Ból pod pachami
Ból pod pachą może mieć różne przyczyny. Jedną z najpowszechniejszych są po prostu zakwasy wynikające ze zbyt intensywnego lub obciążającego treningu górnych partii ciała. Dla osób, które dopiero zaczęły przygodę ze sportem zaskakujące może okazać się to, że pod pachami znajdują się mięśnie, które mogą sygnalizować swoją obecność tak boleśnie. Najczęstszymi ćwiczeniami, które powodują ból w tej okolicy, są pompki i wymachy hantlami.
Ciągnący lub promieniujący do ręki ból pod pachą może być oznaką problemów z układem sercowo-naczyniowym lub chorobami dolnych dróg moczowych. Ból pod prawą pachą jest często łączony z zapaleniem pęcherzyka żółciowego.
Ból pod lewą pachą może być związany z chorobami o podłożu kardiologicznym, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu drętwienie dłoni lub nasila się podczas oddychania (ból pod lewą pachą przy oddychaniu). Dolegliwość może oznaczać także inne problemy zdrowotne, dlatego, jeśli Was niepokoi, udajcie się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci dodatkowe badania diagnostyczne.
Reklama
Przyczyny bólu pod pachami
Do najczęstszych źródeł wystąpienia dolegliwości zaliczyć należy:
- zapalenie mieszka włosowego - zdarza się, że ból pod pachą jest związany ze zmianami skórnymi, takimi jak wrośnięcie włosa w głąb skóry i miejscowe zapalenie tym spowodowane. Taka sytuacja może być niezwykle niepokojąca, zwłaszcza gdy pod pachą jest wyczuwalny niewielki guzek. Na szczęście nie jest to groźna przypadłość i można w łatwy sposób ją wyleczyć. Dobrze jest jednak skonsultować ją z lekarzem,
- rak piersi - jeżeli ból pod pachą jest związany z guzkiem lub powiększonymi węzłami chłonnymi, konieczne jest wykonanie samobadania palpacyjnego, czyli dokładne sprawdzenie całego obszaru piersi oraz skóry wokół nich, a także konsultacja lekarska. Być może objawy nie są związane ze zmianą nowotworową lub jest ona na wczesnym etapie i łatwa do wyleczenia. Ważne jest dokładne sprawdzenie stanu zdrowia przez lekarza,
- problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa - ból promieniujący na rękę może oznaczać problemy związane z kręgosłupem na jego górnym odcinku,
- zapalenie pęcherzyka żółciowego - ból pod prawą pachą jest uznawany za jeden z objawów problemów z pęcherzykiem żółciowym i kamieniami, które się w nim zgromadziły.
- osłabienie organizmu - dolegliwość może oznaczać powiększone węzły chłonne w wyniku infekcji lub zakażenia wirusowego. Organizm broni się, zwiększając produkcję limfocytów. Właśnie dlatego węzły chłonne mogą być wtedy powiększone i bolesne. Czasami kobiety skarżą się na ból pod pachą przed okresem, który także może być związany z osłabieniem organizmu. Zdarza się jednak, że powiększone węzły chłonne sygnalizują obecność chłoniaka lub zmian nowotworowych. Czasami są też związane z chorobami reumatoidalnymi,
- zawał serca - jak już wspomnieliśmy wcześniej, dolegliwość pod lewą pachą i piersią promieniujący na rękę, może oznaczać poważne problemy z sercem i zwiastować zawał. Konieczna jest konsultacja lekarska.
Reklama
Jak wyglądają powiększone węzły chłonne pod pachami - częsta przyczyna bólu pod pachą?
Węzły chłonne można znaleźć na całym ciele człowieka, ale przede wszystkim skoncentrowane są w okolicach szyi, pod pachami, w pachwinach, na żuchwie i za uszami. Ich powiększenie wyczuć można palcami w formie wyraźnie ograniczonej masy. Zwiększeniem objętości reagują nie tylko w przypadku bardzo poważnych schorzeń, ale też łagodniejszych stanów zapalnych. Szczególny niepokój wzbudzić powinny węzły chłonne powiększone, twarde i niebolesne, którym nie towarzyszą ogólne objawy chorobowe i które dają się wyczuć przez okres dłuższy niż 2-3 tygodnie. Mogą bowiem wskazywać na zmiany o charakterze nowotworowym.
Reklama
Ból pod pachą u dziecka
Zazwyczaj ból pod pachą u dziecka wiąże się z urazami mechanicznymi lub przeciążeniem mięśni. Jeśli dziecko skarży się dodatkowo na złe samopoczucie lub rodzic zauważy inne dolegliwości, warto skonsultować je z lekarzem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.
Zmiany skórne pod pachą dziecka mogą być związane z alergią na proszek lub tkaninę. Powiększone węzły chłonne mogą oznaczać infekcję organizmu.
Reklama
Ból pod pachą w ciąży
W czasie ciąży organizm kobiety przygotowuje się do nowej roli. W związku ze zbliżającym się okresem karmienia kobieta przechodzi zmiany fizjologiczne w obrębie gruczołu piersiowego. U wielu kobiet powoduje to dyskomfort odczuwany właśnie jako ból pod pachą w ciąży.
Część z nich skarży się na powiększone węzły chłonne lub wyczuwalne, niewielkie guzki. Lekarz ginekolog powinien zrobić USG piersi i dokładnie obejrzeć obszar pod pachami, aby ustalić przyczynę bólu. Zazwyczaj nie są groźne.
Reklama
Ból pod pachą u mężczyzny
Ból pod pachami u mężczyzn może wiązać się ze wszystkimi przyczynami wymienionymi w tekście wyżej (patrz: ból pod pachą przyczyny). Co ciekawe, dotyczy to także raka piersi - około 1% mężczyzn choruje na zapalenie gruczołu sutkowego. Do wymienionych wcześniej przyczyn warto dodać nerwobóle zlokalizowane najczęściej w klatce piersiowej, czasem promieniujące na obszar pod pachą.