Pachwina to miejsce między brzuchem a udem, w jej okolicach znajduje się tak wiele narządów wewnętrznych, nerwów i węzłów chłonnych, że bardzo trudno w pierwszej chwili stwierdzić z czego wynika dolegliwość.
Przyczyny bólu w pachwinie
Pacjent może odczuwać ból w prawej pachwinie lub ból w lewej pachwinie. Stan taki może się nasilać po intensywnym ruchu, może odczuwać rwący ból w pachwinie lub pulsujący ból w pachwinie. Czasem dolegliwość jest sygnalizowana lekarzowi jako zwykłe kłucie w pachwinie lub ból promieniujący aż do uda i kolana.
Do najczęstszych przyczyn bólu w pachwinie należą:
- przepuklina(może być pachwinowa, częściej występująca u mężczyzn lub udowa, charakterystyczna dla kobiet). Oprócz bólu pacjent wyczuwa także guzek w okolicy pachwiny udowej, który z czasem staje się tak duży, że można go zobaczyć,
- infekcje, w wyniku których dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych pachwinowych (w badaniu morfologicznym widać wtedy podwyższone OB, CRP),
- neuropatia nerwu udowego, która może być wynikiem cukrzycy, półpaśca, guzów w obrębie kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa czy choroby krążka międzykręgowego. Przy neuropatii charakterystyczny jest ból pachwiny promieniujący do uda oraz trudności w zgięciu biodra,
- neuropatia nerwu biodrowo-pachwinowego, która występuje przy niestabilnym odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- zapalenie przydatków,
- zapalenie jądra,
- zapalenie najądrza,
- wodniak jądra,
- kamica dróg moczowych,
- zaburzenia biomechaniczne spowodowane asymetrią kończyn dolnych i zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego,
- choroby naczyń krwionośnych, w tym tętniak aorty
Ból pachwiny jest niespecyficznym objawem, który może wskazywać na choroby:
- jamy brzusznej,
- narządów płciowych,
- kręgosłupa,
- układu krążenia,
- układu moczowego.
To tu znajdują się przyczepy mięśnia biodrowo-lędźwiowego, mięśnia prostego uda, mięśni przywodzicieli, mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha, żyła udowa i tętnica, kość łonowa, kulszowa i biodrowa, torebka stawowa stawu biodrowego.
Reklama
Ból pachwin w ciąży
Ból w pachwinie w ciąży może, ale nie musi być powodem do niepokoju. Ciężarne często czują ból w podbrzuszu i uczucie rozpierania w okolicach spojenia łonowego, gdy dużo chodzą lub stoją. Dolegliwości są uciążliwe zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, gdy rosnące dziecko uciska nerwy.
Niepokój powinien wzbudzić natomiast nagły ból w pachwinie, który może oznaczać, że odkleiło się łożysko. Może to być sygnał przedwczesnego porodu, poronienia, zwłaszcza jeśli bólowi towarzyszy krwawienie.
Reklama
Ból pachwiny po bieganiu
Osoby aktywne fizycznie, a zwłaszcza biegacze mogą się uskarżać na bóle w pachwinie po bieganiu. Dyskomfort może być spowodowany urazem, przeciążeniem lub gwałtownym ruchem.
U biegaczy najczęściej ból w pachwinie wiąże się z nadwyrężeniem zespołu mięśni przywodzących nogę (znajdują się po wewnętrznej stronie uda), które odpowiadają za stabilizację całej kończyny.
Często dzieje się tak, gdy biegacz źle i zbyt dynamicznie się rozciąga. U osób uprawiających regularnie sport, w wyniku mikrourazów może dojść także np. do uszkodzenia obrąbka stawowego.
Reklama
Ból w lewej i prawej pachwinie
Jednym ze schorzeń, które może objawiać się dyskomfortem właśnie w lewej pachwinie są kamienie nerkowe. Niekiedy taki rodzaj bólu oznacza także:
- żylaki powrózka nasiennego,
- zapalenie jąder,
- zapalenie jajników,
- uraz worka mosznowego.
Ból w prawej pachwinie odczuwany jest wtedy, kiedy kłucie występuje z prawej strony. To najczęściej świadczy o ostrym stanie zapalnym w jelicie grubym, bądź ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, któremu często towarzyszy trudność z wypróżnianiem. W przypadku, gdy ból występuje u kobiet może to również oznaczać skręt lub pęknięcie jajnika.
Reklama
Jak leczyć ból pachwiny?
Pomocne w określeniu przyczyny bólu w pachwinie będzie zlecenie badań morfologicznych i diagnostycznych. Badanie krwi (CRP, OB, fosfataza zasadowa, czynnik reumatoidalny) pozwoli stwierdzić, czy ból w pachwinie jest związany ze stanem zapalnym.
Badanie USG pokaże nam zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe w stawie biodrowym, a także w obrębie mięśni, ścięgien i więzadeł oraz ewentualne zaburzenia w pracy naczyń krwionośnych, kamicę nerkową, zapalenie nerek, żylaki powrózka nasiennego.
Czasem potrzebne jest badanie radiologiczne, które obrazuje zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego i deformacje kostne lub stawowe. Tomografia komputerowa brzucha wykryje schorzenia układu moczowego i zatory w aorcie, pokaże także charakterystyczne dla nowotworów zmiany kości i stawów.
Rezonans magnetyczny obrazuje zmiany w tkankach miękkich, które mogą powodować ból w pachwinie, zwłaszcza w okolicy brzucha i kręgosłupa. Dolegliwości bólowe mogą się wiązać także ze zwężeniem ścian naczyń, dlatego warto zrobić badanie zwane angiografią naczyń.