Ból szczęki, a właściwie stawu skroniowo-żuchwowego może być wywołany przez wiele chorób i nieprawidłowości w obrębie szczęki. Niektóre z nich są poważnymi schorzeniami, dlatego nie można lekceważyć tych dolegliwości i niezwłocznie udać się do specjalisty w celu diagnostyki.
Przyczyny bólu szczęki
Ból żuchwy ma wiele przyczyn, a jego źródło często jest trudne do zlokalizowania. Jednak najczęściej wynika z następujących schorzeń:
- stanów zapalnych zębów,
- ropnia okołozębowego,
- zapalenia zatok,
- zapalenia ucha,
- bóli migrenowych,
- zgrzytania zębami,
- nieprawidłowości w stawie skroniowo-żuchwowym,
- chorób ślinianek,
- neuralgii nerwu trójdzielnego,
- nerwicy,
- szczękościsku,
- urazów szczęki,
- wad zgryzu.
Należy pamiętać, że nagły dyskomfort w obrębie szczęki, który nie ma uzasadnionych innych przyczyn może być jednym z objawów zawału serca. Jeśli dodatkowo występuje kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, nudności i utrata przytomności należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia.
Reklama
Ból szczęki przy uchu po lewej lub prawej stronie
Ból szczęki koło ucha najczęściej spowodowany jest jego stanem zapalnym. Jest to częste schorzenie szczególnie u dzieci. Dodatkowo może występować równocześnie zapalenie zatok szczękowych, które również dają nieprzyjemne dolegliwości.
Stany zapalne mogą mieć charakter bakteryjny, grzybiczy lub wirusowy. W zależności od etiologii zakażenia stosuje się odpowiednie leczenie farmakologiczne.
Dodatkowo ból szczęki przy uchu może być wywołany przez dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego.
Reklama
Ból szczęki przy otwieraniu ust i ziewaniu może świadczyć o problemach stawu skroniowo-żuchwowego
Ból szczęki przy otwieraniu ust, któremu dodatkowo towarzyszy przeskakiwanie żuchwy może świadczyć o dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Do ich powstawania przyczyniają się:
- przewlekły stres,
- wady zgryzu,
- zgrzytanie zębami,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- stany zapalne kości w obrębie szczęki,
- dna moczanowa,
- urazy.
Jeśli ból utrzymuje się lub nasila, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą, gdyż może być niezbędne odpowiednie leczenie.
Reklama
Ból szczęki i głowy - jakie mogą być jego przyczyny?
Ból szczęki i głowy może wywoływać zwiększone napięcie stawu skroniowo-żuchwowego. Spowodowane jest z reguły nerwicą, przewlekłym stresem i zgrzytaniem zębami. Aby je zmniejszyć, warto w miarę możliwości ograniczyć sytuacje stresowe i zastosować techniki relaksacyjne. Ważne jest odciążenie stawu również poprzez dietę pozbawioną twardych składników, wstrzymanie się od żucia gumy i ziewania. Ból szczęki i głowy może być spowodowany również przez stany zapalne kości, zatok i uszu, dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego.
Reklama
Ból szczęki z jednej strony - jaką chorobę zapowiada?
Ból szczęki po prawej stronie lub po lewej stronie może wynikać ze stanu zapalnego ucha lub zatoki, który promieniuje na jedną ze stron.
Ponadto, gdy jest on o charakterze miejscowym, powodują go również choroby przyzębia, takie jak ropień okołozębowy. Jego przyczyną jest stan zapalny toczący się w zębie. Bakterie, które stoją za zapaleniem miazgi, dostają się do tkanek otaczających ząb, powodując infekcje. Efektem tego są ropnie wypełnione żółtozieloną gęstą wydzieliną, którym towarzyszy pulsujący ból.
Leczenie wymaga jak najszybszego uwolnienia ropnej treści, aż do wygojenia. W większości przypadków stosuje się także antybiotykoterapię. Jeśli ząb dobrze rokuje, to możliwe jest leczenie kanałowe.
Reklama
Leczenie bólu szczęki. Co robić w przypadku bolesności szczęki?
Leczenie wymaga usunięcia przyczyny. Jeśli ból spowodowany jest stanem zapalnym ucha, zatok czy kości specjalista wskazuje odpowiednie leczenie farmakologiczne.
W przypadku dyskomfortu szczęki wywołanego stresem i przemęczeniem niezbędne jest jego wyeliminowanie lub wprowadzenie technik relaksacyjnych.
Ból szczęki spowodowany bruksizmem, czyli mimowolnym zgrzytaniem zębami leczy się poprzez nakładki i szyny relaksacyjne na zęby. Zmniejsza to napięcie i zapobiega pękaniu szkliwa.
Nieprawidłowości w stawie skroniowo-żuchwowym oraz wady zgryzu również powinny być leczone przez odpowiedniego specjalistę.