Kiedy ból ucha w ciąży powinien niepokoić?
Istnieje wiele powszechnych dolegliwości, które u większości pacjentów leczy się w łatwy sposób. Są jednak przypadki, w których niektóre metody leczenia - na ogół nie wywołujące wielu niepożądanych efektów - nie są bezpieczne. Jednym z nich jest ciąża.
Ból ucha w ciąży może mieć różne podłoża i różny stopień nasilenia. Niekiedy - gdy jest lekki - wystarczy zastosować sprawdzone, „babcine” metody, by go złagodzić. Zdarza się jednak, że ma on podłoże zapalne, a wtedy konieczne jest podjęcie leczenia. Kiedy bolące ucho w ciąży jest powodem do niepokoju i należy udać się z nim do lekarza?
Niepokojące objawy to:
- silny, kłujący ból ucha,
- wysięk z ucha, czyli wyciek wydzieliny,
- gorączka,
- ogólne pogorszenie samopoczucia,
- pojawienie się innych symptomów, np. bólu zatok, chrypki, bólu głowy, kaszlu itd.
Reklama
Przyczyny bólu ucha w ciąży
Właściwie przyczyny bólu uszu w czasie ciąży są takie same, jak u reszty pacjentów. Najczęściej wymienia się:
- zapalenie ucha środkowego - w 90 procentach przypadków ma ono podłoże wirusowe lub bakteryjne. Leczenie wszelkich stanów zapalnych w ciąży jest problematyczne, ponieważ wymaga niekiedy zastosowania antybiotykoterapii, która nie jest wówczas w pełni bezpieczna. Z drugiej strony - nieleczone zapalenie ucha może być groźne w skutkach, nie tylko dla matki, ale też dla dziecka. Stosowanie odpowiedniej terapii, zaleconej przez lekarza z reguły jednak powstrzymuje rozwój choroby i chroni przed powikłaniami;
- zapalenie ucha zewnętrznego - stan zapalny może być zlokalizowany w obrębie małżowiny usznej lub np. zewnętrznego przewodu słuchowego;
- przewiane ucho - przebywanie w przeciągu lub spacer w wietrzny dzień mogą doprowadzić do przewiania objawiającego się zwykle kłującym, przeszywającym bólem ucha;
- infekcja wirusowa, w tym - przeziębienie. Może objawiać się np. jednoczesnym bólem ucha i gardła. W ciąży infekcje takie zwykle leczy się naturalnymi metodami. Jeśli jednak nie przynoszą one spodziewanych rezultatów, należy zgłosić się do lekarza po specjalistyczną poradę;
- infekcja zatok - ból ucha przy gęstym katarze może świadczyć o rozwoju infekcji bakteryjnej w zatokach. W ciąży z objawami takimi najlepiej udać się do lekarza, by zalecił skuteczną i bezpieczną terapię. Infekcji zatok może też towarzyszyć jednoczesny ból ucha i głowy;
- problemy dentystyczne - Ból ucha może pojawić się od chorego zęba. Jak powszechnie wiadomo, kobiety w ciąży narażone są na problemy z zębami, ze względu na częsty spadek poziomu niektórych minerałów w ich organizmach. Symptomów takich jak ból ucha i szczęki w ciąży nie wolno zatem lekceważyć i należy niezwłocznie skonsultować je ze stomatologiem;
- obecność ciała obcego w uchu - Kiedy ciało obce utknie na tyle głęboko, że nie można usunąć go samodzielnie w bezpieczny sposób, należy udać się do laryngologa. Często samo jego usunięcie powoduje ustąpienie dolegliwości;
- uraz mechaniczny - Mechaniczne uszkodzenie tkanki, jeśli nie jest zbyt głębokie, wymaga jedynie jej oczyszczenia i zdezynfekowania. Wygojenie tkanki jest wówczas równoznaczne z ustąpieniem objawów.
Reklama
Co na ból ucha w ciąży? Leczenie
Co zaleca się na ból ucha kobietom w ciąży? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy to od podłoża problemu, nasilenia objawów, czy choćby tzw. „wieku” ciąży.
Lekki ból bez podłoża chorobowego można łagodzić domowymi sposobami, ale stan zapalny wymaga już specjalistycznego leczenia.
Jak zostało wspomniane, u kobiet ciężarnych unika się stosowania antybiotykoterapii, ponieważ zaburzanie mikrobioty jelitowej organizmu jest w tym momencie niewskazane. Z drugiej jednak strony - niekontrolowany rozwój stanu zapalnego może prowadzić do groźnych powikłań, zdecydowanie negatywnie wpływających na rozwój dziecka.
Decyzję o tym, jak leczyć ból ucha podczas ciąży należy więc pozostawić lekarzowi i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Kiedy objawy występują tylko w obrębie ucha, zwykle stosuje się leczenie miejscowe, bezpieczniejsze dla płodu niż leki o działaniu ogólnoustrojowym.
Jakie krople na ból ucha w ciąży można bezpiecznie aplikować? Wiele środków działających miejscowo nie wchłania się do krwiobiegu i jako takie mogą one być stosowane przez kobiety ciężarne. Przed ich podaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem.
Przy bólu ucha w ciąży najlepiej przyjmować krople o naturalnym składzie. Co robić, kiedy oprócz bólu ucha w ciąży pojawią się jeszcze inne niepokojące objawy? Wówczas należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, który doradzi, jakie leki na te dolegliwości zastosować, by powstrzymać rozwój infekcji, a jednocześnie nie zaszkodzić sobie ani dziecku.
Reklama
Domowe sposoby na ból ucha w ciąży
Ciąża to czas, w którym wiele kobiet chętnie powraca do bezpiecznych, domowych sposobów leczenia niegroźnych dolegliwości.
Ból ucha niezwiązany ze stanem zapalnym, któremu nie towarzyszą inne niepokojące objawy jest jednym z przypadków, w których metody takie mogą okazać się skuteczne.
Co na bolące ucho w ciąży warto zastosować? Wśród zalecanych sposobów naturalnych wymienia się:
- wodę utlenioną - zwalcza ona namnażające się w uchu chorobotwórcze bakterie, a co za tym idzie - łagodzi ból ucha, pozostając bezpiecznym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży;
- olejek kamforowy - to bezpieczny sposób na ból ucha w ciąży, pod warunkiem, że zostanie właściwie zastosowany. Olejku nie należy wlewać do wnętrza ucha, ale delikatnie nacierać nim skórę dookoła, ponieważ działa on przeciwbólowo i rozgrzewająco;
- ciepłe okłady. Przykładanie do ucha np. nagrzanego ręcznika niweluje dolegliwości i sprzyja leczeniu. Stosując tę metodę, należy zwrócić uwagę na temperaturę okładu, by nie doprowadzić do poparzenia skóry.
Oprócz wymienionych metod istnieją też domowe sposoby, których na ból ucha w ciąży (oraz poza nią) zdecydowanie się nie zaleca.
Jednym z nich jest czosnek wkładany do bolącego ucha. Mimo że rzeczywiście roślina ta posiada nieocenione właściwości odkażające i bakteriobójcze, zastosowanie jej w taki sposób może doprowadzić do dodatkowych podrażnień i pogłębić dolegliwości bólowe.
Warto również pamiętać, że niektóre rośliny i zioła wywołują reakcje alergiczne organizmu i również mogą przyczynić się do zaostrzenia objawów. W trakcie ciąży stosowanie jakichkolwiek substancji warto najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym.