu.
Bólu pod kolanem nie można lekceważyć, a także nie powinno się go leczyć na własną rękę. Tylko lekarz specjalista jest w stanie określić przyczynę bólu i zalecić odpowiednią terapię.